Dôkaz, že antiruská politika mení vlády je tu

Avizovali sme, že súčasná hysterická kampaň opozície proti Rusku môže mať dopad na ich výsledky vo voľbách v roku 2016. Vo Fínsku sa to už stalo. Zástancovia NATO A EÚ prehrali vo voľbách vo Fínsku.

 

large-sipila

           (Foto: Juha Sipilä – predseda Strany Stredu) 

 

Podľa výsledkov sčítania hlasov víťazí v parlamentných voľbách vo Fínsku opozícia. Vyhrali opoziční centristi v Strane stredu, ktorí spolu s Pravými Fínmi, stranou nacionalistov vytvoria koalíciu.

Celkove je v parlamente 200 kresiel, o ktoré sa podelia víťazná Strana stredu, na druhom mieste sú sociálni demokrati, na treťom je strana súčasného premiéra Stubba Koaličná strana, štvrtí sú euroskeptici a nacionalisti Praví Fíni.

Podľa novín The Daily Mail nepreferujú voliči „proeurópske a pronatovské strany“, vyhrávajú opoziční centristi, ktorí by mohli podľa novín vytvoriť koalíciu s euroskeptikmi a nacionalistami.

Vodca Strany stredu Juha Sipilä sa, zrejme stane budúcim premiérom Fínska. Sipilä už verejne oznámil, že má v úmysle rokovať s Pravými Fínmi o koalícii.

Poznamenajme, že Sipilä už predtým vystupoval pre konštruktívnejšiu vzťahy s Ruskom, pre zachovanie obchodných vzťahov a „dobrých susedských vzťahov“. Rozhodne však nepodporuje vstup Fínska do NATO, ako mala v úmysle minulá vláda.

Do novej vládnej koalície môžu tiež vstúpiť sociálni demokrati. Z celého vedúceho kvarteta podporovala len Koaličná strana súčasného premiéra Alexandra Stubba zblíženie Fínska s NATO a obhajovala tvrdú politiku voči Rusku.

Pokles pozícií vládnucej koalície, ktorá je verným spojencom krajín Európskeho parlamentu a Európskej únie, uznal súčasný premiér Fínska Alexander Stubb.

[sociallocker][/sociallocker]

Pridaj komentár