Brexit, aká je šanca, že bude?

V tlači je momentálne množstvo rôznych prieskumov verejnej mienky ohľadom Brexitu v UK, čiže oddelenia sa UK od EU cez referendum. Mnohé odhadujú až 10% naviac v prospech oddelenia sa od EU. Keď si spomenieme na naše predvolebne prieskumy a ich reálne výsledky, prichádza určitá nedôvera.

Na druhej strane je tu ešte jeden spôsob: stávkové kancelárie ktoré do toho dávajú vlastne peniaze, by v prípade iného výsledku musely platiť nie zanedbateľné peniaze výhercom. Zaujímavé je že títo bookmakeri tipujú na cca 70% že UK ostane a len na cca 30% že sa UK oddelí, čo je dosť odlišný výsledok v porovnaní s prieskumami verejnej mienky. Agentúry v prípade omylu neriskujú nič, zatiaľčo bookmakerom ide o veľké peniaze z ich vlastného vrecka, preto je pravdepodobnejšie ze si viac dajú záležať na objektivite výsledku.

Viac sa dozviete na Vlkovej stránke.

Kurs Brexit

dovolil som si z uvedenej stránky požičať názorný graf kurzov stávkových kancelárii.

Brexit1

Áno sú racionálne záujmy pre Brexit, ale sú tu aj iné vyššie tzv verejné záujmy a tie sú silnejšie. Takže dopadne to podobne ako prezidentské voľby v Rakúsku: na zmenu k lepšiemu sa tešíme márne.

Povedané na rovinu: Cameron referendum nevypísal preto, aby z EU vystúpil, ale aby  v EU zostal a mal to potvrdené aj oficiálnou vôľou ovčanov.

 

Brexit Odds: What Do Bookies Say? Does it Matter?

 

Doplnené:

Žiaľ, podľa posledných informácii kurz stávkových kancelárii je už na 75% zotrvanie versus 25% na odchod. Zdá sa že manipulatívne techniky, ktoré fungovali pri škótskom referende, budú fungovať aj teraz.

 

Doplnené 13.6.2016

takže percentá v prospech odchodu vzrástli takže namiesto 75% a 25% je teraz stav 68% na 32%, co ale stále na opustenie EU zďaleka nestačí. Aj bývalý prezident V. Klaus sa verejne vyjadril, že by súhlasil s Brexitom, ale nevidí ho ako reálny

 

Doplnené 14.6.2016

percentá v prospech odchodu stále rastú, momentálne stávkové kancelárie dávajú pomer 62% na 38%, čo je zaujímavá tendencia

 

Doplnené 15.6.2016

percentá v prospech odchodu znova poskočili, momentálne stávkové kancelárie dávajú pomer 58% na 42%, čo síce ešte nestačí na Brexit, ale šance sú stále viac vyrovnanejšie. Kurz libry a dolára sa tiež mení vplyvom možného odchodu Británie z EU.

 

 

 

18 komentárov

 • https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/06/15/kurs-brexitu-s-upozornenim-na-snadny-vydelek-tem-co-maji-vzdycky-a-ve-vsem-jasno/

  Ještě větší pád ovšem zaznamenal včera vývoj britského burzovního indexu FTSE 100 Ztratil během obchodního dne přes 2%…. Říkáte nic moc, co jsou to nějaká dvě procentíčka. Tak vězte, že pokud si to dobře pamatuji, tak jedno procento v indexu FTSE 100 představuje hodnotu majetku řádově asi 90 miliard britských liber!!! Při momentálním kurzu libry 34,134 Kč za kus to představuje hodnotu přes 3 BILIONY Kč!!! Tedy přibližně TŘI roční státní rozpočty České republiky a šest slovenských. A včera se, jen tak z britského akciového trhu vypařily, za jeden den ty procenta dvě. Tedy asi 6 českých státních rozpočtů!!!! Gigantická ztráta majetků.
  Jen tak. Aniž by kdokoli cokoli dělal. Protože investoři do britských akcií mají panický strach z Brexitu jako možné reality!
  A mohlo být ještě hůře, protože totiž klesala , logicky i hodnota libry. Kdyby ne , byly by ztráty investorů ještě větší! viz kurs libry proti dolaru za posledních 24 hodin.

