Čo nám prináša TTIP, biológ varuje!

Ractopamin je prípravok, ktorý urýchľuje rast prasiat. V mnohých krajinách je ale považovaný za tak vysoko toxický, že ho zakázali. Je zakázaný v EU. Je zakázaný v Rusku. Je dokonca zakázaný aj v Číne. Napodiv nie je zakázaný v USA. Američania jedia bravčové mäso, ktoré bolo dopestované pomocou prípravku, ktorý je zakázaný v 160 krajinách sveta.

A ako riešia v USA produkciu kuracieho mäsa? Veľmi lacno. Ale za podmienok, ktoré by v EU absolútne neboli možné. Američania používajú (lacné) nehygienické postupy, ktorých dôsledky potom zakrývajú máčaním kuracieho mäsa v chlórových dezinfekčných roztokoch. A preventívne tie kurence dopujú antibiotikami.

Hovädzie mäso z produkcie USA zase obsahuje pridané rastové hormóny. To ale nie je všetko. Aby kravičky prežili finálne vykrmovanie kukuricou, dostávajú preventívne vysoké dávky antibiotík. A dalo by sa pokračovať s popisom americkej kozmetiky, ktorá obsahuje nebezpečné látky.

Všetko sa deje v súlade s americkými hygienickými normami a až potiaľ by to bolo len vecou Američanov. Lenže oni by to chceli aj vyvážať. Kam? K nám, do štátov EU. Doteraz to nebolo možné práve preto, že hygienické normy USA nespĺňali oveľa prísnejšie podmienky EU. To všetko by ale teraz mala zmeniť zmluva medzi EU a USA. Zmluva má skratku TTIP a viac podrobností si môžete prečítať Europoslanec a biolog varuje. Toto vše se vám se smlouvou TTIP může dostat na talíř.

Dr Tremes.

4 komentáre

Pridaj komentár