Čína zvyšuje stávku. Ide po krku USA

Na summite Číny a štátov Strednej a Latinskej Ameriky (CELAC) čínsky president Xi Jinping oznámil, že priame investície v Latinskej Amerike počas nasledujúcich desiatich rokov nebudú 250 miliárd dolárov ako bolo pôvodne ohlásené, ale dvojnásobok!!! (1)

Takže Latinská Amerika, pevne si pripevni klobúky. Divoká jazda na rieke 500 miliárd dolárov čínskych investícií práve začína.

Geopolitický rozmer

Oblasť sa doteraz považovala za zadný dvor USA, ktoré si však uvedomujú strategické ohrozenie. Výrazom nepokoja USA je vyjadrenie americkej ambasády v Nicaragui, ktorá je znepokojená nedostatkom informácií okolo 50 miliardového kanála, ktorý bude nielen konkurenciou panamskému kanálu, ale bude znamenať stratu kontroly Ameriky nad obchodnými trasami.

Geopolitika nepustí. USA je morská veľmoc, ktorá ťaží z totálnej globálnej kontroly obchodných trás. Avšak po dostavbe nového prieplavu nebude ovládať jednu z kľúčových trás. To je nepredstaviteľná predstava, likvidujúca unipolárny svet ako si ho predstavuje USA v prospech multipolárneho sveta. Je viac ako zrejmé, že zo strany vlády USA začnú aktivity na ovládnutie krajiny a zmarenie tejto investície.

Preto počas júlovej návštevy prezidenta Putina v Argentíne, tento urobil neplánovanú zastávku v Nicaragui (2), kde s prezidentom Danielom Ortegom prejednával zapojenie Ruska do projektu. Úloha Ruska bude vojenské zabezpečenie projektu zo strany Pacifiku aj Karibskej oblasti (3)

V prípade, že sa USA nepodarí prekaziť tieto ambiciózne čínske ruské plány, už len strata vplyvu v Latinskej Amerike stačí na vytvorenie multipolárneho sveta. Pre USA je to katastrofa, pretože posledné desaťročia ekonomicky ťažili práve z faktu existencie jediného hegemóna, ktorý vytváral možnosť financovať americké náklady na úkor ostatného sveta.

Podľa môjho názoru bude región prechádzať v nasledujúcich piatich rokoch obrovskými turbulenciami. Vláda USA sa nevzdá bez boja a zaháji masívnu podporu diverzných operácií na vyvolanie chaosu, ktoré zabránia aby vplyv získal niekto iný ako USA.

Čína plánuje dlhodobo a nerobí bez rozmyslu podobné kroky, ako bezprecedentné zvýšenie investícií. Okrem dlhodobého rozmeru tejto investície, môže ísť aj o vytvorenie tlaku na USA. Čína v poslednej dobe koordinuje svoje kroky s Ruskom a ak vláda USA bude riešiť Latinskú Ameriku, ich pozornosť v iných oblastiach sveta nebude taká ako predtým. Ak im totiž na zadnom dvore vyrastá konkurencia, nemajú inú možnosť, než len koncentrovať sa na riešenie tohto problému.

 

Zdroje:
(1) http://www.scmp.com/news/china/article/1676842/china-pledges-nearly-double-trade-latin-america
(2) http://itar-tass.com/en/russia/740215
(3) http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?id=20140911000022&cid=1101

5 komentárov

 • nieco o Tibete

  Předokupační idylka ze Sedmi let v Tibetu existovala pouze v hlavách hollywoodských scénáristů. Tibet byl po celé své dějiny až do roku 1950 teokratickým absolutistickým státem se „zkorumpovaným a neschopným vedením“ (Melvyn Goldstein). Historici se přou o to, zda se dá tibetské společenské uspořádání označit za feudalismus, nebo „jen“ za kastovní hierarchii: bavíme se o polovině dvacátého století. Proto si nepředstavujte vpád Wehrmachtu do Československa, ale spíš vpád Rudé armády do Českého království za vlády Zikmunda Lucemburského. Komunisti proti středověkým teokratům: komu fandit?

  Zdroj: http://www.penize.cz/svetova-ekonomika/282559-nezavisly-tibet-ne-radeji-svobodnejsi-cinu

 • MY MNE ZAJÍMALY KTERÉ ZEMĚ JSOU V KONFLIKTU Z ČÍNOU ? KONKRÉTNĚ

 • Z blata do louze. Kazda nadvlada je spatna, a ta cinska mozna nejvic. Staci si vsimnout, ze Cina ma konflikty temer se vsemi svymi sousedy…

 • Súhlas.
  A ešte by som dodal, že Čína sa takto vlastne zbavuje miliárd dolárov, ktoré má na účtoch.
  Pričom za viac menej bezcenné papieriky získa hmatateľné výsledky. Nielen prieplav, spoločné podniky, aj čisto „Čínske“, ale aj vďačnosť vlád a domáceho obyvateľstva a to je niekedy k nezaplateniu.

Pridaj komentár