FAKE NEWS: Čínska lietadlová loď kotví v Tartuse na podporu rusko-iránskeho vojenského spojenectva

DEBKAfile je meno, ktoré má zvuk. Sú to webové stránky izraelskej vojenskej rozviedky so sídlom v Jeruzaleme. Jej správy sú najčerstvejšie, komentáre a analýzy na témy terorizmu, rozviedky, národnej bezpečnosti, vojenských a medzinárodných vzťahov, s osobitným zameraním na Blízky východ zase najzasvätenejšie. Udalosť, ktorú dnes DEBKAfile opisuje, mení svetové dejiny
Edit: príbeh sa ukázal ako falošný. Za „naletenie“ sa čitateľom ospravedlňujeme.
V čase, keď americký prezident Barack Obama privítal v piatok, 25. septembra, čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Bielom dome a hovoril o priateľstve medzi oboma krajinami, čínska lietadlová loď Liaoning-CV-16 zakotvila v sýrskom prístave Tartus, sprevádzaná raketovým krížnikom.
Pre Peking nebolo ťažké tancovať na dvoch svadbách, dvoriť sa USA kvôli lepším vzťahom a zatiaľ v rovnakom čase podporovať Rusko v jeho vojenskej intervencii v Sýrii. V spojení s vľúdnymi úsmevmi a podávaním rúk na bohatej recepcii na trávniku Bieleho domu, Peking sa dnes očividne uchýlil k napínaniu svalov – a to nielen v Juhočínskom mori, ale aj pripojením sa k rusko-iránskej politickej a vojenskej aliancii na podporu sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada a jeho režimu.
Vojenské zdroje Debkafile uvádzajú, že čínska lietadlová loď prešla Suezským prieplavom 22. septembra, deň po summite v Moskve medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahu. Počas rozhovorov sa Putin nezmienil o čínskej vojnovej lodi vstupujúcej do východného Stredomoria alebo jej určení. Jej príchod prevrátil celú strategickú situáciu okolo sýrskeho konfliktu, pridajúc nový globálny rozmer do moskovsko-teheránskej vojenskej podpory al-Assada.
Americký minister zahraničia John Kerry toto dokonale pochopil. 25. septembra, poveril námestníka ministra Wendy Shermana, ktorý tiež viedol vyjednávací tím USA pre jadrové rozhovory s Iránom, aby oznámil, že Obamova administratíva je pripravená na dialóg s Iránom o situácii v Sýrii a táto téma by mala byť diskutovaná pri Kerryho stretnutí s iránskym ministrom zahraničia Muhammad Jawad Zarifom v New Yorku 26. septembra.
Ale ak najvyšší americký diplomat dúfal, že dokáže obísť ruskú iniciatívu v Sýrii tým, že osloví Teherán priamo, prišiel príliš neskoro. Irán už pracuje na rýchlom rozšírení svojej vojenskej prítomnosti vo vojnou zničenej krajine, podoprený pozemnou, leteckou a námornou podporou dvoch svetových mocností, Ruska a Číny
Tento obrat udalostí má veľmi negatívny vplyv na strategické a vojenské postavenie Izraela. Posilňuje to tiež iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alí Chameneího vo svojom odhodlaní otočiť jadrovú dohodu uzatvorenú v júli, z míľnika na ceste k prielomu vo vzťahoch s Iránom, ako dúfala Obamova administratíva, na nástroj pre politickú, vojenskú a ekonomickú izoláciu USA na Blízkom východe.
Naše vojenské zdroje majú dôkaz, že čínske sily sa zakopávajú na dlhší pobyt v Sýrii. Lietadlová loď dorazila do Tartusu bez svojho nákladu lietadiel. Stíhačky a vrtuľníky by mali byť na svojich miestach na letovej palube v polovici novembra – priletiac priamo z Číny cez Irán alebo dopravených obrými ruskými nákladnými lietadlami z Číny cez iránsky a iracký vzdušný priestor.
To vysvetľuje urýchlenie vytvorenia rusko-sýrsko-iránskej (a tiež irackej – pozn.prekl) „vojenskej koordinačnej bunky“ v Bagdade v posledných niekoľkých dňoch. Tento mechanizmus, plus zviditeľnenie ruských dôstojníkov v Bagdade, naznačuje, že ruská vojenská prítomnosť nie je obmedzená na Sýriu, ale začína zasahovať aj do Iraku.
Koordinačná bunka – alebo vojnový štáb – bola prezentovaná ako nevyhnutnosť pre začatie spolupráce s iránom podporovanými šiitskými milíciami bojujúcim proti Islamskému štátu na oboch miestach. Ale ďaleko dôležitejšia je naliehavá potreba kontrolovať intenzívnu prevádzku ruských, iránskych a čínskych vojenských letov prechádzajúcich cez iracký vzdušný priestor.
