Demokratka Elizabeth Warren kritizuje Obamu pre dohodu TTIP

Dohoda TTIP, ktorú sa snaží urýchlene pretlačiť Barack Obama, používajúc k tomu rôzne „kľučky„, je ostro napádaná Elizabeth Warren. Tá je pritom členkou demokratov, rovnako ako Barack Obama a zastupuje ich progresívne krídlo.

Warren tvrdí, že dohoda TTIP okrem iného umožní v budúcnosti Obamovej vláde, aby „vytvorila diery“ do finančných regulácií Wall Street. Primárne však oslabí ochranu zamestnancov a bude viesť k vyššej nezamestnanosti. Svoje námietky adresovala Warrenová v senáte.

Ak kongresom prejde zákon, ktorý dá Obamovi postavenie vyjednávať obchodné dohody, ktoré následne prejdú zrýchleným konaním, Warren argumentuje, že rovnaké postavenie môže byť využité jeho nástupcom pre podkopanie Dodd-Frankovej finančnej reformy, ktorá zväzuje bankové domy mnohými novými pravidlami.

V rozhovore s Yahoo News, publikovanom v sobotu, sa Obama vyjadril, že Warren sa „úplne mýli“, ak si myslí, že možná obchodná dohoda môže byť použitá na podkopanie finančných regulácií.

Zamyslime sa nad logikou toho, áno? Poznámka, že som bojoval s Wall Street, aby sa zaistilo, že nebudeme opakovať chyby z roku 2007 a 2008. A potom mám podpísať ustanovenie, ktorým tieto kroky ohrozím? Musel by som byť veľmi hlúpy,“ povedal Obama.

Barack Obama si sám priťažil, keď použil familiárnym spôsobom Warrenovej meno Elizabeth. Tento „incident“ ona označuje ako sexistický. „Myslím, že prezident s ňou jednal neúctivo, keď tak urobil? spravil záležitosť viac osobnou,“ povedal demokratický senátor Sherrod Brown reportérom.

Pravda v tejto záležitosti je, že Elizabeth je koniec koncom politička, tak ako každý,“ povedal prezident pre Yahoo News. Zo sexizmu obvinil Obamu aj stratég republikánov, Rory Cooper.

Obama označil komentáre Elisabath Warren za z veľkej miery politické. Napriek tomu, že opakovane hovorí o tom, že nebude kandidovať do volieb v roku 2016, veľa zástupcov Ľavice by ju chcelo za prezidentku.

Ľavicové skupiny sa obchodným dohodám vysmiali hovoriac, že ide o ďalší krok Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). „Rozumiem emóciám za tým,“ dodal Obama. „Ale ak rozlúštim logiku ich argumentov, musím povedať, že jej tam moc nevidím.

Podľa Warren sa Obama a Biely dom stali zajatcami Rubinovho krídla v strane. To je nazvané po Robertovi Rubinovi, bývalom manažérovi Goldman Sachs, ktorý sa stal za Clintona ministrom financií a neskôr odišiel na pomoc Citigroup. Rubin je okrem iného členom správnej rady Council on Foreign Relations.

Česká republika akurát dnes dosiahla kvóra v petícií proti TTIP, 15 750 podpisov. Slovensko malo v čase písania článku 72% potrebných podpisov. Podporiť petíciu môžete tu.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroje:

Pridaj komentár