  Já osobně si také myslím, že Brexit se nakonec konat nebude. Ale že to bude zatraceně těsné a že se Cameron i Brusel nyní doslova ztrhají, aby ten trendový sešup z posledních dnů zastavili a obrátili. Za použití všech možných a nemožných prostředků. Myslím. Nevím. A myslet, jak známo studente, znamená – pranic vědět.

  • Tie straty sú dočasné, výkyvy indexov nie sú na burze nezvyčajné. Na podobné vplyvy upozorňujú aj zástancovia odchodu. Z dlhodobého hľadiska sa naopak predpokladá rast. Akurát to podporí špekulatívnych investorov, ktorí budú vsádzať na pokles libry po referende.

 • Na brexit sa pozerá zlou optikou. Vždy sa kladú zlé otázky, resp. otázky a odpovede, ktoré odvádzajú verejnosť zlým smerom .Všetky prieskumy a analýzy sú len také divadlo pre verejnosť. A za toto všetko bude verejnosť pykať. Čo si myslíte, kto drží v rukách čierneho petra? Kto bude vinný za vzniknutú situáciu? Oni už majú výhovorku – „My sme Vám to hovorili.“ Vinník je určený a známy bez ohľadu na výsledok referenda. A vinník bude aj po zásluhe potrestaný.
  Je zrejmé, že brexit je udalosť, bod, od ktorého sa všetko mení. Je jedno kto vyhrá a kto prehrá. To referendum svoj účel splní. Elity potrebovali spôsob a príležitosť a to aj našli.
  Čo sa stane? Je len horšia a ešte horšia varianta vývoja po referende. Hovorí sa o vojne, ekonomickom kolapse, chaose. Proste prostriedky, z ktorých má vzniknúť nová spoločnosť. Je však otázne či po tom všetkom niečo vôbec vznikne.

 • Interpretoval by som to tak, že stávkovacie kancelárie majú k dispozícii info, že referendum bude spoľahlivo sfalšované, bez ohľadu na súčasné prieskumy verejnej mienky.

  Koniec koncov, počas referenda o Škótsku si mnohé technológie manipulácie otestovali. Vyberám z jednej diskusie:
  ——-

  a ďalej sú tu ďalšie dva problematické body:

  1. Hlasovanie cudzincov. V inej diskusii niekto spomenul, že v Škótsku žije minimálne 100 tisíc poliakov. Už len tento samotný počet predstavuje približne 2,4% z všetkých voličov. Taktiež tam určite existujú aj ďalší cudzinci, ktorí sa zúčastnili volieb. Je vysoko pravdepodobné, že všetci títo cudzinci budú hlasovať za zotrvanie s Anglickom.

  2. hlasovanie pomocou pošty. Bolo spomenuté, že sa k poštovému hlasovaniu zaregistrovalo 800 tisíc ľudí (!). To zodpovedá 19% hlasov ! Pri poštovom hlasovaní je ešte menšia kontrola nad tým, čo sa s hlasom deje, či sa cestou „nestratí“ alebo „nezamení“ jeho obsah.

  ďalšou samostatnou kategóriou bolo dlhodobé zastrašovanie a vydieranie Škótov:
  – vyhrážka, že budú vylúčení z EU (Španielsko otvorene povedalo, že Škótsko do EU nepustí)
  – vyhrážka vylúčenia z NATO
  – vyhrážka odchodu Škótskych bánk do Británie (čo mohlo skončiť kolapsom finančného systému škótska alebo stratou úspor v škótskych bankách)
  – vyhrážky prepúšťania a odchodu firiem na juh do Anglicka
  – strašenie o ekonomickom zhoršení životnej úrovne


  Ruskí pozorovatelia spochybnili právoplatnosť referenda v Škótsku

  Škótske referendum mohlo byť podľa ruskej stanice RT zmanipulované, vysokú účasť označila za severokórejskú.

  {LONDÝN}. Štvrtkové škótske referendum o nezávislosti od Spojeného kráľovstva podľa ruských pozorovateľov „nespĺňalo medzinárodné kritériá“.

