Dôsledky teroristického útoku na ukrajinskú infraštruktúru

„Pressa Ukrajiny“ zverejnila vyjadrenie experta, ktorý okomentoval situáciu okolo násilného prerušenia dodávky elektriny na Krym. Podľa neho Ukrajina bude čeliť tvrdým dôsledkom.

Na sociálnej sieti sa objavilo vyjadrenie ľudového poslanca, bývalého špecialista na energetické systémy, Alexeja Skrypnyka, ktorý verí, že Ukrajina bude čeliť ťažkým časom kvôli bezohľadnej akcii s prerušením elektriny na okupovaný Krym.

Blesková správa 21:00: 

Dopĺňam ešte najčerstvejšiu aktualitu.

Na Ukrajine došlo k havarijnému vypnutiu dvoch blokov tepelných elektrární a núdzovému zníženiu záťaže dvoch atómových elektrární na 500MW.

Prvý námestník riaditeľa spoločnosti „Ukrenergo“ Jurij Kasič uviedol: „Všetky tieto udalosti viedli k potrebe dodatočného núdzového vypnutia dvoch blokov tepelných elektrární – Dnepropetrovskej a Uglegorskej z elektrickej siete a k zníženiu záťaže u niektorých jadrových elektrární na Ukrajine na 500 MW – ide o Záporožskú a Južnoukrajinskú. Podotýkam, že pri havarijnom znižovaní záťaže atómových elektrární, ide o mimoriadne nebezpečnú situáciu“

Skrypnyk verí, že Krym vlastne bol a zostáva „jediným dôvodom na harmonizáciu prevádzky energetických systémov Ukrajiny a Ruska.

Daj bože, aby som sa mýlil. Vypnutie Krymu – provokácia, ktorá bude mať veľmi vážne následky! Lebo Krym je jediná vec, ktorá nás drží v harmonizácii energetických systémov Ukrajiny a Ruska. Lebo Krym nemá inú voľbu na dodávku elektriny než z Ukrajiny. A to bola naša páka, s ktorou sme vždy provokovali Rusko. Teraz už nie je. A my sme si brali z Ruska oveľa viac, než by sme mali po správnosti. Pri absencii vody v našich nádržiach a nedostatku riadnej regulácie frekvencie na blokoch v tepelných elektrárňach, ak nás Rusko odpojí od harmonizovanej prevádzky s ich elektrickou sústavou, my ako minimum, budeme pracovať na vejárovite sa šíriacich výpadkoch v sieti. A dôsledky u nás budú výrazne horšie než na Kryme,“ sumarizoval Skrypnyk

Plus absencia antracitu, plus nedostatok normálneho stavu uhoľných zásob v tepelných elektrárňach (však pán Demčišin? – pozn. ukrajinský minister energetiky).  Toto všetko môže viesť nielen ku katastrofálnemu zníženie frekvencie ale aj k pádu celej krajiny na nulu, ak pri havarijnom vypnutí bloku na atómovej elektrárni nedokážeme toto kompenzovať automatickým frekvenčným odľahčení záťaže a havarijným vypínaním dispečerov,“ pokračuje Skrypnyk

Z toho vyplýva, že akcie Refata Chubarova (pozn. – hlava krymských Tatárov na Ukrajine, ktorý už dlhšiu dobu požadoval vypnutie elektriny pre Krym. Popiera, že mal vplyv na zorganizovanie atentátu) a jeho výzvy na ukončenie dodávky elektriny okupantom na Kryme sa môžu „vrátiť stonásobne.

Je to nebezpečná situácia. Bol by som rád, keby ma Refat Chubarov vypočul, „- povedal expert.

Stojí za zmienku, že niektorí poslanci chcú stále odpojiť Krym od „všetkého ukrajinského„. Ale napríklad poslanec Sergei Vysockij si myslí, že až po úplnom rozpade Ruskej federácie, ekonomickom aj politickom, Ukrajina bude môcť vrátiť anektovaný Krymský polostrov.

Pripomeňme, že vzhľadom k prerušeniu napájania Krymského poloostrova Rusko prestalo dodávať antracit Ukrajine. Teraz môže dojsť k výpadkom napájania na Ukrajine všade tam, kde elektrárne pracujú na báze dodávok ruského uhlia.

Skrypnyk

 

Zdroj:

2 komentáre

  • mozno by sa mohlo povedat ze elektraren (akakolvek) potrebuje urcitu zataz pre spravnu funkciu a moze dokonca hrozit poskodenie ak sa zataz odpoji.
    A ak sa zatazenie elektrarne meni tak sa musi menit aj nastavenie elektrarne (pripadne vyrovnat zmenou nastavenia vykonu inej elektrartne)

    Cize tupci ktori si mysleli ako skodia Rusom ked odpoja Krym od lektriny tak predovsetkym poskodili samotnu Ukrajinu aj po technickej stranke ale samozrejme aj ekonomicky
    (zatazenie elektrarni sa koriguje aj cezhranicne a ak im rusi doteraz stabilizovali elektricku siet tak teraz ich to uz bude stat pekne prachy, kedze doteraz sa to bralo ako kompenzacia Krymu)

    hovori sa tomu „strelit si do vlastnej nohy“

  • Zajímavé jméno, ten Alexej Skripnik. To by mohl být tak pravnuk Nikolaje Skripnika, který vlastně svého času ‚přikryl‘ fašizující síly na Ukrajině, zorganizoval hodně tvrdou nacionalistickou kampaň nejen na území Ukrajinské SSR a je zodpovědný za ‚ukrajinský‘ hladomor. Kromě toho ten ‚hladomor‘ byl černý vývoz obilí, z kterého si ta fašistická banda slušně namazala kapsy.

Pridaj komentár