Čína kupuje rodinné striebro Ameriky

Agentúra Bloomberg oznámila novinku, ktorá sa patrioticky naladených Američanov nemilo dotkla. Burza cenných papierov v Chicagu (Chicago Stock Exchange) prechádza do rúk čínskej investičnej skupiny Chongqing Casin Enterprise Group.

Burza nie je príliš významná, keďže tvorí len cca 0,5% z celkového obratu búrz v Amerike vo výške 22 biliónov dolárov. Napokon tomu zodpovedá aj cena 100 miliónov dolárov. ktorá pri doteraz ohlásených investíciách čínskych firiem vo výške 70 miliárd dolárov sa nejaví ako príliš vysoká.

Avšak je to burza so 134ročnou tradíciou, ktorá je chápaná ako súčasť amerického rodinného striebra. V podobných transakciách sa mnohé krajiny snažia predaju zabrániť politickými prostriedkami, ako sa to stalo pri pokuse kúpiť newyorskú, alebo austrálsku burzu.

Keďže regulačné predpisy nútia smerovať obchody na burzu podľa aktuálne platnej ceny, existuje tu pre čínskeho investora veľký potenciál rozvoja. Kúpou burzy sa čínska skupina dostáva na americký trh a tým sa vytvára akési predpolie pre ďalší prienik.

Ako bolo spomínané, prebytky čínskeho obchodu sa Čína snaží investovať a horúčkovite skupuje zaujímavé spoločnosti všade vo svete. Za rok 2015 čínske spoločnosti podľa údajov Bloomberg skúpili alebo investovali dokopy za rekordných 123 miliárd dolárov. Tento rok to bude zrejme podstatne viac.

Spoločnosť Chongqing Casin Enterprise Group bola založená v roku 1990 prostredníctvom privatizácie majetku vo vlastníctve štátu. Casin Group bola spočiatku zameraná na rozvoj realitných projektov v Chongqing, neskôr začala rozširovať svoj záber do priemyslu životného prostredia a finančného priemyslu. Firma vlastní podiely v bankách a poisťovniach, ale burzu nikdy nevlastnila.

Zdroj:

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-02-05/chicago-stock-exchange-says-it-s-selling-to-chinese-led-group

One comment

  • Este burzu nevlastnia, pretoze to musi prejst byrokraciou a regulacnymi uradmi. Otazka znie, ci si Americania dovolia vziat burzu z ruk a som zvedavy, co sa stane po odsuhlaseni predaja uradmi…

Pridaj komentár