Brexit začne do konca marca bez ochrany občanov EU

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili včera v pôvodnej podobe návrh zákona o brexite. Premiérke Therese Mayovej to umožní iniciovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne spustí dvojročný proces rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, informovala televízia Sky News.

Zákon o vystúpení z EÚ prešiel bez zmeny Dolnou snemovňou a Snemovňou lordov. Spustíme článok 50 do konca tohto mesiaca ako bolo plánované a očakávame výsledok, ktorý bude v záujme celej Veľkej Británie,“ uvádza sa vo vyhlásení britskej vlády, zverejnenom v mene ministra pre brexit Davida Jonesa bezprostredne po hlasovaní.

Dolná snemovňa dnes predtým zamietla dva dodatky k návrhu zákona o brexite, ktoré odhlasovala horná komora parlamentu – Snemovňa lordov. Tá následne o zákone opäť hlasovala, tentoraz však svoj odpor vzdala a schválila ho bez dodatkov. Prvý odmietla pomerom hlasov 274:135, druhý 274:118.

Horná komora predtým pozmenila vládny návrh zákona dvoma dodatkami:

 • jeden chráni práva občanov EÚ žijúcich v Británii
 • druhý zaručuje britskému parlamentu hlasovanie o akejkoľvek dosiahnutej dohode o brexite ešte skôr, ako ju ratifikuje Európsky parlament.

Proti prvému z nich hlasovalo dnes 335 poslancov Dolnej snemovne, za ich bolo 287. Proti druhému dodatku bolo 331 zákonodarcov, 286 ho podporilo.

Mayová už predtým viackrát uviedla, že má v úmysle iniciovať článok 50 do konca marca. O odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016.

2 komentáre

 • Miloslav Dědek

  Pan Dedek
  Vase prispevky(donekonecna opakovane PR odkazy na Vasu stranku) tu zverejnovane nebudu
  chodte si spamovat niekde inde
  ADMIN
  Ste tu persona non grata, uz to konecne pochopte a dajte si odchod.

 • Miloslav Dědek

  Pan Dedek
  spam na tejto stranke Vam nestrpime, chodte si ho sirit inde,
  ale pokial viem vsade vas uz vyhodili, ani tu Vas nebudeme trpiet
  Admin

Pridaj komentár