Bratislava opäť zažije protest proti kvótam – rozhovor s organizátorom Lukášom Kopáčom.

Ohľadom protestu v Bratislave, ktorý sa uskutočnil   20.6. 2015, sa v médiách tvrdilo niekoľko vecí.

Napríklad:

 1. a) protest je zbytočný, kvóty už sú zrušené
 2. b) veľa kriku pre nič, bude to 878 migrantov a fajka zhasla, žiadni iní 

Dnes tu máme návrh povinných kvót, ktorý má byť prijatý v stredu. Tu sa už hovorí o čísle 1506. Tušili ste vtedy v júni, že to naberie tento smer?

Dalo sa očakávať, že nás najvyšší štátni činitelia budú zavádzať. Stačí sa pozrieť na výroky R. Fica, ktorý na začiatku tvrdil, že SR neprijme žiadnych utečencov. Neskôr povedal, že ich prijmeme 500. Teraz hovorí, že ak bude treba, tak ich prijmeme viac, ako 500. Kde sa končí číslo viac ako 500 však Fico nedefinoval. Som presvedčený, že Slovensko skôr či neskôr zaplaví vlna nelegálnych migrantov. Svedčí o tom aj fakt, že v mestách Malacky, Humenné a Žilina vyrastajú stanové mestečka, kde budú migranti ubytovaní.

protest_BA2

V júni vzniklo vážne podozrenie, že problémy ku ktorým došlo 20.6.2015 po demonštrácii vyvolali policajní provokatéri. V utorok 1.9. 2015 policajný zbor už úplne otvorene šikanoval účastníkov protestu, ktorý organizovala ĽS Naše Slovensko v Trnave a Gabčíkove. Ak by sme aj vzali ten chabý argument o požiarnom cvičení v Gabčíkove, stále je tu činnosť polície, pri ktorej šikanovala osádky áut smerujúcich do Trnavy. Očakávate od štátnej moci nejaké podobné „ťahy“ aj v túto sobotu (12.9.2015) ?

LKrozhovor

Lukáš Kopáč v rozhovore s občanmi Foto: Jozef Šolc (soc. sieť FB)

Čo sa týka akcie 20.6. 2015, treba si položiť otázku, ako bolo možné, že 13 organizátorov si vedelo poradiť a usmerniť 10-tisícový dav bez akýchkoľvek problémov a polícia nebola schopná v plnej sile a za pomoci techniky tento dav prebrať a usmerniť.

To, čo sa stalo v Gabčíkove bol ďalším z prejavom zneužívania štátnej moci a hrubým porušením ústavných práv. Podobný scenár očakávam aj 12.09. Ako organizátor si splním všetky povinnosti, ktoré mi zákon ukladá.

Predpokladám, že akcia je v tomto čase už riadne nahlásená, vyjadrenie samosprávy už existuje. Alebo je to inak?

Samozrejme, akcia je nahlásená. Dokonca bola nahlásená už pred slávnym nočným behom Bratislavou, ktorý sa vraj kvôli nám mal zrušiť. Akcie, ktoré organizujeme sú vždy riadne ohlásené. V súčinnosti s políciou a magistrátom robíme maximum pre bezpečnosť a zachovanie verejného poriadku. Našu oznamovaciu povinnosť sme si splnili a mesto Bratislava nemá žiadny zákonný dôvod nás občiansky protest zrušiť, alebo zakázať.

Ja osobne nechápem postoj Smeru. Na jednej strane sa zdá ako keby Róbert Fico sa naozaj snažil Slovensko uchrániť od migračnej vlny, na druhej strane polícia atakuje „Kotlebov“ míting . Ako keby Smeru nezáležalo na voličoch, aj keď voľby sú za rohom. Máte na túto vec nejaký svoj pohľad?

Politici smeru trpia ťažkou formou schizofrénie. R. Fico vyhlasuje, že Slovensko zachráni od migrantov, že nedopustí, aby boli kvóty prijaté. Kvóty boli odmietnuté a Fico s Kaliňákom napriek tomu dovolili, aby do Gabčíkova prišlo 500 migrantov. R.Fico tvrdí, že občania majú oprávnený strach, že migranti predstavujú bezpečnostné riziko, no napriek tomu všetci jeho politruci v EP hlasovali za prijatie kvót. Koniec koncov, nebolo to prvý, ani posledný krát, keď R. Fico v Bratislave hovoril to, čo chceli počuť občania SR a v Bruseli zase niečo úplne iné.

