Dolár ako rezervná mena skončil: Gazprom Neft vyhlásil platby v rubľoch a jüanoch!

(MZC/DWN/KOMMERSANT) – Keď chcete hľadať skutočnú príčinu hystérie na Západe, ktorá sa odohrala včera voči Rusku, hľadajte ju tam, kde má svoje príčiny! 

Tou jedinou a skutočnou príčinou paniky a hystérie v EÚ a USA voči Rusku je oznámenie Gazpromu v stredu, že jeho spoločnosť Gazprom Neft prechádza na platby v rubloch a jüanoch za dodávky ropy a zemného plynu (tu http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/08/29/abschied-vom-petro-dollar-russland-steigt-auf-rubel-und-yuan-um/ )! 

Týmto oznámením Putin de facto ukončil hegemóniu dolára ako rezervnej meny!

Prvý vývoz ropy z Arktídy do Európy bude účtovaný v objeme 80000 ton v ruskej mene.

Gazprom Neft vlastní práva na 230 miliónov ton ropy a 270 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Dodávky energie z východného Sibírsko-Pacific ropovodu bude účtovaný v čínskej mene jüanu, potvrdil Gazprom Neft!

Američania sú rozzúrení, pretože ide jednoznačne o politický problém:

Ruska predáva svoju produkciu plynu Číne za oveľa nižšie ceny, než Európania musia zaplatiť. Čisto ekonomické podmienky tejto sú pre Rusko nevýhodné, ale geopolitický dosah čínsko-ruského kontraktu a najmä prechod od dolára k národným menám v platbách, robí z USA „len“ regionálnu veľmoc, čo je výrok ktorý tak rád a často používali USA voči Rusku. Nahradenie dolára mení zrýchlene svet a nastavuje sled udalostí, na ktoré prestávajú mať USA dosah.

Putinov Anti-dolár, je tiež odpoveďou na sankcie uvalené Západom. V tomto svetle mediálny a informačný útok EÚ a USA voči Rusku o „invázií Ruska na Ukrajinu“ , bol len chabým pokusom retušovať pohyb na medzinárodných finančných trhoch v nadväznosti na oznámenie Gazprom Neftu.

Kommersant uvádza, že prvé platby v rubľoch  by sa mali už týkať dvoch tankerov, ktoré s ropou do Európy dorazia už v septembri. Platby v jüanoch, je Gazprom Neft pripravená prijať za dodávky ropy do Číny prostredníctvom Východosibírsko-tichomorského ropovodu ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean). 

[sociallocker][/sociallocker]

10 komentárov

Pridaj komentár