Dnes je to výročie, deň keď si „mierumilovní“ Nemci podrobili ďalší národ

V hurhaji o Kotlebovi a hnedom more na Slovensku, na pozadí hysterických protiruských výlevov zostarnutého profesionálneho propagandistu, ktorého meno sa v slušnej spoločnosti nečíta odzadu, v obviňovaní Ruska za každý posraný život na Slovensku, Európe a na celom svete akosi zanikla iná vec.

Pred 77 rokmi, 15.marca 1939 nemecký Wehrmacht vstúpil do Českej republiky, okupoval ju a na dlhých 6 rokov si podrobil český národ. Nemeckí nacisti rabovali, tyranizovali a povraždili niekoľko stoviek tisíc ľudí. Ich činy sa dnes nesmú pripomínať, lebo Nemcov máme milovať. Pripomínam túto podivnú dvojitú morálku aj preto, lebo Nemecko už tretíkrat za sto rokov ohrozuje bezpečnosť celej Európy. Nemecko násilím, ktoré nemá ďaleko od vojnového diktátu opäť tlačí na krajiny Únie aby si dobrovoľne nechali zlikvidovať stabilitu svojej spoločnosti prijímaním imigrantov. V samotnom Nemecku sa dvíha odpor, ale ten už nestačí na to, aby došlo k zastavenie invázie. Bude na jednotlivých krajinách Európy aby sa k tomuto postavili čelom a sami našli v sebe odvahu vzoprieť sa novej nemeckej okupácii. Pretože nič iné ako okupácia to nie je.

Prečítajte si komentár politického analytika Tomáša Haasa

Pred rokom som písal o tom, že výročie nacistickej okupácie prebieha bez povšimnutia vlády a médií. Bol som počas dňa opravený, počas dňa si médiá výročie trochu všimli.

Dnes sa to opakuje. Médiá si všimli len to, že súčasnú vlnu emigrácie zavinil Putin, ktorý utečencov posiela do Európy z Blízkeho východu a Severnej Afriky lietadlami. Preukázateľne, vyhlasuje minister zahraničia Zaorálek.

Na nemeckú okupáciu sme zabudli. Odpustili. Odpúšťať je ľudské a ušľachtilé. Aj ja odpúšťam nemeckému národu to, čo spôsobili nacisti. Aj keď chápem tých, medzi státisícami pozostalých po hrdinoch, ktorí vo vojne proti nacizmu padli a tých medzi nami, ktorí prežili hrôzy koncentračných táborov, pre ktorých je odpustenie ťažké.

Ale realisticky, nemožno dnes volať po nepriateľstvu k Nemecku za hrôzy, ktoré sa stali pred zhruba tromi štvrtinami storočia. Aj Izrael už roky udržiava priateľské vzťahy s Nemeckom. Aj Rusi a Poliaci, národy, ktoré priniesli najviac obetí, odpustili. Odpúšťať je šľachetné a dobré. Zabudnúť na 300 tisíc obetí nacizmu a okupácie v Česku ale je a vždy bude, hlúpe a nebezpečné.

Zažili sme aj inú okupácii, oproti tej nemeckej prišla o tridsať rokov neskôr, bude tomu čoskoro pol storočia.

Tú sme dodnes nezabudli, napriek tomu že mala svoje vinníkov aj medzi nami. Má odôvodniť a stále vyvolávať naše nepriateľstvo k dnešnému Rusku, ktoré, rovnako ako dnešné Nemecko nie je Treťou ríšou, nie je už štvrť storočia Sovietskym zväzom. Tá okupácie mala podľa informácií historikov asi 130 obetí. Tú ale neodpúšťame, vraj za ňu musíme dnešné Rusko nenávidieť a považovať za nášho nepriateľa a potenciálneho agresora.

A tak aj dnes uvidíme hŕbu článkov a vyhlásení, ako to aktuálne nášho ministra zahraničia. Čo nevidíme a možno celý deň neuvidíme, je spomienka na nacistickú okupáciu a jej obete. Pozri včerajšiu pripomienku obetí nacizmu v Brne, ktorá sa nesmela konať, pretože budova, v ktorej boli väznené a popravované tisíce obetí nacizmu, odbojárov aj úplne nevinných členov ich rodín, „je v oprave“.

Je to hanba, je to hanba.

Ale je to nová realita, na ktorú si máme zvykať.

Ja si nezvyknem.
Obrázky z okupácie.

Ceska okupace 01

Ceska okupace 02

 

 

Zdroj:

7 komentárov

 • Migrantov nam sem netlacia Nemci, ale rovnake sily, ktore ich tlacia do Nemecka, ktore maju Nemecko a dalsie staty uz spacifikovane a pripravene na porazku (ako v bitunku). Budem velmi rad ak sa mylim. Pre Nemecko tento rok zrejme rozhodne o zivote ci smrti.
  Ak sa na zapade nestane zazrak, tak su len dve moznosti – bud sa vychodna europa oddeli od zapadnej (a casom z nevyhnutnosti politicky primkne k rusku), alebo sa podari pretlacit migrantov aj sem.
  Ako som uz napisal, budem velmi rad ak sa mylim.

 • Pfuj, všade je to samý Rus, nácek a euroobčan, ešteže o nás je tichučko.

 • O tom ako češi trpěli pojednává kniha Hitlerovi češi. V zásadě nemá zmysel sa nad tým moc pozastavovat, budí to len negativní emoce, a tie skodia zdraviu

  • Samozrejme, neda sa porovnat napr. odbojne Francuzsko s kolaborujucim Ceskom. Heydrich priniesol socialnu stabilitu, odborarske dovolenky a vysoku vykonnost ekonomiky. Napriek tomu Gestapo skutocne zlikvidovalo stovky tisic ceskych obcanov.

   • Presne 350 tisíc, z toho 200 tisíc zidov, paradoxne keby češi nepodporovali, nemuseli mat ziadne straty ( z tych 150 tisic), ich odpor nemal na výsledek ziaden vplyv.

 • 15.marca 1939 nemecký Wehrmacht vstúpil do Českej republiky, okupoval ju

  Juraj hlboko sa mylis, to nebola okupacia, to bola predsa len bratska pomoc a ochrana(protektor) ktoru Cesi radostne prijali
  a co sa tyka dneska tak malo citas bruselsku tlac inak by si vedel ze vsetko sa deje v nasom najlepsom zaujme a mali by sme za to byt starostlivemu bruselskemu oteckovi(pardon Mutii) vdacni
  😀 DDDDDDDD
  (ironia)

  • Duri Smatana este nezacal pisat nove ucebnice dejepisu, takze som nemal odkial cerpat tieto nove fakty. Ospravedlnujem sa za svoje pochybenie a to, ze som naletel na uplne zjavnu rusku propagandu 🙂

Pridaj komentár