Dlhá ruka štátnej moci

Napísať na Slovensku, že sa bojím z politických príčin o svoj život, chce hodne veľkú dávku fantázie, paranoje a konšpirácie. Iné je, keď to povie politik z krajiny, kde ešte pred nedávnom bankári radostne do vzduchu vyskakovali a rozhadzovali pritom rukami, často až päťdesiat metrov ďaleko. Kde bolo jednoduchšie a lacnejšie zaplatiť vraždu politického či obchodného oponenta než prácne dokazovanie svojho výkladu udalostí cez médiá alebo súdy. Kde výklad súdu bol ako v tom známom vtipe – žalobca mi dal 18 tisíc dolárov, obžalovaný 20 tisíc. Vraciam obžalovanému dve tisícky aby bol proces spravodlivý.

Čím sa líšia pomery napr. v Rusku, na Ukrajine a u nás? Je to až taký veľký rozdiel, aby sme mohli dúfať, že sa nebudeme musieť báť?

Obávam sa, že napriek úškrnom, sa k pomerom anarchie a strachu blížime aj my. Ľudia stratili inštinkty demokracie, namiesto toho aby tvrdo protestovali pri obmedzeniach osobných práv a slobôd, radostne sa ich vzdávajú. Neuveriteľný postoj verejnosti k právu určiť výchovu dieťaťa počas referenda, oslava Smatanovho zoznamu, či volanie po hlave disidenta sú len niektorými známkami otupovania verejnosti.

Médiá na Slovensku píšu stále viac nenávistne, radikalizujú spoločnosť, volajú do „boja“. V takej atmosfére je návrh strany Sieť na právo bezplatného pripojenie k Internetu pre každého občana doslova manou z nebies pre každú totalitu.

Môže to znieť ako science-fiction, ale vôbec mi nepripadá nereálne, že tento návrh má šancu prejsť, ak vo vláde budú sedieť ľudia s dlhodobým vnímaním moci. Neexistuje lepší spôsob ako získať totálnu kontrolu, než doslova nanútiť každému „dobrovoľné“ bezdrôtové pripojenie k Internetu, presvedčiť spoločnosť, že je to základné ľudské právo na úrovni dýchania.

Ďalším krokom by mohla byť personalizácia prístupu na internet pomocou osobného kľúča a nakoniec sa z povinne bezplatného prístupu k internetu stane trvalé povinné pripojenie 24 hodín denne – pod vlastným menom, bez súkromia pred bedlivým okom vlády a s možnosťou okamžitej identifikácie každého jednotlivca v čase a priestore. Dokonané jesť…

Potom by už bolo jednoduché vládnuť. Odpor bude nemožný, odpočúvanie trvalé, témy na internete pod kontrolou a v prípade straty spojenia na Internet by Vám na dvere do piatich minút zaklepala čata zásahových – technikov?

Sieť je len ďalší výťah k moci. Netreba sa nechať ukolísať hypnotickým lákaním populistických hesiel a návrhov. Nič nie je zadarmo. V prípade mocenských hier je cena „zadarmo“ často až životu nebezpečná.

Pridaj komentár