Britské voľby a 50 odtieňov ľavice …

miliband-scotland_3149505b

(Foto The Guardian: Ed Miliband vodca Labouristov)    

Napísať niečo zmysluplné o britských voľbách, ktoré sú zajtra je „Big Problem“. Ak je niečo zaujímavé na britských voľbách, tak to, že vlastne všetci sú od stredu naľavo a thatcherizmus je definitívne mŕtvy.

Nahrávky fungujú aj v Británii, John Major sa zapojil do kampane konzervatívcov. Úmyslom bolo podporiť Camerona a mobilizovať voličov, no výsledkom je nakoniec to, že do Dayli Mirror unikla nahrávka z Tory Reform group, kde Major tvrdo kritizuje konzervatívcov, zasadzuje sa proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku a nakoniec viní Camerona zo straty „menšinových etnických a robotníckych“ hlasov. Jedným slovom „pomohol mu“.

Ed Balls od Labouristov, vo svojom rozhovore pre The Guardian načrtáva „okamžité“ priority novej vlády, ak vyhrajú. Jeho názory sa dajú zhrnúť iba sloganom: Hurá socializmus!
Progresívne zdaňovanie, zvýšenie sadzieb dane z príjmu, nekonečné navyšovanie výdavkov do zdravotníctva, školstva a sociálnych dávok, asi podľa hesla: „viac peňazí viac všetkého“.

Najšťastnejšie chvíle volebnej kampane si užíva Nicola Sturgeon líderka Škótskej národnej strany, ktorá rieši iba to či získa 53 mandátov alebo všetkých 59 mandátov vo Škótsku. Inak rovnako ako u Labouristov čistý socializmus, programy škótskych nacionalistov a britských labouritsov sa prekrývajú. Rozdiel je možno len v tom Sturgeonová by si najradšej ten socializmus budovala sama v Škótsku.

Zelení sa na 15 min. stali slávnymi pozoruhodným nápadom, že autorské práva k dielam by mali vypršať po 14 rokoch a tým pádom by sa dali zdarma a slobodne zdielať. Zeleným sa tým podarilo definitívne zabiť vlastnú kampaň a ak získajú 1 či 2 mandáty bude to úspech. Poštvať si proti sebe celú umeleckú obec v Británii sa nepodarilo doposiaľ nikomu v celej histórii volieb.

„UKIP sa vytratil“, znie jeden z titulkov Telegraphu. Pravda je skôr taká, že sa vytratili voliči UKIPu. Strana, ktorá ešte pred rokom dosahovala 30% v prieskumoch a vyhrala eurovoľby dnes osciluje okolo 13-14% a zatiaľ to vyzerá na 3 – 4 mandáty.

Philip Johnston, komentátor v Telegraphe tak načrtáva jediný scenár, ktorý prinesú britské voľby a to je ústavná kríza. Zatiaľ to totiž vyzerá, že vládu nezostaví nik. Labouristická vláda je závisla na „totálnom“ úspechu Škótskej národnej strany. Ak Sturgeon zoberie všetko v Škótsku tak do Ed Miliband dá dohromady koaličnú vládu o väčšine možno 2 – 3 mandátov a to aj za predpokladu, že Cameron tesne vyhrá.

Hľadaj 5 rozdielov medzi programami Labouristov, Škótskych nacionalistov a Konzervatívcov a naozaj nenájdeš.

Tí prví dvaja, chcú zvýšiť výdavky na zdravotníctvo (NHS) hneď po voľbách v objeme 2,5 mld. libier, Konzervatívci do roku 2020 v objeme 8 mld. libier. O reforme zdravotníckeho systému nehovorí ani jeden z nich.

Tí prví dvaja, chcú prostredníctvom Britskej investičnej banky budovať „štátne“ byty vo po celej Británii a zabezpečiť bývanie mladým a Konzervatívci sľubujú zo „štátneho“ 200 tis. štartovacích domov.

Tí prví dvaja hovoria neurčito o navýšení sociálnych dávok a konzervatívci sľubujú bonus 30 hodín dovolenky navyše pre rodiny s deťmi do 4 rokov.

Tí prví dvaja hovoria o progresívnom zdaňovaní a Konzervatívci sľubujú 40% daň z príjmu pre všetkých, ktorí ročne zarobia 50 tis. libier a ako sladký bonus dávajú k tomu garanciu plošného zvyšovania dôchodku 0 2,5% ročne.

Labouristi plne presadzujú neomarxistický koncept ľudských práv zvýhodňovaním práv všetkých možných etnických, kultúrnych a sexuálnych menšín a Konzervatívci tomu výdatne konkurujú legislatívou o Outlaw skupinách – zákon ktorý „nikto nevie prečo“, prehlási organizácie, zoskupenia či iné názorové skupiny za „extrémistické“ a urobí im utrum vo verejnom priestore.

Čo na záver?

Jediné čo je dnes jasné, je to že zajtrajšie voľby sa konajú na deň Svätého Juraja. Druhý moment, ktorý je zrejmý je ten, že tri kľúčové strany sú od stredu na ľavo a ponúkajú 50 odtieňov ľavice. Skonštatovanie, že Cameron zabil thatcherizmus a z konzervatívcov urobil postmodernú vyprázdenú ľavicovú technokratickú stranu bez ideológie, je viac než dusivo pravdivé!

 

 

Zdroj:

(1)http://www.theguardian.com/politics/2015/apr/14/conservatives-election-manifesto-2015-the-key-points

(2) http://www.telegraph.co.uk/news/general-election-2015/11550455/What-happens-if-nobody-can-form-a-government.html

(3) http://www.theguardian.com/politics/2015/apr/13/labour-election-manifesto-key-points

(4) http://www.theguardian.com/politics/2015/may/06/john-major-conservatives-minority-et

(5) http://www.theguardian.com/uk-news/2015/may/05/ed-balls-labour-chancellor-first-budget-save-nhs-more-funding

 

 

 

 

 

 

2 komentáre

Pridaj komentár