Dohoda v Sýrii vedúca k mieru? Nerobte si srandu.

V Mníchove sa na stretnutí skupiny 17 krajín o podpore mierového úsilia v Sýrii stretli ruský a americký minister zahraničia Lavrov a Kerry. Skupina sa dohodla na zastavení paľby od budúceho týždňa. Aký to má význam?

V princípe sa nič nedeje. Rusi budú aj tak bojovať proti všetkým skupinám ako doteraz. Citujem z tlačovky Lavrova:

Otázka na ruského ministra zahraničia: „Bude pokračovať v rovnakej intenzite operácia VKS RF po vyhlásení prímeria?“ Lavrov: K prvej časti otázky, v našich dokumentoch je napísané a hovorili sme o tom, že prímerie sa nebude vzťahovať na IS, Džabat al-Nusrat a ďalšie organizácie, ktoré s nimi spolupracujú a sú rozhodnutím BR OSN vyhlásené za teroristické. Preto naše vzdušno kozmické sily budú pokračovať v operáciách proti týmto organizáciám…

Zdôraznil by som, že presne takáto formulácia je podľa Lavrova zapísaná v dokumentoch. Bohužiaľ, naše médiá ak aj spomenú slová ruskej diplomacie, vynechávajú dôležitú časť o afiláciách spomenutých teroristických organizácií. Viď iDnes : „Zákaz bojů se netýká akcí zamířených proti teroristům z hnutí Islámský stát či radikální fronty an-Nusrá.“

Ako vieme, spoločný zoznam, ktorý rozdeľuje organizácie a bojové skupiny na teroristické a neteroristické neexistuje. Rusko chcelo od Američanov, aby im povedali, na koho nemajú strieľať, žiadnu informáciu nedostali. Takže dnes, zjednodušene povedané, z hľadiska Rusov a Sýrie, každý kto na nich strieľa je terorista bez ohľadu na to, ku komu sa hlási a s kým spolupracuje. John Kerry sa naopak sústredil na poskytovanie „humanitárnej pomoci“ a spomína výlučne ISIL. Zaujalo ma tiež, že prakticky priznal neschopnosť ovplyvniť ozbrojené skupiny, aby prestali strieľať. Potom je otázka, ako si predstavuje naplnenie dohody zo strany koalície vedenej USA…

Ak sa však nič nemení a ruské operácie budú pokračovať ďalej, takže budú môcť legálne robiť všetko, čím privádzajú do zúrivosti Turkov a Saudskú Arábiu, ak im likvidujú skoro päťročnú prácu na zničení Sýrie, čo sa vlastne na konferencii v Mníchove udialo? Ako sa hovorí podľa mienky mnohých komentátorov, dohoda je prakticky bezcenná a obe strany rokujú len preto, aby rokovali.

Zo strany USA zároveň vidím snahu vyhnúť sa priamemu konfliktu s Ruskom a pokiaľ to bude možné zorganizovať situáciu tak, aby Rusov zatiahli do semiproxy vojny, kde na jednej strane budú Turci podporovaní NATO a na druhej strane Sýria s účasťou Ruska. Na to sa budú hľadať všetky vyskúšané spôsoby destabilizácie a snaha rozdrobiť sily Ruska. Budú nasledovať provokácie, napr. Azerbajdžan zaháji útok na Arménsko, do pohybu sa dajú teroristi z Afganistanu do Strednej Ázie, Ukrajina opäť vzbĺkne apod.

Zdá sa, že jedine ruská fyzická prítomnosť na hraniciach Sýrie dokáže situáciu zvrátiť. Nie, že by to zabránilo Turkom útočiť, Erdogan je dosť šialený a v armáde je po rokoch čistiek dostatočné množstvo veliteľov, ktorí budú schopní splniť aj takýto rozkaz. Priamy útok na Rusko vystaví USA príliš veľkému riziku, preto nebudú reagovať pri tvrdej odvete ruských ozbrojených síl, podobne ako v Gruzínsku. Nakoniec pred týmto scenárom varuje aj ruský premiér Medvedev, ktorý otvorene spomína tretiu svetovú vojnu.

Rusko medzitým mobilizuje a Južný vojenský okruh má bojovú pohotovosť, pričom na Kryme sa cvičia jednotky rýchleho nasadenia. Ruské lietadlá začínajú lietať už nielen s raketami vzduch-vzduch, ale dokonca v rámci cvičenia ténujú lety v Sýrii aj s protilodnými raketami. Ako iste tušíte, teroristi nemajú ani lietadlá a už vôbec nie lode.

Ak by sme brali zmluvu ako samostatný celok, ako zásadný problém je možnosť využiť „humanitárnu pomoc“ na presuny celých skupín „umiernenej opozície“ do Turecka a ich následné použitie napríklad na vytvorenie buffer zóny medzi kurdskými enklávami v Sýrii, ako sme písali pred pár dňami, prípadne posilnenie týchto skupín na mieste bojov. Takže zrejme ani táto činnosť nebude realizovaná, keďže by to ohrozilo ruské plány v Sýrii. Turecko sa za každú cenu potrebuje dostať na územie Sýrie do pohraničného úseku medzi oboma časťami, ktoré ovládajú Kurdi a na ktorom je momentálne vlajka Islamského štátu.