Médiá momentálne silne agitujú v prospech migrácie. Všetky tzv. „mienkotvorné“ ako aj verejnoprávne. Viacmenej plošný zákaz diskusií pod článkami naznačuje, že veľa úspechu nemajú. Jeden s argumentov, ktorý sa podľa mňa podúva je, že v zahraničí migrantov viac menej vítajú, a na Slovensko sa dívajú ako na zaostalú „xenofóbnu“ krajinu. Žijete na severe Talianska, takže máte svoje poznatky minimálne z tamojšieho regiónu. Ako je to naozaj?

 Áno, tendencia je taká, že občania sú citovo vydieraní takmer všetkými médiami. Hlavný prúd informuje výlučne o úžasných privítaniach migrantov v Rakúsku a Nemecku, pritom je viac než jasné, že tí, ktorí ich vítajú, sú buď zaplatení komparzisti, alebo pomýlení pseudohumanisti.

Médiá sa snažia v ľuďoch vyvolať pocit spoluviny a opakujú frázy o morálnej povinnosti pomôcť. Zámerne však neinformujú o vyčíňaní migrantov. Ani o tom, ako podľa nich hladní, smädní a ledva na nohách stojaci utečenci útočia na políciu, opovrhujú ponúkaným jedlom a vodou.

Jednoznačne pomoc neodmietam, ale premiestniť celú Afriku do Európy nie je žiadna pomoc. Z toho môže vzniknúť len ďalšia Afrika v Európe. Čo sa týka južného Tirolska, situácia je viac-menej pod kontrolou. Teda aspoň tak to tvrdia médiá. Boli zaznamenané vyčíňania migrantov v azylových domoch a ubytovniach. Tí mali vydierať sociálnych pracovníkov a policajtov tým, že brali vlastne deti ako rukojemníkov a prikladali im k hrdlu žiletky.

Kvóty sú zároveň veľkým porušením suverenity Slovenska. Dnes sa chystá presídľovanie ľudí na Slovensko na príkaz „zhora“. To je podľa mňa vec, čo nám nespravili ani Sovieti po roku 1968. Isté paralely sú snáď len vo vzťahu nacistického Nemecka a Slovenského štátu, kedy nacistické Nemecko v mnohých prípadoch drsne narúšalo slovenskú suverenitu. Vidíte to tiež tak?

To, čo si dovoľuje EÚ si nedovolilo ani nacistické Nemecko. Bohužiaľ, našim vstupom do EÚ a zločineckej organizácie NATO sme stratili akúkoľvek suverenitu. Náš štát existuje už len na papieri. Pán Fico sa však nechal počuť, že by sme mali byť ústretoví, pokiaľ sa jedna o pozitívnu stratu suverenity. Ak je podľa neho pozitívna strata suverenity to, že sme sa stali poľnohospodársky závislí, ekonomický vydierateľní prostredníctvom investorov, tak skutočne nechápem, čo malo byť tým pozitívom v strate suverenity. Pravda je taká, že nás skorumpované bábky predali za judášsky groš a položili celý národ do rúk Bruselu.

Zaujímavá situácia sa rysuje v Malackách. Buduje sa tam záchytný tábor, nie je stále jasné o aký typ zariadenia vlastne pôjde. Po meste kolujú informácie, že migranti presídlení na Slovensko majú okrem all inclusive zaopatrenia dostávať ešte 30 Eur na deň vreckové. Ide o držhubné – či skôr v tomto prípade držfussné. 900 Eur mesačne „v čistom“ má zabrániť tomu aby ich to ťahalo Nemecka. viete o tom niečo?

Malacky

Veľký tábor sa buduje v meste Malacky. Foto: FB stránka Petícia proti utečencom v Malackách

Čo sa týka Malaciek, máme znepokojujúce informácie od miestnych občanov. MVSR sa tvári, že stany, ktoré tam rastu ako huby po daždi majú slúžiť na vojenské cvičenie. Rozhodli sme sa, že sa tam pôjdeme osobne pozrieť 12.9., hneď po skončení bratislavského protestu. Čo sa týka „vreckového“, pani Merkelová sa nechala počuť, že všetky štáty, ktoré migrantov príjmu, musia dodržať taký istý štandard, ako je v Nemecku. A to presne z toho dôvodu, aby ich tam tak neťahalo. Takže je dosť možné, že sa „vreckové“ bude odvíjať od situácie v Nemecku. Aby sa nám migranti na Slovensku náhodou nenahnevali, že sú o niečo ukrátení.

Posledné mesiace sú pre bežného občana mierne povedané bláznivé. Najprv pre vrtochy ukrajinských oligarchov Brusel takmer vmanévruje obyvateľov EU do vojny s Ruskom, potom Merkelová pozve migrantov do Nemecka aj okolitých krajín.  Naša vláda chaosí, raz tak, raz tak, o bratislavskej „intelektuálnej a mediálnej kaviarni“ sa škoda aj zmieňovať, tú už málokto berie vážne. Čo má ale v tejto situácii robiť bežný občan?

Medzi týmito udalosťami treba hľadať určitú paralelu. Je naivné si myslieť, že to, čo sa okolo nás deje je náhoda. Som toho názoru, že tento scenár sa dlhodobo pripravoval a má slúžiť len jednému cieľu a síce destabilizácii a rozvráteniu Európy. Čo sa našej vlády týka, tí sa hrajú na spasiteľov a sľubujú, že nás ochránia. Realita je taká, že ochránia maximálne to, čo ráno vyprodukujú na toalete. Keď si EÚ zmyslí, že nám tu pošle 50 tisíc migrantov, tak ich tu budeme mať a názor kresťana s červenou hviezdou na čele nebude nikoho zaujímať. Vláda a parlamenty tu už 25 rokov hrajú divadielko, ako nám chcú pomôcť a ako nás ochránia, pritom jediné, na čom im záleží, je uspokojenie ich vlastného konta, samozrejme v hlbokom predklone pred oligarchiou, konkurznou a exekútorskou mafiou.

Ale odpoveď na tú poslednú otázku moc nepovedala občanovi čo má robiť. Pomaly sa dostávame z fázy spoznávania problému masou občanov k potrebe občianskeho aktivizmu. Samo sa to nespraví. Občan už má v mnohom jasno, ale čo má vlastne robiť aby jeho budúcnosť Slovenska nesmerovala do temnôt?

V prvom rade sa musí prestať báť. Je potrebné vyhľadávať alternatívne informácie a nenechať sa zavaliť splaškami, ktoré nám ponúka hlavný prúd a kaviarňoví polointelektuálni povaľači. V konečnom dôsledku, táto téma je veľmi individuálna.

Mám alternatívne informácie, veď čítam Medzičas a čo ďalej?

Ďalej sa je potrebné rozhodnúť, či len čítať, „prdieť do gauča“ a horekovať, alebo začať reálne konať. Keby 20.06. na námestie neprišlo 10 tisíc ľudí, možno by to dnes vypadalo ináč, oveľa horšie.

6 komentárov

 • ked sa na to pozeram obidvomi ocami tak rozmyslam, kde vzali ludia, ktorych z ich domovov vyhnala vojna a chcu si emigraciou zachranit vlastnu existenciu peniaze na cestu , kde vzali na mobily a tablety a preco vlastne idu tak daleko?

 • Přijedem i z Brna.Určitě akci podpoříme.Po té jdeme na Koncert DIE KRUPPS v nedalekém Majestic Klubu.Před DK ještě 2.předkapely.

