Čo je cieľom súčasnej menovej krízy na Ukrajine

(MZC/Russia Insider) Elliott Auckland vo svojich dvoch článkoch rozoberá situáciu na Ukrajine, ktorá je v bankrote a zároveň má plniť záväzky voči Rusku z plynovej dohody či splatnosti ukrajinských štátnych dlhopisov vzhľadom k plynovej dohode.

Auckland uvádza:

„Ukrajina zaplatí okamžite 2 miliardy dolárov existujúceho dlhu, ktorý má voči Rusku. Piotom zaplatí ďalších 1,1 miliardy dolárov splátky pred koncom roka. To je menej, než Rusko predtým požadovalo, teda aby Ukrajina zaplatila svoj dlh ve výške 5,3 miliardy dolárov vcelku a je nejasné, aký postoj Rusko ohľadom týchto ostávajúcich 2,2 miliardy dolárov zaujalo.

Dodávky zemného plynu

Rusko súhlasilo predať Ukrajine plyn za cenu 385 dolárov za 1000 kubíkov, akonáhle bude zaplatená úvodná tranža splátky dlhu 2 miliardy dolárov. Táto cena je považovaná za nízku, kedy je tu 100 dolárov zľavy oproti aktuálnej cene, ktorá bude v platnosti opäť za 6 mesiacov. Čo znamená 485 dolárov za 1000 kubíkov plynu od marca 2015.

Súhlas vlády

Obe strany teraz musia nechať túto dohodu schváliť svojimi vládami.

Analýza:

Splatenie dlhu bude znamenať značný tlak na menu, pretože doláre budú musieť byť nakúpené na trhu. Je nanajvýš pravdepodobné, že doláre prídu z úveru MMF. Ale vzhľadom k tomu, že väčšina pôžičky je teraz používaná na platenie za plyn, je veľkosť úveru značne neadekvátna. Ak MMF myslí podporu Ukrajiny vážne, bude musieť výrazne zvýšiť veľkosť pôžičky, ako už bolo oznámené.

Dohoda o predaji plynu za 385 dolárov po 6 mesiacov len odďaľuje krízu na obdobie po zime, aby sa umožnilo Ukrajine prežiť. Výmenou za umožnenie Ukrajiny mať plyn cez zimu dostane Rusko peniaze späť zo svojich dlhov, ktorými ho predtým Ukrajina vydierala. Avšak ako už bolo spomenuté, Ukrajina nemá dosť peňazí, aby zaplatila starý dlh za plyn, nehovoriac o samotnom novom plyne.

Schválenie vládou v Rusku nebude problém. Avšak na Ukrajine je pomerne pravdepodobné, že táto dohoda bude zablokovaná Verchovnou Radou a extrémnymi stranami, ktoré súperia o hlasy pred nadchádzajúcimi voľbami. Núdzové vyplatenie MMF a súčasná legislatíva odstráni dotácie pri cene plynu a teda si jeho cenu nebudú môcť ukrajinskí spotrebitelia dovoliť.

Ukrajina je opäť nútená voliť medzi Európou a Ruskom. Ak bude Ukrajina pokračovať na ceste k europeizácii, urobí to Rusko pre Ukrajinu čo najdrahším. Nakoniec sa k tomu budú musieť MMF a USA postaviť. Ak to Západ myslí s podporou Ukrajiny vážne, potom bude potrebné balíček núdzových platieb, ktorý je trikrát, štyrikrát alebo viackrát väčší, než existujúce balíčky.

Najpálčivejšie ekonomickou otázkou Ukrajiny je platobná bilancia. Ukrajina musí predávať tovar, aby mohla dovážať energiu. Tradične musela predávať tento tovar Rusku. Ale ak si Ukrajina zvolí cestu europeizácie, nebude môcť predávať do Ruska, preto bude musieť zmeniť svoju ekonomiku, aby mohla predávať do Európy – čo je proces, ktorého realizácia zaberie najmenej päť rokov. Teda medzitým musí dať MMF Ukrajine peniaze len tak, granty, nie úvery, aby sa táto mohla financovať, zatiaľ čo bude reštrukturalizovať ekonomiku.

Ale v tom je práve problém – peniaze len tak. Ak by Ukrajina nebola zbankrotovanou krajín, nebol by v tom tak veľký problém. Avšak keď sú rozdané peniaze zadarmo, sú vždy nevyhnutne ukradnuté. To sa už deje s peniazmi MMF na Ukrajine, ako sme preberali v minulom článku.

Západ musí ešte len pochopiť, že najskôr musí zaplatiť sumu blížiacu sa 100 miliardám, aby udržal Ukrajinu nad vodou a že po druhé, peniaze nič nevyriešia, len budú ukradnuté. MMF bude v určitý okamih nútený to zaraziť.

Akonáhle MMF kohútik Ukrajine zastaví, potom nebude mať Ukrajina na výber a bude sa musieť vrátiť do náručia Ruska a pripojiť sa k Colná únii, nie k Európskej únii. Teda samozrejme ak nebude dovtedy na Ukrajine zvrhnutá súčasná vláda a krajina si nezvolí ruskú cestu z dôvodu čistého hospodárskeho prežitia.

Grécko malo počas núdzového vyplácania MMF a Európskou úniou jednu vládu za druhou, a tie nemuseli zápasiť s občianskou vojnou a s možnosťou, že budú mať ľahkú cestu von (s Ruskom).

Názor, že ukrajinská vláda môže súčasný stav prežiť, je čírou fikciou toho nejutopickejšieho druhu.“

Auckland však vychádza z dvoch mylných predpokladov.

  1. Predstava, že cieľom jednaní s Ukrajinou je dohoda.
    – celé jednania o plyne sú fraškou, Ukrajina o žiadnu dohodu neusiluje a rozhodne nemá čokoľvek v úmysle platiť. Situáciu vyostrí až do vydierania EÚ ktorá buď zaplatí alebo nie, ak EÚ nájde spôsob rýchlej náhrady t.j. 80mld metrov kubických platiť nič nebude za Ukrajinu.
  2. Medzinárodné právo vo vzťahu k nárokom Rusov a prípadne vymáhanie dohôd, neplatí.
    – t.j. ak by aj Rusko požiadalo o splatenie ukrajinských štátnych dlhopisov nemá nijaký prostriedok ako tieto prostriedky vymôcť. Západ jednoducho prehlási ruský nárok za neoprávnený – stačí na to jedna tlačovka Obamu.

Konzekvencie:

Dostávame sa do fázy kedy medzinárodné právo v obchodných vzťahoch prestáva platiť. Dôsledky pre globálny finančný systém môžu byť katastrofálne a spustiť reťazovú reakciu nepredvídateľných krokov rozhodnutí a antirozhodnutí. Západ dnes eskaluje medzinárodné napätie. V momente keď Rusko bude mať vďaka Západu z ukrajinských štátnych dlhopisov v ruke len toaletný papier rovnako na toaletný papier premení budúcoročných 132mld dolárov splátok voči zahraničným bankám a v tom momente globálny finančný systém prestane fungovať.

Rusi stále a stále nechcú pochopiť, že diskutovať a dohodnúť sa s nimi nik nechce – jediný cieľ je zničenie Ruska a ten už mal byť splnený v roku 2004!

………………..

(1) – http://russia-insider.com/en/ukraine_business/2014/09/24/06-44-15am/default_and_devaluation_loom_ukraine_bails_out_oligarchs_and
(2)- http://russia-insider.com/en/ukraine_business/2014/09/27/04-23-26pm/yesterdays_gas_deal_another_nail_ukraines_coffin

Pridaj komentár