Mapa Syrie

Práve posledný vývoj udalostí, keď sú teroristi zatláčaní vládnymi vojskami a Kurdami a zároveň hrozí nielen zničenie Islamského štátu, ktorý je podporovaný Turkami, ale aj prepojenie Kurdov, pre Erdogana znamená doslova koniec hry.

Konflikt v Sýrii už dávno nie je len vojenský konflikt, dnes je to v prvom rade geopolitický rébus, kde bojujú USA a Rusko o budúce usporiadanie sveta a regiónu a tomto chaose si kolíkujú svoje zábory aj miestne regionálne veľmoci ako Turecko, Irán, či Saudská Arábia. Z tohto pohľadu mi je vlastne srdečne jedno, čo sa hovorí na rôznych konferenciách, dôležité je ako zlikvidovať prítomnosť súpera v Sýrii akýmkoľvek spôsobom.

Hlavnými hráčmi sú samozrejme USA a Rusko. Na jednej strane má Rusko výhodu priamej účasti na mieste v centre bojov, čím má umožnené reagovať okamžite podľa vlastného výberu síl a prostriedkov, na druhej strane je to aj nevýhoda, že je priamo vystavené útokom tretích strán organizovaných USA. Pre Rusko by zrejme bolo lepšie, keby sa nebavilo z USA a nikým iným a jednoducho by realizovalo aktivity zamerané na likvidáciu tureckých, saudských a amerických teroristov v celom pásme od Libanonu po Irán zároveň s posilňovaním obrany na prevenciu voči útokom. Západ je dnes tak skorumpovaný a tak klame, že dohoda nie je možná. Ako z iného sveta prichádzajú obvinenia Ruska, ktoré vraj bombarduje veľkomesto Aleppo neriadenými bombami a že migračná kríza je spôsobená Ruskom, pričom milióny ľudí sedia za hranicami Sýrie už celé roky a Rusko bombarduje všetko možné len nie Aleppo. Dohody a konferencie len narúšajú homogenitu koncepcie trvalého tlaku a pre Západ sú potrebné len na zachovanie formálnej tváre milovníkov mieru a diplomatických riešení. Myslím, že práve preto aj táto dohoda nebude vôbec realizovaná a od začiatku sa mnohým javí tým, čim v skutočnosti je. Zdrapom bezcenného papiera.

Rusko bude realizovať svoje plány bez podstatných zmien, rovnako ako ich bude realizovať USA. V prvom rade je nutné sa pripraviť na útok, ktorý skôr, či neskôr príde, ak sa chce USA udržať na špičke potravinového rebríčka veľmocí. Takže Rusi by mali rátať s podstatným navýšením vojenskej prítomnosti v regióne, ďaleko presahujúcej súčasný posilnený letecký pluk. Zároveň však musia rátať s americkými aktivitami v iných častiach sveta, ktoré si budú vyžadovať ich pozornosť. To v konečnom dôsledku povedie k prudkej eskalácii napätia ale myslím si, že tento rok bude prelomový. Stane sa niečo veľké, čo definitívne zmení situáciu. Len dúfam, že to nebude svetová vojna

Zdroj:

15 komentárov

 • Ano, tento rok bude rozhodne zaujimavy. Veci nie su take ciernobiele, ako by na prvy pohlad mohli vyzerat. Rusko a ani USA nie su jednotne a prebieha tam vnutorny boj viacerych mocenskych skupin. No a samozrejme tu mame aj dalsieho a nie menej silneho hraca, ktory si sleduje len svoje zaujmy.
  Erdogan je zrejme vsetkymi stranami odpisany a je otazkou, ci pojde az do konca, alebo poziada o azyl v Ekvadore 🙂

 • Velmi dobry clanok, pozeral som dnes priamy prenos z Mnichovskej konferencie a je velmi pekne vidno nadutost zapadu formou prejavu a debaty ich ministrov zahranicnych vec!.

 • Si vedla – to by museli byt na oboch stranach aspon 2-ja !

 • V prípade jadrovej vojny v europe slovensko ,čechy sú priamo v naraznikovej zone pre ničenie jadernych rakiet akeho kolvek vojska,to znamená z vojenskeho hladiska sme na odpis ,nepochopím prečo ludia tychto krajín neprotestujú za MIER ,lebo je už za 5minút 12,svetoví lídri krajín sa nemestia do kože,je potrebné im pripomenút nech sa spamatajú!!!.

 • Na tej tlačovke bolo povedané všetko .
  Zopakoval TO AJ KERRRY .
  Dobré ráno mainstream !
  Kerry : “ treba zaistiť aby Sýria bola sekulárna “
  Samotný Kerry potvrdil , že al-Nusrat ,ISIL a iné , tých sa to nebude týkať .

  Pan Poláček vy ste tu tlačovku hádam videli .

 • keby sa nebavilo z USA a nikým iným sssssssssssss USA

 • stretli ruský a americký ministri —- pán Poláček, skúste sa v gramatike doučiť množné číslo mužský rod, čiže: stretli ruskí a americkí ministri —- alebo —— stretli ruský a americký minister

 • Zkolabuje elektronika vplyvom slnecnej erupcie 😉

Pridaj komentár