  Ruský pozorovateľský tím sa sťažoval, že sčítanie hlasov sa uskutočnilo v príliš rozľahlých miestnostiach, napísal v piatok denník The Guardian.

  Uznávaný ruský pozorovateľ Igor Borisov, ktorý stál na čele tímu, v evidentnej snahe o vrátenie neustálej kritiky Západu voči voľbám v Rusku povedal, že škótske referendum vykazovalo množstvo rozličných nedostatkov.

  Štvorčlenný tím z Moskvy sledoval priebeh plebiscitu v škótskej metropole Edinburgh a jej okolí.

  Borisova podľa jeho slov nenadchli najmä podmienky sčítavania lístkov. Dialo sa tak v priestrannom „leteckom hangári“ pri letisku, kde bolo problematické sledovať, čo sa deje, tvrdí Borisov.

  „Nikto sa nestaral, kto prináša hlasovacie lístky. Neboli na nich pečiatky ani podpisy,“ povedal ruský pozorovateľ.

  zdroj: SME 19.9.2014
  ——
  V odpovedi na prosbu vysvetliť, v čom spočívajú problémy podľa pozorovateľov pracujúcich na referende a aké sú nezrovnalosti procedúr s medzinárodnými princípami, hlava misie spomenul príklad počítania hlasov, ktoré sa odohráva v špeciálne dizajnovanom centre poblíž Edinburgu.

  „V tejto chvíli sa zúčastňujeme na spočítavaní hlasov. Toto miesto pripomína vzhľadom letecký hangár nachádzajúci sa vedľa leticka. Odhadom má tento hangár rozmery 100×300 metrov. Tu sú rozložené všetky stoly na ktoré prinášajú hlasovacie lístky a pozorovatelia stoja na okraji. Ani pri najlepšej snahe nemožno postrehnúť, čo sa deje za tými stolmi. Odkiaľ prichádzajú schránky s lískami tiež je neznáme. Samotné hlasovacie schránky sú bez akejkoľvek ochrany (kontroly?). Pričom oficiálny predstavitelia krajini tvrdia, že u nich je obvyklé, že v ich krajine nie je možné tajne vymeniť hlasovacie lístky“ – povedal hovorca pozorovateľov.

  „No my vidíme, že sa nikto nezaujíma o tých, čo prinášajú hlasovacie lístky, nevyplňujú ani nepodpisujú žiadne doklady o prevzatí týchto lístkov. Ak vznikne nejaká situácia spojená s falšovaním, nebude možné nájsť skutočnosť, pretože jeden človek sčituje počet lístkov, odovzdá ich druhému, ten sčíta hlasy „za“, tretí zaznamená počet neplatných lístkov. V takmotom zmätku sa všetko presúva z miesta na miesto a odsledovať celú procedúru sa stáva nemožným. Zostáva iba veriť číslam, ktoré ohlásia sčitovatelia. Ale priame sledovanie akcií komisie je problematické z dôvodu veľkosti haly.“ – doplnil Borisov.

  zdroj: Ria Novosti
  ———
  Skoti sa buria, tvrdia ze ich londyn slubmi oklamal

  Škótsky premiér Alex Salmond je presvedčený, že ľudia, ktorí hlasovali proti nezávislosti regiónu, boli oklamaní sľubmi Londýna. Podľa slov Alexa Salmonda, stúpenci jednoty sú urazení, že lídri troch hlavných politických strán VB – David Cameron, Nick Clegg a Ed Miliband, sľúbili oveľa širšie právomoci pre škótsky parlament a teraz od nich dávajú ruky preč. Anglickí politici sľúbili škótskemu parlamentu nové právomoci, ak budú občania tejto časti krajiny hlasovať proti nezávislosti.

  zdroj: hnonline
  ——–
  Salmond: Voliči boli oklamaní, aby odmietli nezávislosť Škótska

  Vodca kampane za nezávislosť Škótska Alex Salmond dnes obvinil britských politikov z porušenia sľubov, že poskytnú Škótom širšie právomoci. Hlavné britské politické strany sa totiž vadia o to, ako uskutočniť prisľúbenú politickú reformu.

