Dohoda TTIP sa blíži – a hrozí

O dohode TTIP príliš často na stránkach Medzičasu nepíšeme. Na jednej strane je to dohoda uľahčujúca vzájomnú výmenu tovaru a odstraňujúca rôzne prekážky, na druhej strane forma vyjednávania a vznikajúce podozrenia vzbudzujú obavy

Dohodu, ktorú presadzujú hlavne veľké nadnárodné spoločnosti neprijímajú občania s nadšením. Voči dohode vzniká odpor aj na strane USA, kde sme písali o proteste Elisabeth Warren, významnej členky Demokratickej strany. Denník Independent sa pravidelne zaoberá námietkami voči tejto zmluve – napríklad tu, alebo tu. K zmluve sa vyjadrujú aj ďalší odborníci a aktivisti, občania Únie zbierajú protestné podpisy.

Na strane Únie sa pokúsila komisárka pre obchod zodpovedná za prípravu zmluvy Cecília Malstrom rozptýliť obavy vyplývajúce z utajeného režimu rokovania. Preto sa vyjadrila, že podrobné výsledky každého kola rokovaní budú zverejňované vo všetkých rečiach krajín Únie.

Pripomeňme si však podobné rokovania a uzavreté zmluvy typu NAFTA . Je veľmi ťažké si predstaviť, že v prípadoch, ktoré sa už uzavreli a okrem zvýšenia ziskov a právomocí pre spoločnosti ľuďom prakticky nič nepriniesli, bude rovnaká dohoda v Európe iná (viď príspevok Ilony Švihlíkovej). Ak teda komisárka C.Malstrom otvára rokovania pre verejnosť, môže to znamenať len jedno. Na názore nás, ako občanov nikomu nezáleží. Je to rovnaký prístup ako v prípade imigrantov, či gréckej krízy. Prvoradé a vlastne jediné na čom záleží, je ochrana veľkých firiem, bánk, korporácií.

Zdá sa, že to bude nakoniec princíp, na ktorom sa Únia dnes zakladá. Vytvorili sme monštrum, kde vládne elita v prospech elity. Aká bude potom budúcnosť obyčajných ľudí? Možno by sme mali viac čítať. Román Georga Orwella „1984“ je dokonalým stelesnením toho, čo nás čaká. Je to budúcnosť otrokov všemocného štátu.

Po takej perspektíve však netúžim. Ak nie je možné zastaviť dohodu TTIP v rámci Únie, potom, aj keď je to už klišé, treba porozmýšľať, či má členstvo v takejto zostave krajín zmysel. Obávam sa, že nie.

[sociallocker] [/sociallocker]

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár