článok v SME – tak tomu sa povie politická korektnosť

Ukážkový príklad ako vyzerá 100% „politická korektnosť“ je z dnešného dňa (19.82015): SME  na svojej webstránke zverejnilo článok s dramatickým nadpisom:

V Británii súdia Slovákov za obchodovanie s Rómkami

Pri pátraní po zdroji informácie som objavil článok takpovediac priamo z miesta činu. Je to Daily Mail, nakoniec samotný článok v SME sa na tento zdroj odvoláva.

Tam je však situácia popísaná trošku ináč.

Slovakian gipsy gang set up a business ‚trafficking vulnerable women into the UK to sell as brides to men who wanted to stay in the UK‘

 Takže páchatelia neboli Slováci, ale jedná sa o zločin, kde tak obete ako aj predpokladaní páchatelia boli z radov rómskeho etnika.  Nakoniec fotografie v danom článku nenechávajú v tomto smere priestor na pochybnosti.

Čo viedlo autora zo SME k nadpisu, v ktorom uviedol pravú etnicitu obetí ale falošnú etnicitu páchateľov?

Pretože nič ho nenútilo uvádzať etnicitu zúčastnených, mohol pracovať s termínom občania Slovenskej republiky, či občania Slovenska.

Žiaľ podobný štýl „práce“ sa stáva v našich tzv. mienkotvorných médiách pravidlom.

SME posunulo latku „politickej korektnosti“ zase o kúsok „vyššie“. Páchatelia  nie sú „mladíci“ či „teenageri“ ale rovno majoritné etnikum – „Slováci“ .A diskusia pod článkom samozrejme nehrozí…

Aktualizácia 20.8.2015:
Na SME bo medzičasom nadpis článku už upravený:

„V Británii súdia gang Rómov za obchodovanie s Rómkami“

[sociallocker][/sociallocker]

13 komentárov

 • Pokud nám tedy připadalo, že nutnost se vyjadřovat politicky korektně zabíjí veškerou debatu, mýlili jsme se. Politická korektnost dělala z debaty frašku, protože se musely používat termíny, které vypadaly jako karikatury, ale tenhle fenomén, který zatím ještě nemá jméno, debatu vylučuje naprosto.

  http://andrejruscak.blog.idnes.cz/c/478225/na-starou-dobrou-politickou-korektnost-budeme-s-laskou-vzpominat.html

 • nieco vtipne

  https://manzelka.wordpress.com/2010/06/28/only-for-whites/

  Only for Whites! – O rasismu v zaměstnání (na Moravě)

  Fronta postupovala pomalu. Slečně za stolkem přes okenní tabuli zahřívalo zádda sluníčko a připomínalo jí, že by mnohem radši byla někde venku. Vzít identifikační kartu – zaregistrovat – vydat laptop – potvrzení – založit – vzít identifikační kartu – zaregistrovat – vydat laptop – potvrzení – založit – vzít identifikační kartu… Ale moment, tuhle přece ne, to není bílý průkaz kmenového zaměstnance, tahle cedulka má na sobě tenoučký barevný proužek, to je karta agenturního pracovníka!

  „No, only for whites,“ odsunula slečna průkazku přes stůl a už sahala po další.

  V odmítnutém Kamerunci bublalo ponížení. Only for whites? Co to má znamenat? Nejen, že mu ještě pořád nevydali průkazku kmenového zaměstnance, i když už jím skoro měsíc je, ale ještě ho znevýhodňují!

  Spěchal za nadřízeným, aby mu vyprávěl, co se stalo.

  „Ten notebook pořád nemám, nedali mi ho, protože jsem černoch,“ stěžoval si.

  „No to snad… To snad ani není možné?“ kroutil hlavou šéf.

  „Ano, výslovně mi to řekli,“ trval na svém postižený.

  „To že by se mohlo stát u nás? No ale počkej, to já si to s nimi vyřídím,“ stoupalo rozhořčení i v manažerovi, a už vyťukával e-mail, žádající od provinilé sekce okamžité vysvětlení, které bude moci připojit ke zprávě o rasovém incidentu, již hodlá poslat ústřednímu ředitelství…

  (Zpráva ústřednímu ředitelství zůstala neodeslána, všechno se vysvětlilo, ale „rasovým skandálem“ se teď baví celý podnik.)

 • Pokus. Prečo mi neprechádza komentár?

 • Samozrejme, že je potrebné si hlavne zanadávať na SME, ale čo takto si overiť fakta. Článok aj nadpis je prevzatý z aktuálne.sk. A je viac než jasné, že kopírovač v denníku SME ani neklikol na pôvodný zdroj tak isto ako autor tohoto tu na zdroj dennika SME. Nie som zástanca SME ani ich nečítam, ale pre Vás je evidentne dôležité akurát tak prskať okolo seba a nápis SME na Vás pôsobí ako červená na býka. Píšete tu o politickej korektnosti a čo Vaša korektnosť pán autor?

 • dalsi krasny priklad manipulacie je tento clanok:
  http://romovia.sme.sk/c/7954910/dievca-z-britskeho-essexu-ma-vyssie-iq-ako-einstein.html
  ktory konstatuje „Dvanásťročná rómska študentka Nicole Barr sa stala internetovou senzáciou, keď v testoch inteligencie predbehla o dva body Alberta Einsteina aj Stephena Hawkinga.“

  Pricom ked si clovek precita povodne zdroje UK dennikov – vsade pisu ze sa jedna o dievca z „gispy and traveller comunity“ co je nieco uplne ine ako „roma community“. v UK v Irsku uz davno a tradicne zili kocovnym sposobom komunity, ktore vobec nie su romskeho povodu.

  Proste za kazdy cenu sa z toho dievcata snazia urobit romku aj ked uz aj z fotky je evidentne ze romka nie je…
  Pod clankom je zakazana diskusia takze nie je na to mozne upozornit ani o tom polemizovat…

  • Bože veď to dievča je biele ako stena s modrými očami 😀 😀 😀 Tá ma od cigánky veľmi ďaleko. Je úbohé od cigánskych redaktorov v sme prisvojovať si cudzie zásluhy pre svoju komunitu.

 • Toto nie je politická korektnosť, ale sprosté klamstvo a hanobenie národa. Ten zdegenerovaný cigánsky gang by mali vyviesť na štadión ako v Čine a vykonať trest.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo článok v SME – tak tomu sa povie politická korektnosť

 • ehmmm…

  SME – tento bulvarny, konspiracny, proamericky mensinovy debilnicek este niekto cita ?!

  • Prečo by ho nečítal?
   Tvoja otázka je rovnako naivná, ako „Toho jedovatého zákerného hada si ešte niekto všíma?“
   Kým ten hnoj jestvuje, treba si ho všímať a nepochybne aj jeho jed je ešte nebezpečný,

Pridaj komentár