Demagógia ohľadom vykopnutia amerického letectva z Thajska

Jedno čo neznášam je demagógia a skresľovanie faktov. Keď som si prečítal „senzačnú správu“ ako thajská armáda „vykopla“ Američanov zo svojej základne, vyzeralo to pomaly ako vypovedanie vojny v prezentácii niektorých stránok (reklamu im robiť nebudem). Aká je pravda? Prečítajte si sami preklad správy Bangkok Post

Armáda odmieta Američanom pomôcť vo veci Rohingov

Thajské kráľovské ozbrojené sily odmietli americkú žiadosť na použitie Phuket ako námorne základňu pre hliadky na pomoc rohingským migrantom, povedal včera vojenský zdroj.

Amerika požiadala o ďalšie zotrvanie ich leteckých síl námorného prieskumu v základni Phuket po anti-ponorkových bojových manévroch „Stážcovia mora“ (Guardian Sea) ktoré skončili v stredu, povedal zdroj.

USA oznámilo, že je nutné navádzať námorné hliadky z Phuket ako súčasť operácie na zabezpečenie humanitárnej pomoci rohingským migrantom (pozn. prekl. – moslimská etnická skupina zo Západnej Barmy ).

Námorné prieskumné lietadlo amerického letectva P-3B Orion neďaleko Hawaiských ostrovov

Námorné prieskumné lietadlo amerického letectva P-3B Orion neďaleko Hawaiských ostrovov

Ale Thajské kráľovské ozbrojené sily (RTAF), rovnako ako Thajské kráľovské letecké sily odmietli žiadosť a požiadali armádu USA, aby jej lietadlá a vojaci opustili Thajsko do piatku.

Zdroj povedal, že reprezentanti amerického letectva, ktorí boli v Thajsku na päťdňovom cvičení boli naštvaní, pretože žiadali, aby sa mohli lietadlá v Phuket zdržať viac krát.

Odmietnutie odráža thajské podráždenie kvôli tlaku USA riešiť miestne problémy obchodovania s ľuďmi, povedal zdroj.

RTAF sa tiež obávala, že USA by sa mohla vmiešavať alebo urobiť niečo, čo by mohlo poškodiť thajské vyšetrovanie kauzy Rohingov, dodal zdroj.

Policajný vyšetrovateľ pre obchodovanie s Rohingami povedal že včera neboli vydané žiadne nové zatykače. Zatiaľ sa hľadá celkove 77 podozrivých a 46 bolo vzatých do väzby. Väčšina z podozrivých sú politici a lídri v provincii Satun, uviedol miestny zdroj.

Pol Maj-Gen Pawin Pongsirin, zástupca šéfa provinčnej polície Región 8, uviedol, že Úrad generálneho prokurátora poslal niekoľko štátnych zástupcov spolupracovať s políciou na prípade Rohingov.

Je to kvôli tomu, že prípad je komplikovaný a svedkovia v krajinách ako sú Bangladéš, Mjanmarsko a Malajzia môžu byť požiadaní, aby vypovedali pred thajskými vyšetrovateľmi, povedal Pol Maj Gen Pawin.

Zástupca šéfa národnej polície Ake Angsananont poveril dôstojníkov, aby zosilnili tlak na podozrivých, aby vyšli z úkrytu, alebo čelili zatknutiu, povedal zdroj.

Podľa bývalého ministra zahraničia Kasita Piromya, skúsenosti z vyšetrovania lodí vietnamských utečencov utekajúcich zo svojej krajiny pred dvoma desiatkami rokov by mali byť použité aj pri riešení súčasnej vlny migrácie Rohingov.

Thajsko, ASEAN, medzinárodné spoločenstvo a OSN by tiež mali spolupracovať s krajinami pôvodu prisťahovalcov, ako je Mjanmarsko a Bangladéš, povedal.

Vyzval Interpol a medzinárodné spravodajské agentúry, pokročiť v pomoci vyšetrovania obchodníkov s ľuďmi zameranom na Rohingov.

Pán Kasit vyzval krajiny na celom svete, aby poskytli finančné prostriedky určené na starostlivosť o Rohingov, ktorí ušli z domova, na zlepšenie životných podmienok pre Rohingov v Mjanmarskom štáte Rakhine a na budovanie dočasných prístreškov pre Rohingov v Thajsku.

Asean by tiež mala hľadať cesty, ako presvedčiť Mjanmarsko, aby Rohingov uznávali za vlastných občanov, povedal.

 

Publikované: 24/05/2015 v 06:36

 

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár