Bude sté výročie Trianonu reštartom Uhorského kráľovstva?

(MZC/TASR) – Na výročnej schôdzke maďarských veľvyslancov v Budapešti podpredseda vlády Zsolt Semjén vyjadril zámer podporiť autonómiu maďarského etnika v zahraničí. Tvrdí, že Maďari nechcú nič iné, len čo je bežné všade vo svete.

Otázka v nadpise je manipulatívna. Vytvára podprahový pocit nebezpečenstva a latentnej nenávisti. Napriek tomu som sa rozhodol ju nechať. Nielen kvôli vizuálnej príťažlivosti, ale hlavne kvôli obave majority zo zneužitia maďarskej autonómie na pokračujúcu integráciu maďarských území na jedného celku.

Na túto tému dnes vykradnem svoj starší článok, pretože obsahuje väčšinu z toho, čo je dobré k tejto téme povedať

 

Bolo Kosovo začiatkom Veľkomaďarskej ríše?

(Reuters/Aktuality/Pravda) – Keď „medzinárodné spoločenstvo“, rozumej USA, prijalo do svojho náručia nový štát Kosovo, hlasy kuvikov o tom, že sa nám to vypomstí a že bezprecedentné porušenie medzinárodného práva pri rozbití Srbska a násilnej secesii Kosova neostane bez následkov, ostali zatlačené do kúta. Džin však už bol von z fľaše a čakal na svoju príležitosť.

Zdalo sa, že nakoniec ostane len pri Kosove, ale práve týmto precedensom začali argumentovať menšiny v Abcházsku a Južnom Osetsku, ktoré sa napokon, podporované Ruskom, de facto odtrhli od Gruzínska. Pred mesiacom, opäť argumentujúc Kosovom, sa odtrhol od Ukrajiny Krym pod starostlivým dohľadom Ruskej armády a promptne sa pričlenil k Matičke Rusi

Dnes máme na stole ďalšiu požiadavku. Viktor Orbán, maďarský premiér, požaduje „autonómiu“ pre Maďarov žijúcich všade v okolitých krajinách a posmelené revizionisticke hnutie Jobbik dnes otvorené hovorí o vytvorení Veľkého Maďarska. Nie je prekvapením, že poslanec v Rade Európy za stranu Jobbik Tamás Gaudi-Nagy obhajuje pričlenenie Krymu k Rusku – a súčasne požaduje spojenie Zakarpatskej ukrajiny s Maďarskom.

Zakarpatie
Sny o deinštalácii Trianonu ožívajú ako sa blížime k storočnici podpisu Trianonskej zmluvy. Poníženie národnej hrdosti, predávané ako dedičstvo z otca na syna nikdy nezaniklo a dnes, keď sa ukazuje ako reálne využiť začínajúce turbulencie na medzinárodnej scéne, Maďarsko sa hlási o návrat do minulosti.

Nik neberie právo menšinám usporiadať si svoj osud v rámci územia nejakého štátu na základe spoločenskej zmluvy s majoritou. Ovšem pravidlá, ktoré hovorili, že toto usporiadanie neprekračuje hranice štátu, sú dnes porušované až príliš často. Arogantný a prezieravý postoj elít v Kosove, sa nám napokon vráti v obnove rastu nacionalizmu, zvýšenom napätí v kritických bodoch Európy a aj keď človek nechce myslieť na najhoršie, bolo by nečestné si zakrývať oči aj pred hrozbou násila a vojen.

Viktor Orbán, ktorý deklaruje snahu stať sa premiérom všetkých Maďarom na svete, považuje drvivé víťazstvo v druhom funkčnom období 2014-2018 za potvrdenie svojej cesty, ktorú nastúpil po roku 2010. Maďarská politika po Trianone sa neozývala so snahou o revíziu trianonskeho usporiadania jedine pod knutou komunistov. Je však možné, že Orbán hľadel ďaleko dopredu, keď začal proces udeľovanie občianstva za predchádzajúcej Orbánovej vlády? Je to snaha o vytvorenie podmienok pre zjednotenie Maďarska?

Získať maďarský pas je dnes až smiešne jednoduché – aj  na základe doloženia ľubovoľného človeka s ľubovoľným trvalým bydliskom (t.j. nielen v Maďarsku) že jeden z jeho predkov mal maďarské občianstvo (z optiky maďarského štátu sú to všetci aj etnickí Slováci, Rumuni, Srbi či Zakarpatskí Ukrajinci žijúci na územi Uhorského kráľovstva) a že ovláda maďarčinu. Podľa novely už netreba ani podávať žiadosti v Maďarsku, stačí ľubovolný zastupiteľský úrad. Tu ma napadá odbočka k medzinárodnej situácii. Keď Rusi rozdávali ruské pasy Abcházcom, či Osetincom, každý po práve protestoval pretože bola evidentná snaha o zmenu lokálneho politického usporiadania. Keď Maďari začali robiť to isté, je to niečo odlišné?

Hoci Orbán, nikdy nezašiel tak ďaleko ako predstavitelia hnutia Jobbik, ktorí otvorene požadujú Maďarsko v hraniciach Uhorského kráľovstva, označovanie Trianonu ako národnej tragédie, udeľovanie občianstva, či iné aktivity, vyvolávajú v susedných krajinách pochybnosť o jeho skutočných zámeroch. Tvrdí, že „Maďari majú nárok na dvojité občianstvo a autonómiu“ a v sobotu povedal, že zvlášť na (Zakarpatskej) Ukrajine, kde žije dvestotisíc Maďarov je táto požiadavka obzvlášť aktuálna. Podporuje novú vládu premiéra Jaceňuka, označuje ju za demokratickú a očakáva riešenie tejto otázky

Pri začiatku novej vlády Viktor Orbán potvrdil, že nechce žiadne zmeny, potvrdil spojenecké záväzky v NATO, prihlásil sa k európskym hodnotám a členstvu v Európskej Únii, pričom volanie po vystúpení z EÚ odsúdil. Jeho volebným heslom však bolo : „Odkaz EÚ – viac rešpektu k Maďarom“. Toto volebné heslo aj patrične zdôraznil a napriek členstvu v európskych a transatlantických organizáciách si Maďarsko vyhradzuje právo na vlastnú politiku. Nechce sa stať bezduchou hračkou v rukách Bruselu, odmieta nekresťanské hodnoty, požaduje nižšie ceny energií a ukončenie podpory imigrácie. „Nechceme politiku, ktoré podporuje imigráciu a masy imigrantov, ktoré spôsobujú nezvládnuteľné napätie, ale chceme podpora rodín aby mali viac detí,“ dodal.

Zdroj:
http://mobile.reuters.com/article/idUSBREA4904X20140510?feedType=RSS&irpc=932
http://www.aktuality.sk/clanok/159520/trianon-jobbik-chce-riesit-hranice-a-silnu-armadu/
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/314508-jobbik-chce-zakarpatsko-krym-by-nechal-moskve/

Pridaj komentár