 • extrémistami bude aj 2 tisíc ľudí zajtra na proteste….každý je rasista čo nejde s dinosaurami vo vláde…

 • https://www.youtube.com/watch?v=3mLHkwJE5zg

  Petici proti islámu v ČR podepsalo více než 22 tisíc lidí

  Zástupci sdružení „Islám v ČR nechceme“ už stihli předat petičnímu výboru svou petici jako protest proti druhému stupni registrace Ústředí muslimských obcí. „Radikální muslimové by tak získali silný nástroj pro ovládání rozrůstající se islámské komunity v ČR,“ varuje Lukáš Lhoťan, bývalý muslim a autor knihy Islám a islamismus v ČR. Člen petičního výboru Islám v ČR nechceme Martin Konvička potom označil islám za nebezpečnou politickou ideologii. „Jeho zakladatel prorok Mohamed byl člověk, který prováděl to samé, co dnes provádí Islámský stát,“ řekl Konvička v Událostech, komentářích.

 • 12.09. sa vidime 😉

 • celkom realisticky pohlad Dana Lipsica

  https://www.facebook.com/daniel.lipsic/posts/1022711864427373

  V posledných dňoch mám pocit, že v diskusii o migrantoch začínajú prevažovať emotívne argumenty a každá strana diskusie sa na problém pozerá len jedným okom. Keďže som bol dva roky ako minister vnútra zodpovedný za oblasť migrácie a azylu, chcem do diskusie vniesť aspoň pár vecných argumentov a pozrieť sa na problém obidvomi očami. Ospravedlňujem sa, že to bude trochu dlhšie.

  1. Kľúčový problém celej diskusie je nerozlišovanie medzi utečencami a ekonomickými migrantmi.

  2. Utečencom máme povinnosť pomôcť – utekajú zo svojich domovov z obavy o život svoj a svojich blízkych. Preto ich nemôžeme ani diskriminovať na základe ich národnosti, či vierovyznania. Dokonca ani nie je dôležité, kto zapríčinil ich súčasnú situáciu. Ak sa v strede jazera topí človek, mám povinnosť ho zachrániť – bez ohľadu na jeho farbu pleti alebo vierovyznanie. Rovnako nie je dôležité, kto ho do vody hodil alebo či tam spadol sám. Jednoducho mám ľudskú povinnosť mu pomôcť. Je pravdepodobné, že veľká časť migrantov zo Sýrie sú práve utečenci. Veľakrát sú to rodiny s deťmi, niektoré s dobrým vzdelaním, ktoré v Sýrii zanechali svoje domovy, aby si zachránili to najcennejšie – svoj život a životy svojich najbližších. Práve k pomoci utečencom smerovala aj výzva pápeža Františka ku katolíckym farnostiam.

  3. Pri ekonomických migrantoch je situácia úplne odlišná. Absolútna väčšina migrantov zo subsaharskej Afriky sú ekonomickí migranti. Tam musíme nájsť odvahu a rozhodnosť týchto ľudí repatriovať do ich domovských štátov – tak ako to robí napríklad Austrália. Dlhodobá neschopnosť EÚ vynucovať pravidlá návratovej politiky znamená a bude znamenať vytvorenie tzv. „pull effectu“ – teda neustáleho zvyšovania počtu ekonomických migrantov, ktorí budú viac a viac motivovaní prísť do Európy. Žiadne ľudské právo „žiť-v-ktorejkoľvek-krajine-ktorú-si-vyberiem“ neexistuje.

  3. Každá krajina sa samozrejme môže slobodne rozhodnúť prijať aj ekonomických migrantov. Tam už ale môže „diskriminovať“ – teda sa rozhodnúť z ktorej krajiny, akého vierovyznania alebo vzdelania migrantov prijme. Aj na Slovensku je demografická kríza, preto by bolo rozumné uvažovať o legálnej migrácii vzdelaných ľudí z kultúrne blízkych krajín (napr. Ukrajina alebo Bielorusko). Často sa spomína, že aj naši starí rodičia boli ekonomickí migranti, keď cestovali za prácou do Ameriky. K tomu len dve poznámky: (1) Amerika vždy uplatňovala pri ekonomickej migrácii presné kvóty, z ktorých krajín migrantov prijme, (2) naši starí rodičia rešpektovali „pravidlá hry“ krajiny, ktorá im ponúkla pohostinnosť. Bolo by zakrývaním si očí nevidieť, čo spôsobila nekontrolovaná migrácia z moslimských krajín do západnej Európy. Významná časť moslimských komunít v Európe sa nespráva, ako sa správali naši starí rodičia v Amerike. To nie je strach z neznáma, to je práveže trpká skúsenosť posledných desaťročí.

