Dáni sa boja bývať v Kokkedal. Tolerancia v praxi.

Takmer 10 tisícové mestečko Kokkedal, bolo kedysi pokojným miestom na bývanie. Dnes sa v dôsledku bezbrehej tolerancie – rozumej prítomnosti moslimských imigrantov – mení na getto, v ktorom sa etnickí Dáni  boja bývať.

Mal by som byt šťastný. Politici v posledných rokoch zainvestovali v oblasti, kde sa ťažšie žije (tak sa volajú oblasti, v ktorych dominujú imigranti). Minuli sa milióny na zlepšenie situácie v oblasti životného prostredia, obnovu domov, nasadilo sa veľa nových stromov, ale spoločenský vývoj sa úplne zastavil a situácia sa možno aj zhoršila. Gangy moslimov sú ešte silnejšie, mládež je čoraz negatívnejšie naladená voči Dánsku. To je hlboko znepokojujúce. Bojím sa o následkov pre Dánsku spoločnosť, ak sa politici ihneď nezobudia“ – povedal pre Politiken jeden z obyvateľov mestečka.

Bývať tu (v Kokkedal) nie je pre Dánov atraktívne. Mame tu niekoľko študentov, ktorí sa to rozhodli vyskúšať, ale aj oni sa vysťahujú tak rýchlo ako to je možné. Etnickí Dáni sa cítia ohrození, viem to pochopiť. Nemôžu si ani sadnúť na balkón a zjesť chlebík zo šunkou, alebo vyvesiť vlajku, lebo by sa stretli s nepríjemnými osloveniami“ – vysvetľuje 40 ročný pedagóg Khaled Mustapha.

Počujem, ako ľudia hovoria, že nenávidia Dánsko a Dánov. Hovorím o mladých ľuďoch, ktorí sa tu už narodili a boli vychovávaní ako Dáni. Keď sa ich opýtam ako je to možné, že nenávidia ľudí, ktorých ani nepoznajú, odpovedajú, že Dani sú rasisti, ktorí nenávidia moslimov. Jednoducho si myslím, že ak sa táto mentalita bude sa vyvíjať ďalších 10 alebo 20 rokov, naša spoločnosť to nezvládne. Mladých lákajú radikálne náboženské  hnutia a gangy imigrantov, v ktorých sa spájajú, aby spoločne nenávideli Dánsko“ – dodáva pedagóg.

Situácia je tak napätá, že polícia už ani nereaguje pri každom novom hlásení. Autá etnických Dánov sú podpaľované tak často, že poriadkové služby už ani nevedú podrobnú evidenciu.

Treba pripomenúť, že v Kokkedal v roku 2012 nebol na námestí postavený vianočný stromček na sviatky (náklady 5 tisíc DKK), lebo vraj neboli financie, po tom ako sa  minulo 10 krát viac na islamský sviatok Id al-Fitr (60 tisíc DKK). Väčšina členov mestskej rady v Kokkedal sú moslimovia. Moslimovia na ospravedlnenie svojho rozhodnutia povedali, že TAK FUNGUJE DEMOKRACIA. Keď sa prípadom začali zaoberať médiá, novinári boli nazývaní „nacistami“, a prenosové vozidlo bolo predmetom útoku zo strany moslimských obyvateľov mestečka.

Komentár:

V roku 1933 a 1948 sa v niektorých štátoch v Európe, demokratickým spôsobom – prostredníctvom volieb – dostali k moci vyznávači totalitných režimov. Demokracia zlyhala v konfrontácii s nekompromisnou totalitou a výsledkom boli roky vojny, kým sa obnovil mier. Ako vidno na príklade mestečka Kokkedal, moslimovia sa demokratickým spôsobom dostali k moci. Čo čaká Európu, keď sa demokratickým spôsobom moslimovia dostanú do riadiacich orgánov EU?

Mariusz Malinowski

[sociallocker][/sociallocker]

10 komentárov

Pridaj komentár