Dánska loď sa po voľbách otáča doprava, imigranti to budú mať ťažšie

V Dánsku nastáva obrat. Socialistická, imigrantom priaznivo naklonená vláda, bola vo včerajších parlamentných voľbách porazená opozíciou, kde boli spolu pravicová, protiimigrantská Dánska ľudova strana na čele s Kristian Thulesen Dahlom a Dánska liberálna strana na čele s Lars Lokke Rasmussenom, ktorý bol aj lídrom koalície.

Premiérka Dánska Helle Thorning-Schmidt priznala porážku, vyhrala koalícia vedená Lars Lokke Rasmussenom

Premiérka Dánska Helle Thorning-Schmidt priznala porážku, vyhrala koalícia vedená Lars Lokke Rasmussenom

Lars Lokke Rasmussen sa vo svoj povolebnom prejave vyjadril, že je ochotný prevziať vládu a „bude tlačiť na kontrolu prúdu imigrantov„. Problém však môže nastať s Ľudovcami, ktorí skončili druhí a hoci Kristian Thulesen Dahl nejavil veľkú ochotu ísť do vlády, teraz môže byť konfrontovaný dokonca s ponukou na post premiéra.

Len pripomenieme, že Dánsko je spolu s Nemeckom, Anglickom a ostatnými škandinávskymi krajinami na zozname mnohých imigrantov, kam sa chcú dostať.

Voľby vyhrala doteraz vládnúca Sociálno-demokratická strana premiérky Thorning-Schmidt, ktorá získala 26.3%. Jej koaliční partneri však nezískali dosť hlasov a tak, napriek podľa Thorning-Schmidt úspešnej kampani, prehrali až na konci: „Boli sme porazení v cieľovej rovinke.“

Thorning-Schmidt priznala porážku, zobrala zodpovednosť na seba a odstúpila z postu predsedkyne strany.

Dánska ľudova strana bola druhá s 21,1% a Dánska liberálna strana skončila tretia s 19.5%.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://www.bbc.com/news/world-europe-33171549

One comment

Pridaj komentár