Dáme si dnes jednu genocídu?

Čo znamená stáť na jednej strane? Umožňuje nám to akceptovať všetky možné a nemožné porušenia zákona, prehliadať masakre, schvaľovať genocídu a koncentráky na tej druhej „nesprávnej“ strane? Podaktorí členovia strany SaS v tom majú jasno…

Pod príspevkom P.Schutza zo Sme „Čo hovorí Debaľcevo“ (inak doporučujem – tak stupídna propaganda zubavená akéhokoľvek nánosu reality by sa mala ukazovať ako vzor na katedrách žurnalistiky) na facebooku bývalého konzervatívca, dnes člena SaS a poslanca parlamentu Petra Osuského sa rozvinula zaujímavá diskusia.

Peter Osuský píše:
Ostáva len dúfať, že Schutzov hlas doletí do Bieleho domu, kontinentálne európske zastávky by boli zbytočným zdržaním. Vstanú noví Mníchovania…

V diskusii ako námietka na často spomínaný názor, že bojujú prakticky len ruskí ‚dobrovoľníci‘, Ivan Novoroľník (bývalý člen SaS) napísal: „…a taká myšlienka že ľudia na Donbase sa po milióne vyhnaných (do Ruska, inak som rád že som spoznal aspoň jedného komu plošné vyháňanie nesprávnojazyčných ľudí nepríde chucpe) a 5+ tisíc mŕtvych môžu proti Kyjevu búriť aj taknejak po vlastnej ose, taká myšlienka je šialená, lebo právo na autentické sebaurčenie bez zahraničnej intervencie majú iba ehm….kosovci?
Predstavte si že VY osobne sa nachádzate na zozname pána ministra….vzbúrili by ste sa samostatne alebo potrebovali by ste na to befel z Washingtonu?
https://www.youtube.com/watch?v=PygADHyqTjk

V tomto videu, sa totiž hovorí o pláne ukrajinskej vlády preosiať všetkých príslušníkov populácie na separatistickom území cez „filtračné“ tábory, nesúhlasiacich a odbojných násilne presídliť na iné miesta Ukrajiny.

Ide o fantáziu bývalého ministra obrany HetelejaKovaľa vynesenú pred celoštátnymi médiami, ktorú však nikto nekorigoval ani nevyvracal…

Očakával som, že takýto kryštalicky čistý fašizmus a zámer poukazujúci na teror vlády, liberáli v diskusii odsúdia napriek súhlasu a podpore Ukrajiny. Pretože demokracia a ľudské práva nie sú rôznofarebné. Neplatia len pre jednu ‚správnu‘ stranu. Bol som šokovaný, že nik, doslova nik sa nezmienil ani len slovkom o tom, že takéto veci sa nielen nerobia, ale sa ani neplánujú. A tí, ktorí to robia, si nezaslúžia našu podporu.

Video si nebol napriek jeho oficiálnemu ukrajinskému pôvodu nik ani len pozrieť, bolo prehlasované za propagandu Putina a v diskusii dokonca zaznela rádoby „sarkastická“ poznámka, či Ivan Novoroľník vie rusky. Chyba bola, že prejav na videu bol v ukrajinčine. Nik nebol ochotný tento šialený zámer ani len komentovať, nieto ešte odsúdiť. Prečo asi? Lebo my sme tí spravni, robíme všetko morálne a na tých z druhej strany ani zbla nezáleżí?

Peter Osuský, Paľo Kubiš, Alojz Baránik (inak preslávený výrokom, že sme povinní veriť, že Amerika je jediným garantom slobody) sú stále členovia SaS a hrdo nosia štandartu liberalizmu a tolerancie.

Ďakujem pekne, to bol potom rovnaký liberál aj Veľký Maco Tún osloboditeľ Pezinku a zopár Červených Kmérov v Kambodži. Tí tiež milovali preosievanie a formovanie populácie spôsobom „píšte všetci modrým perom“. S takouto predstavou liberalizmu nechcem mať nič spoločné.

Ak by som nevystúpil so SaS pred pol rokom, bol by čas na vážne zamyslenie sa…

P.S. Príspevok Petra Schutza začína: „Boje o Debaľcevo a 22 ukrajinských vojakov, ktorí v nich padli, hovoria o dodržiavaní minských dohôd asi všetko.“. Uveriť kyjevskej propagande o smrti 22 vojakov, ak ide o úplne zbytočnú smrť niekoľtisíc ľudí, neviem ako to nazvať – hlúposť alebo len cynické klamstvo?

Perličkou hovoriacou o totálnej neznalosti je výrok: „Kto ich porušil, je zrejmé. A, žiaľ, zrejmé je i to, kto zhreší proti prímeriu najbližšie.“, pretože na Minských dohovoroch poukazovali federalisti na nevyriešení status Debaľceva, ktoré bolo v obkľúčení. Toto však Ukrajinci nechceli za žiadnu cenu priznať. Vláda DNR a jej predstaviteľ Zacharčenko osobne vyzývali ukrajinských vojakov aby sa vzdali. Nepomohlo to a v zbytočnom boji ich zahynuli stovky.

Pokračuje: „Ak Debaľcevo ukázalo, že ukrajinské vládne vojská sa jednoducho neubránia oveľa vyspelejšej ruskej technike a jej ruskej obsluhe, tak im treba pomôcť s obranou.“ Je to ďalšia lož, sami Ukrajinci hovoria, že ich bolo viac a mali dosť techniky, avšak vedenie ich armády fatálne zlyhalo a nechali ich uzavrieť do kotla už dávno pred Minskom. Kde ich federalisti upiekli…

Končí jednak obvinením, že humanitárne konvoje sú v skutočnosti zbraňové dodávky a vyzýva do zbrane: „Uťahovať slučku sankcií je jedna vec, ale bez výzbroje rovnocennej tej, ktorú vozia separatistom humanitárne konvoje a disponujú ňou ‚dobrovoľníci‘, sa Ukrajina nevie postaviť agresorovi.

Je načase vypočuť Kyjev a dodať mu zbrane, ktoré požaduje.“. Takto vyzerá človek, ktorý uveril vlastnej propagande. Bez pomoci z Ruska by ľudia na Donbase umierali hladom a od nedostatkov liekov. Myslieť si, že konvoje pod dohľadom ČK a OBSE prevážajú zbrane, chce mozog slepačieho mláďaťa. Alebo luhára par exellence…


Edit 26.2.2015

 • Prepis výroku ministra Kovaľa v ukrajinčine podľa zdroja Novini News


 • Prepis výroku ministra Kovaľa v ruštine podľa zdroja Censor NET

2 komentáre

 • Môžem Juraj poprosiť o prepis toho Heleteyvho prehlásania ? Pôvodné video s tými komentármi mám kde hľadať ? A na koniec, akým procesom sa podla teba dostáva technika výhradne ruskej armády na ukrajinu ?

  • Nebol to Hetelej, ale Kovaľ. Článok som opravil a prepis výroku v ukrajinčine a ruštine nájdete na stránkach pripojených v dodatku.

   Čo sa týka techniky, Rusi prakticky nezakrývajú, že podporujú federalistov, ale nie sú to masové dodávky, ktoré by úplne menili situáciu. Rusi nemajú záujem na príliš nezávislom teoritóriu, ich dodávky slúžia len na vyrovnanie síl. Zároveň je značná časť dodávok platená oligarchami na Ukrajine, ktorí reálne bojujú medzi sebou, federalistov platí hlavne Achmetov. Títo nakupujú techniku na voľnom trhu a keďže materiálu v Rusku je dostatok, dostáva sa tam všeličo.

   Je to však vojna propagandy, keďže obe strany dodávajú ako divé, ale zatiaľ poukazuje len Západ (resp. sa dostane do našich médií len obvinenia Ruska). Napríklad je nemysliteľné, aby Ukrajina mala taký stav techniky aký má, je nemysliteľné aby používala fosforovú muníciu ak ju nikdy v zásobách nemala a jediný kto ju kedy reálne použil boli Američania v Iraku atď. Nikde sa nespomína, že licencie na vojenský materiál dodávaný na Ukrajinu napr. z Česka boli pozastavené vládou až minulý týždeň! Vlaky s tankami z Maďarska boli zaznamenané na Slovenskom a išli do Poľska. Alebo si myslíte, že Chorvátsko spotrebovalo v prakticky týždennej vojne so Srbmi všetky zásoby techniky (vrátane uloženiek), ktoré mala po NLA NDR? Uvedomte si, že táto všetka technika je dnes už v súkromných rukách (vrátane fabrík na repasy) a pri vydávaní exportných licencií postačí len neskontrolovať cieľ dodávky. Štát je oficiálne z obliga, nič nedodáva, pri probléme za všetko môže privátny sektor. Tak to robia obe strany a už veľa desiatok rokov.

   Prečo je systém takto nastavený keď stále tvrdíme, že štát je jedinou autoritou s právom veta pre špeciálnu výrobu a obchod s ňou? A prečo je úplne rovnaký systém nastavený aj pre ľudí (žoldnierov, kontaktorov, dobrovoľníkov) napriek tomu, že je služba v cudzej armáde všade trestná? Odpovedzte si sám.

   Zároveň presiakla klebeta (neviem, či je pravdivá), že na summite NATO vo Walese minulý rok sa dohodlo, že štáty NATO pošlú za lacné peniaze požičané z USA všetku starú techniku z dôb Varšavskej zmluvy na Ukrajinu a nakúpia novú, za plnú cenu v USA. Tým sa splní niekoľko cieľov. Štáty sa zbavia starých zásob a uloženiek, zabezpečí sa kompatibilita výzbroje a munície naprieč celým paktom a samozrejme na tom niekto, rozumej Amerika, kráľovsky zarobí. Ak je to tak, máme pred sebou ešte veľa horúcich mesiacov. Starých zásob je veľa a kým sa všetko nezničí, dovtedy budeme bojovať – do posledného Ukrajinca samozrejme.

   Ešte jedna poznámka. Ako som spomínal, to (ne)dodávanie Rusmi len v obmedzenej miere má dôležitý aspekt. Ak by dodávali viac, eskalovali by konflikt, pretože by začalo na Ukrajinu prúdiť podstatne viac zbraní zo Západu, než prichádza dnes. Hoci je to tragédia – 50 tisíc ľudí je nesmierne veľké číslo, neviem si predstaviť, čo by sa stalo, ak by nastúpili skutočné armády.

Pridaj komentár