Naše zdroje uvádzajú, že Číňania budú posielať do Sýrie letku stíhačiek J-15 „lietajúcich žralokov“, z ktorých niektoré budú mať štartovaciu pozíciu na letových palubách lietadlovej lode, zvyšok má byť umiestnený na ruskej leteckej základni neďaleko Latakie. Číňania budú tiež nasadzovať protiponorkové vrtuľníky Z-18F a vrtuľníky vzdušného systému včasnej výstrahy Z-18j. Okrem toho, Peking odosiela najmenej 1000 príslušníkov námornej pechoty, aby bojovali po boku svojich náprotivkov z Ruska a Iránu proti teroristickým skupinám vrátane ISIS.
Zdroje DEBKAfile zaoberajúce sa bojom proti terorizmu zdôrazňujú, že rovnako ako ruská námorná pechota bude inštruovaná, aby sa sústredila na povstalecké jednotky pôvodom z Čečenska a Kaukazu, čínska marína bude vyhľadávať a ničiť ujgurských bojovníkov zo severnej prevažne moslimskej čínskej provincii Sin-ťiang.
Rovnako, ako si Putin nepraje vidieť čečenských bojovníkov naspäť v Rusku, aj čínsky prezident Si Ťin-pching chce zabrániť návratu Ujgurov domov zo sýrskych bojísk.
Zdroj:
Pingback: Nová republika
Pingback: Čínska lietadlová loď kotví v Tartuse na podporu rusko-iránskeho vojenského spojenectva – Nová republika
Pingback: Čínska lietadlová loď kotví v Tartuse na podporu rusko-iránskeho vojenského spojenectva | Pozitivní svět
S najvacsou pravdepodobnostou sa sprava nezaklada na pravde…
Dobra analyza, preco tomu tak je:
http://libertyunyielding.com/2015/09/27/theres-no-chinese-aircraft-carrier-in-syria/
Sano aj si si precital ten clanok cely?
Igor Morozov, member of the Russian Federation Committee on International Affairs claimed about the beginning of the military operation by China against the IS terrorists. “It is known, that China has joined our military operation in Syria, the Chinese cruiser has already entered the Mediterranean, aircraft carrier follows it,” Morozov said.
Read more at http://libertyunyielding.com/2015/09/27/theres-no-chinese-aircraft-carrier-in-syria/
Ved ten zdroj je rekurzivny hahaha
Trochu si sa sekol s tou izraelskou rozviedkou v druhej vete 🙂 Ale inak dík za kopec roboty a fakt zaujímavé spravodajstvo!
Dobre postrehy.Zamyslam sa nad tym,ci Cina urobila dobry krok svojou ucastou.Podla mna je toto rozhodnutie z dlhodobeho ponatia spravne a skvelo nacasovane.Cakat na to kym sa skapinajuci hegemon (US) nedostane az pred ich prach by mozno nebolo najlepsie.
Pridám pár postrehov. Irak zatiaľ poprel prítomnosť Rusov v krajine. Toto ale ani nie je dôležité. Podstatné je to, že vznikla veľká koalícia na koordináciu spoločných krokov. Táto sa začala formovať v podobe stanovísk vzájomnej dôvery a náklonnosti už pred rokmi. Spomeňte si na Spojenými štátmi zmarenú dodávku ruských zbraní pre Irak. Tento výsledok bol len otázkou času a vznik koalície krajín okolo Saudskej arábie len urýchlil súčasný vývoj. Turecko sa v článku nespomína, zaslúžilo by si samostatný pohľad. Je to krajina, ktorá je znepriatelená so svojimi všetkými susedmi, ovláda Bospor, pracuje na probléme Južný potok, ale čo je v súvislosti s týmto článkom podstatné, silno podporuje ujgurských rebelov, čo spôsobuje vrásky na tvári Číny. Vstup Číny do koalície prináša úplne strategicky prevratný krok do ďaľšieho vývoja udalostí. Tento fakt v súčasnosti nevieme ešte plnohodnotne doceniť. Pozrime sa ale na akej línii vzniká spolupráca. Je to na ose Sýria-Čína, ktorá sa prakticky prekrýva s dôležitou vetvou novodobej hodvábnej cesty. Tu už je potrebné zapojiť aj Turecko. Ako? Práve Turecko bude krajinou stretu mocností a bude zničené a rozdrobené. Ale dajme letmý pohľad aj na dopady pre Európu. V súvislosti s BRICS sa formuje v Ázii svetové ekonomické centrum (Rusko, Čína, India) a zahrnie aj Blízky východ. Ak Európa nechce zostať len akýmsi ekonomickým príveskom Ázie, bude nevyhnutne musieť nadviazať dialóg a koordinovanú úzku spoluprácu s blokom formujúcej sa koalície. Bohužiaľ, zatiaľ sa deje pravý opak a EU pracuje na svojej izolácii.
Pingback: Anonymous Slovensko UK » Čínska lietadlová loď kotví v Tartuse na podporu rusko-iránskeho vojenského spojenectva
Dávate to prekladať cez google prekladač?