  4. Európska únia dlhodobo zlyháva pri ochrane svojich vonkajších hraníc. Táto téma vôbec nie je nová. Len sa dostala do pozornosti médií najmä kvôli tohoročným tragédiám na Stredozemnom mori. Keď som bol ministrom vnútra v rokoch 2010-2012, tak na každej Rade ministrov (teda skoro každý mesiac), navrhovala Európska komisia stanovenie kvót pre rozdeľovanie migrantov. A to najmä z dôvodu, že Grécko nevedelo ustrážiť svoju hranicu s Tureckom (druhým dôvodom bola absencia readmisnej zmluvy EÚ-Turecko). Grécka hranica s Tureckom je pritom len dvakrát dlhšia ako naša hranica s Ukrajinou. Grécko si jednoducho dlhodobo neplnilo nielen povinnosti v eurozóne, ale ani pri ochrane vonkajšej hranice. A EÚ sa bezmocne prizerala. Teraz je kritizované Maďarsko za to, že sa snaží do písmena napĺňať platnú európsku azylovú a migračnú politiku. Namiesto toho, aby EÚ pomohla Maďarsku zvládať situáciu v utečeneckých táboroch (ktorá asi nie je dobrá), tak začala Maďarsko pranierovať. Dosť absurdné. Naviac, ak hovoríme o utečencoch – aký je dôvod ich snahy odisť z Maďarska nelegálne do Nemecka? V Maďarsku možno nie sú dobré podmienky, ale nie je tam vojna, ich rodinám nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Naši emigranti za socializmu trávili mesiace a roky v rakúskych utečeneckých táboroch, kým ich neprijala krajina, v ktorej chceli žiť. Jednoducho rešpektovali pravidlá krajiny, v ktorej im už nehrozilo prenasledovanie.

  5. Samozrejme, že aj pri utečencoch môže hroziť riziko infiltrácie radikálnych islamistov. Kľúčovú úlohu v azylovej procedúre preto musí zohrávať spravodajská služba – a v tejto oblasti má od vlastnej rozviedky a partnerských služieb dosť informácií. Len ma prekvapuje, že o tom rozpráva R. Fico, ktorý výmenou za pár fotiek v Bielom dome súhlasil s umiestnením tretieho najvyššieho počtu (po Británii a Francúzsku) väzňov z Guantanáma na Slovensku. Takmer dva roky som bol zodpovedný za riešenie prvej trojice bývalých väzňov a tak s plnou vážnosťou tvrdím, že ak niekto hovorí, že nepredstavovali a nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko, tak úmyselne klame.

  6. Pomoc ľuďom v núdzi by mala byť samozrejmou súčasťou našich životov. Len úprimne mienená pomoc (nielen utečencom, aj zdravotne postihnutým, či deťom v Afrike) by sa asi nemala vystavovať na obdiv v médiách, či na sociálnych sieťach. Inak to nie je autentická pomoc a charita, ale reklama.

  7. Last but not least – viem, že na internete a na sociálnych sieťach sa vyskytli komentáre, ktoré želali smrť migrantom a tešili sa z tragédie v Parndorfe. To môžu robiť len duševní maloroľníci. Dnes však internet umožňuje komukoľvek z postele alebo z kúpeľne napísať čokoľvek. Internetové diskusie nikdy neboli reprezentatívne a vždy sa do nich nadmerne zapájali extrémisti. Preto odmietam z internetových diskusií vyvodzovať záver o rasizme a xenofóbii väčšiny Slovákov. Netvrdím, že sme najtolerantnejší národ v Európe, ale príde mi zvláštne kritizovať Slovákov za obavy z migrácie, keď ešte pred pár rokmi mali najväčšie obavy z migrácie po vstupe nových členských štátov do EÚ práve Nemci a Rakúšania, ktorí trvali na najdlhšom prechodnom období pre otvorenie pracovného trhu.

  Ospravedlňujem sa za tak dlhý status, ale naozaj si myslím, že by sme sa mali na problém pozrieť obidvomi očami – bez emócii a skratiek.

  Želám Vám pekný večer.

Pridaj komentár