Čína investuje v Rusku miliardy do rozvoja alternatívnej energie

(MZC/IZVESTIA) – Druhý najväčší producent veterných turbín na svete, firma Goldwind, sa rozhodla postaviť závod v Rusku na výrobu komponentov pre veterné elektrárne.  Oznámil to projektová manažérka Centra pre dodávateľské reťazce  Chrissy Key. 

Podľa nej, čínska spoločnosť vytvorila obchodný plán, a tento rok v lete skupina začala aktívne hľadať ruského partnera pre plánovaný projekt.

Záujem o ruský trh majú aj ďalšie čínske spoločnosti podnikajúce v energetike ako  Dongfang Electric Corporation (DEC) a Xian Electric Engineering. 

Podľa tlačovej tajomníčky Dongfang Electric Corporation Wee Jin, je cisnka spoločnosť pripravená investovať cez 2 mld dolárov do alternatívnej energie. Hovorí sa o solárnych projektoch v Jakutsku. 

Podobné plány predstavila čínska  Xian Electric Engineering Co,  jej  zástupca Xian Li Yunsu povedal, že spoločnosť má v úmysle investovať do ruských energetických projektov (vietor, slnečná energia, tradičné tepla a elektriny, výstavba elektrického vedenia), od niekoľkých miliónov až 100 miliónov dolárov, záleží konkrétne od projektu k projektu.

Uvedené energetické megaprojekty budú financované čínskymi bankami, ktoré tak postupne nahrádzajú toľko potrebný zahraničný kapitál, ktorého odliv nastal po prepuknutí Ukrajinskej krízy.

Po tohtoročnom plynovom kontrakte roka medzi Čínou a Ruskom za 400 mld. dolárov ide o ďalšie významné investície do spoločných projektov Ruska a Číny v oblasti energetiky.

Čína tak využíva sankcie voči Rusku zo strany EÚ a USA vo svoj prospech a vo veľkom investuje do ruskej energetickej infraštruktúry.

Rusku, ktoré doteraz bolo „len“  vývozcom nerastného bohatstva sa tak konečne približujú technológie s pridanou hodnotou v energetike a už v roku 2015 by mal vzniknúť jeden z najväčších závodov na svete v oblasti výroby komponentov pre veterné elektrárne.

Pridaj komentár