Čína môže spôsobiť pád dolára s 30 tisíc tonami zlata

Čína má schopnosť položiť nestabilný americký dolár s 30.000 tonami zlatých rezerv, hovorí čínsky ekonomický komentátor Jin Zihou.

V komentári zverejnenom on-line, Jin poznamenal, že bývalý americký predseda FED Alan Greenspan kedysi povedal, že renminbi by sa mohol stať v dnešnom finančnom systéme nečakane silným , ak by Peking previedol svoje devízové rezervy v celkovej hodnote 4 bilióny USD na zlato.

Centrum obchodovania so zlatom v provincii Shenyang, Liao-ning. (Foto / Xinhua)

Centrum obchodovania so zlatom v provincii Shenyang, Liao-ning. (Foto / Xinhua)

S rastom nestability amerického dolára a s tým ako sa sa Čína stala najväčším veriteľom Ameriky, by Peking mohol potenciálne položiť americký dolár s 30 tisíc tonami zlata, povedal Jin.

Americký dolár stále tvorí 60% celosvetových devízových rezerv, aj keď existuje mnoho krajín, ktoré dúfajú v menšiu závislosť od amerického dolára. Ak Čína skutočne chce spochybniť americkú pozíciu na globálnych obchodných a finančných trhoch, bude to musieť urobiť cez značné množstvo zlata, povedal Jin.

Bloomberg odhaduje, že od posledného oficiálneho oznámenia v apríli 2009, zásoby zlata v držbe čínskej centrálnej banky sa mohli zdvojnásobiť na 3510 ton. To by z Číny urobilo krajinu s druhými najväčšími zásobami zlata na svete za USA s ich 8133,5 tonami.

Avšak, Alasdair Macleod, vedúci výskumu pre GoldMoney, uvádza, že Čína mohla relatívne ľahko nakopiť 25.000 ton zlata medzi rokmi 1982 a 2003, čo znamená, že jej zásoby zlata už dnes prekročili 30 tisíc ton!

Je podozrenie, že Čína by mohla pripravovať vydanie aktualizácie svojich zlatých rezerv, pretože sa zdá, že sa snaží dotlačiť jüan do koša SDR (Mena Medzinárodného menového fondu – Special Drawing Rights = Špeciálne práva čerpania) spolu s americkým dolárom, eurom, japonským yenom a librou šterlingov.

Pekingské pokusy internacionalizovať renminbi boli relatívne úspešné, má už podpísané zmluvy o swapoch mien s približne 28 krajinami a sú založené obchodné centrá renminbi v Zürichu vo Švajčiarsku. Čína tiež povzbudila Hong Kong a Londýn rozvinúť offshore trhy v renminbi a tlačila Šhanghajskú organizáciu pre spoluprácu do podpory ne-US-dolárového vysporiadavania obchodov naprieč ázijskými krajinami.

Podľa Duowei News, americkej agentúry pre vydávanie politických správ, Čína sa zjavne chystá zaistiť sa pred pádom amerického dolára uložením rezerv do zlata. Čína nie je samotná, s MMF stále drží 2814 ton zlata v rezervách a Rusko od roku 2005 zdvojnásobilo svoje zlaté rezervy.

Ak Čína má naozaj 30.000 ton zlata potom bude jüan podporený silným štítom, povedal Duowei. Aj keď sa tak nestane, nikto nespochybňuje, že Čína zhromažďovala zlato vo veľkom meradle a že jej vplyv a postavenie na svetových finančných trhoch výrazne vzrástol, dodal Duowei.

Citujúc odhady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Duowei hovorí, že čínska ekonomika je nastavená na predbehnutie USA do roku 2016. Táto historická zmena by mohla byť viditeľná vystriedaním amerického dolára ako svetovej rezervnej meny č. 1 čínskym jüanom , povedal Duowei.

Treba podotknúť, že je nepravdepodobné, že by zmena nastala cez noc, varoval Duowei s tým, že finančná infraštruktúra Číny je nedostatočne rozvinutá a pravdepodobnosť, že Čína má 30.000 ton zlata, ako bolo doporučené, je nízka. Čína môže byť v súčasnosti najväčším svetovým producentom zlata so 440 ton zlata ročne a čínska vláda môžu kupovať obrovské množstvá fyzického zlata po celom svete, ale vo svete jednoducho nie je dosť vzácneho kovu vzhľadom k vysokému dopytu medzi ázijskými krajinami, a skutočnosti, že zvyšok sveta produkuje iba 2260 ton zlata ročne, dodal Duowei.

Zdroj :

http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?cid=1102&MainCatID=11&id=20150515000004

3 komentáre

  • S istotou môžem povedať: „Čo redaktori týchto správ to blbečkovia“, a opodstatnene. Nadpis:_“Čína má 30.000 ton zlata.“ V ďalšom texte sa to scvrkáva na 3500 ton. Aká to metamorfóza od nadpisu po hard facts. Mládenci, čítate po sebe vlastné hlúposti?

  • Číňania – neváhajte už ani deň a položte tých nadutých Amíkov na kolená alebo radšej nech tresknú rovno na nos !!! Veľmi by som sa potešil.

  • Cina uz nie je naj veritelom,
    je nim Japonsko.
    zial, pre Japonsko.

Pridaj komentár