  Salmond, ktorý v novembri odstúpi z funkcie prvého škótskeho ministra, povedal, že voliči boli oklamaní sľubom urobeným na poslednú chvíľu, aby v referende vo štvrtok odmietli nezávislosť Škótska. Tri hlavné britské politické strany podpísali dohodu, že schvália zákony, ktorými presunú hlavné rozhodovacie právomoci z Londýna do Edinburghu.

  Ich vzácna zhoda sa však dnes rozplynula. Na hlavu britského premiéra Davida Camerona sa zniesla vlna kritiky zo strany konkurenčných politikov, keď povedal, že chce spojiť plány o udelení širších právomocí Škótsku s ústavnou reformou v Anglicku. Kritici tvrdia, že spojením týchto dvoch záležitostí sa budúcnosť Škótska dostane do závozu.

  zdroj: Hlavné Správy

  • špeciálne by som zdôraznil túto časť ohľadom kontroverzií Škótskeho referenda, ktorá pred rokom unikla pozornosti verejnosti:

   >>>
   „hlasovanie pomocou pošty. Bolo spomenuté, že sa k poštovému hlasovaniu zaregistrovalo 800 tisíc ľudí (!). To zodpovedá 19% hlasov ! “
   <<<

   Až znepokojujúco to pripomína nedávny scenár rakúskych volieb, kde sa tiež zaregistrovalo okolo 700 tisíc poštových voličov, čo bolo asi 10% z celkového počtu hlasov. Rozdiel je v tom, že v Rakúsku urobili veľkú chybu, keď tieto poštové hlasy sčitovali oddelene od ostatných hlasov. V Škótsku a zrejme po celej Európe by tieto poštové hlasy jednoducho primiešali do volebnej urny a nikto by nemal šancu zistiť, ako veľmi sa líšia tieto poštové percentá od ostatných hlasov…

 • Prečo ich ovplyvnujú ked sa EU aj tak rozpadne lepšie skôr ako ožobračovať malé štáty.

  • Uvidíme ako dopadne referendum. Prípadne Britov necháme v referendách hlasovať viackrát, až dovtedy, kým nenastane ten želaný výsledok. A potom je tu ešte aj možnosť ho sfalšovať, ako prezidentské voľby v Rakúsku.

 • Keď Briti opustia Mordor vrátia sa do jaskýň zabudnú jesť príborom,budú žrať rukami korienky a surové mäso 🙂

 • vysledok je dopredu dany, cele je to len saskarna aby rozmutili vodu a mohli v potaji kut pikle. Nieco ako u nas zvysenie konsecionarskych poplatkov, vseti pozeraju tam a kuzelnici zatia robia to prave kuzlo.

 • Malo by byť reakciou na britský odchod rýchle a výrazné posilnenie európskej integrácie. Diplomati hovoria o tom, že Nemecko a Francúzsko ihneď po eventuálnom britskom „Nie“ predložia plán na zomknutie sa ostatných členov.

  Okrem populistov, ultranacionalistov či obdivovateľov prezidenta Putina si súdny človek rozklad Európskej únie nemôže priať. Predovšetkým v našom geografickom priestore by to bol hazard s národnou bezpečnosťou i s hospodárskou prosperitou.

  Legitímna je však debata o formách ďalšieho vývoja Únie. A tu má pravdu predseda Európskej rady, teda európskych summitov, Donald Tusk. „Boli sme takí posadnutí myšlienkou na okamžitú a úplnú integráciu, že sme si nevšimli, že obyčajní ľudia, občania Európy, nie sú takí euronadšení ako my,“ povedal Tusk koncom mája v Luxemburgu.

  Oveľa pravdepodobnejšie ako zásadný skok v integrácii po prípadnom negatívnom výsledku britského referenda je nárast odstredivých tendencií aj v ďalších krajinách. Holandsko, Fínsko, spomínané Francúzsko, tam všade sa môže niečo také stať. Britské referendum nemusí byť posledné.

  Časť európskych elít to však nechce počúvať a v povestnej bubline spisuje plány na naplnenie mýtického odkazu otcov zakladateľov. V Európskej komisii alebo v Európskom parlamente nájdeme vysokopostavených činiteľov, ktorí si brexit v skutočnosti želajú. Podľa hesla, že nám tí euroskeptickí Briti konečne prestanú kaziť a spomaľovať našu krásnu integráciu.

  Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/20187968/kto-a-preco-si-zela-brexit.html#ixzz4BK3wMl7B

  Nesuhlasim s celym clankom ale myslienky s ktorymi suhlasim som uviedol

  • Myskin: Vôbec tomu nerozumies. EÚ vedie banda debilov, ktorá chce zlikvidovať európske obyvateľstvo a nahradiť ho moslimským. Komentáre na zapredaných médiiách sme, dennikn a pod. netreba ani komentovať. Ilumináti sa tým už ani netaja a dávajú to jasne najavo. Napr. ceremoniál pri otváraní tunela vo Švajčiarsku. Iba slepý, hluchý a sprostý to ešte nepochopil.

  • Myskin :
   1. zrejme si nejaký slniečkársky užitočný idiot lebo jediné čo vieš je nálepkovanie ako väčšina hlanoprúdových ,,hrdinov“
   2. fašistická eu je NEREFORMOVATEĽNÁ – len idioti si to môžu myslieť
   3. život a obchodné vzťahy v Európe existoval aj pred vznikom eu
   4. ak ti to nedochádza sme len kolónia eu a tá je zasa kolóniou uSSa, Nemáme žiadne rozhodovacie práva o svojej vlastnej krajine lebo sme takmer všetko odovzdali do Bruselu a zbytok odovzdávame v zrýchlenom procese
   5. stále viac nás západ zaťahuje do možnej vojny s Ruskom

  • EU sa mení na totalitný superštát, ktorý chce čoraz viac zasahovať do života ľudí, prekonáva v tom už aj Sovietsky zväz a to je čo povedať. Čím skôr sa rozpadne, tým lepšie pre všetkých normálnych ľudí, stačí sa pozrieť na odzbrojovanie obyvateľstva, alebo diktovanie koho si majú ľudia pustiť „do obývačky“ pod hrozbou 250 tisícovej pokuty za neprijatého asociálneho parazita. A rôzne ďalšie nezmysly. Toto ohrozuje bezpečnosť nás všetkých a nie vystúpenie alebo rozpad EU.

   • v komentari boli same citacie z clanku, to neboli moje formulacie

    Zial situacia v EU sa stale zhorsuje a zhorsuje, ako povedali Poliaci: „To nie je ta EU do ktorej sme vstupovali“
    „Ked vtacika lapaju pekne mu spievaju“

   • http://www.hlavnespravy.sk/klaus-konecne-to-odznelo-z-nemecka-nahlas/792568

    Klaus reagoval na výroky nemeckého štátneho ministra ministerstva zahraničia M.Rotha.

    Bývalý český prezident však za dôležité považuje tvrdenie, ktoré odznelo zo strany Rotha. Vo svojom prejave totiž uviedol, že „klasický princíp nemiešania sa do vnútorných záležitostí krajín v EÚ vyslovene neplatí!“ Klaus komentujúc tieto slová uvádza: „že toto zasahovanie už dávno veľmi intenzívne prebieha, vieme, ale že sa to takto jednoznačne a jednoducho povie, je pozoruhodné. My, ktorí poznáme Lisabonskú zmluvu, to vieme. Drvivá väčšina (99%) ľudí v Európe ju ale nepozná.“

    Klaus tiež upozorňuje na časť textu s názvom “Je potrebné nanovo definovať rolu Nemecka v Európe”. Tu sa uvádza, že ako „najväčšiemu členskému štátu EÚ náleží Nemecku rola vodcu“… so skromným dodatkom „a aj keď si to prajeme alebo neprajeme. Túto úlohu musíme prijať.“ Bývalý český prezident ale upozorňuje, že nevie či Nemecku niekto túto rolu ponúka.

    Vzhľadom na uvedené slová Klaus preto vyzýva českého premiéra Bohuslava Sobotku, aby požiadal nemeckú vládu o vysvetlenie, či ide o oficiálne stanovisko Spolkovej republiky.

 • We shall see.

Pridaj komentár