FAKE NEWS: Čínska lietadlová loď kotví v Tartuse na podporu rusko-iránskeho vojenského spojenectva

DEBKAfile je meno, ktoré má zvuk. Sú to webové stránky izraelskej vojenskej rozviedky so sídlom v Jeruzaleme. Jej správy sú najčerstvejšie, komentáre a analýzy na témy terorizmu, rozviedky, národnej bezpečnosti, vojenských a medzinárodných vzťahov, s osobitným zameraním na Blízky východ zase najzasvätenejšie. Udalosť, ktorú dnes DEBKAfile opisuje, mení svetové dejiny

Edit: príbeh sa ukázal ako falošný. Za „naletenie“ sa čitateľom ospravedlňujeme.

V čase, keď americký prezident Barack Obama privítal v piatok, 25. septembra, čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Bielom dome a hovoril o priateľstve medzi oboma krajinami, čínska lietadlová loď Liaoning-CV-16 zakotvila v sýrskom prístave Tartus, sprevádzaná raketovým krížnikom.

Čínska lietadlová loď Liaoning

Čínska lietadlová loď Liaoning

Pre Peking nebolo ťažké tancovať na dvoch svadbách, dvoriť sa USA kvôli lepším vzťahom a zatiaľ v rovnakom čase podporovať Rusko v jeho vojenskej intervencii v Sýrii. V spojení s vľúdnymi úsmevmi a podávaním rúk na bohatej recepcii na trávniku Bieleho domu, Peking sa dnes očividne uchýlil k napínaniu svalov – a to nielen v Juhočínskom mori, ale aj pripojením sa k rusko-iránskej politickej a vojenskej aliancii na podporu sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada a jeho režimu.

Vojenské zdroje Debkafile uvádzajú, že čínska lietadlová loď prešla Suezským prieplavom 22. septembra, deň po summite v Moskve medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahu. Počas rozhovorov sa Putin nezmienil o čínskej vojnovej lodi vstupujúcej do východného Stredomoria alebo jej určení. Jej príchod prevrátil celú strategickú situáciu okolo sýrskeho konfliktu, pridajúc nový globálny rozmer do moskovsko-teheránskej vojenskej podpory al-Assada.

Americký minister zahraničia John Kerry toto dokonale pochopil. 25. septembra, poveril námestníka ministra Wendy Shermana, ktorý tiež viedol vyjednávací tím USA pre jadrové rozhovory s Iránom, aby oznámil, že Obamova administratíva je pripravená na dialóg s Iránom o situácii v Sýrii a táto téma by mala byť diskutovaná pri Kerryho stretnutí s iránskym ministrom zahraničia Muhammad Jawad Zarifom v New Yorku 26. septembra.

Ale ak najvyšší americký diplomat dúfal, že dokáže obísť ruskú iniciatívu v Sýrii tým, že osloví Teherán priamo, prišiel príliš neskoro. Irán už pracuje na rýchlom rozšírení svojej vojenskej prítomnosti vo vojnou zničenej krajine, podoprený pozemnou, leteckou a námornou podporou dvoch svetových mocností, Ruska a Číny

Tento obrat udalostí má veľmi negatívny vplyv na strategické a vojenské postavenie Izraela. Posilňuje to tiež iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alí Chameneího vo svojom odhodlaní otočiť jadrovú dohodu uzatvorenú v júli, z míľnika na ceste k prielomu vo vzťahoch s Iránom, ako dúfala Obamova administratíva, na nástroj pre politickú, vojenskú a ekonomickú izoláciu USA na Blízkom východe.

Naše vojenské zdroje majú dôkaz, že čínske sily sa zakopávajú na dlhší pobyt v Sýrii. Lietadlová loď dorazila do Tartusu bez svojho nákladu lietadiel. Stíhačky a vrtuľníky by mali byť na svojich miestach na letovej palube v polovici novembra – priletiac priamo z Číny cez Irán alebo dopravených obrými ruskými nákladnými lietadlami z Číny cez iránsky a iracký vzdušný priestor.

To vysvetľuje urýchlenie vytvorenia rusko-sýrsko-iránskej (a tiež irackej – pozn.prekl) „vojenskej koordinačnej bunky“ v Bagdade v posledných niekoľkých dňoch. Tento mechanizmus, plus zviditeľnenie ruských dôstojníkov v Bagdade, naznačuje, že ruská vojenská prítomnosť nie je obmedzená na Sýriu, ale začína zasahovať aj do Iraku.

Koordinačná bunka – alebo vojnový štáb – bola prezentovaná ako nevyhnutnosť pre začatie spolupráce s iránom podporovanými šiitskými milíciami bojujúcim proti Islamskému štátu na oboch miestach. Ale ďaleko dôležitejšia je naliehavá potreba kontrolovať intenzívnu prevádzku ruských, iránskych a čínskych vojenských letov prechádzajúcich cez iracký vzdušný priestor.

Naše zdroje uvádzajú, že Číňania budú posielať do Sýrie letku stíhačiek J-15 „lietajúcich žralokov“, z ktorých niektoré budú mať štartovaciu pozíciu na letových palubách lietadlovej lode, zvyšok má byť umiestnený na ruskej leteckej základni neďaleko Latakie. Číňania budú tiež nasadzovať protiponorkové vrtuľníky Z-18F a vrtuľníky vzdušného systému včasnej výstrahy Z-18j. Okrem toho, Peking odosiela najmenej 1000 príslušníkov námornej pechoty, aby bojovali po boku svojich náprotivkov z Ruska a Iránu proti teroristickým skupinám vrátane ISIS.

Zdroje DEBKAfile zaoberajúce sa bojom proti terorizmu zdôrazňujú, že rovnako ako ruská námorná pechota bude inštruovaná, aby sa sústredila na povstalecké jednotky pôvodom z Čečenska a Kaukazu, čínska marína bude vyhľadávať a ničiť ujgurských bojovníkov zo severnej prevažne moslimskej čínskej provincii Sin-ťiang.

Rovnako, ako si Putin nepraje vidieť čečenských bojovníkov naspäť v Rusku, aj čínsky prezident Si Ťin-pching chce zabrániť návratu Ujgurov domov zo sýrskych bojísk.

Zdroj:

http://www.debka.com/article/24909/A-Chinese-aircraft-carrier-docks-at-Tartus-to-support-Russian-Iranian-military-buildup

10 komentárov

Pridaj komentár