Dôvody Brexitu

Myslím, že medzi záplavou komentárov o odchode Veľkej Británie z Únie je nemožné niečo pridať. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť, že Angličania boli vždy mimoriadne skeptickí a hľadeli na celý projekt Únie s dešpektom. Prejavy nadšenia Európanov o šťastnej budúcnosti v lone Únie ich vždy nechávali akosi chladnými.

A čo sa týka výkonu politiky, majú svoje realistické predstavy aj o svojich politikoch. Takže keď si ľudia z vlády mysleli, že ich budú opäť manipulovať, ako je ich zvykom, narazili…

17 komentárov

 • EU parlemt – kontrolna komisia !!!

 • Juraj a čo hovoríš na ,,najdemokratickejší“ štát a jeho novú iniciatívu :
  Izraelský rabi Shlomo Mlma v neděli oslovil ilegální židovské osadníky a požaduje, aby otrávili vodní zdroje pro Palestince a aby je tím zabili. Účelem je „vyčistit“ West Bank od Palestinců a jejich vesnic.
  Jak je zvykem, masmédia tuto informaci „nezaznamenala“. Jo, být to naopak, měli bychom to v titulcích týdny.

 • https://www.youtube.com/watch?v=U_kj-D1kpTE
  ŠICHTAŘOVÁ & PIKORA V LUCERNĚ – aneb Ano, pane ministře, zase jste to vymňoukli

 • Brexit by sa patrilo poriadne rozpytvap v pondelok v medzipriestore… ?

 • K Brexitu

  Myslim, ze sa bude velmi pozorne sledovat ako bude GB najblizsie tyzdne a mesiace fungovat, pretoze od toho sa nasledne bude odvijat retorika antiEU stran.

  To znamena, ze pokial v GB zacnu vacsie problemy na viacerych frontoch, antiEU strany budu o to tazsie presviedcat ludi o vystupeni z EU, pretoze ti budu vidiet ako sa s tym GB tazko pasuje.

  A naopak, pokial v GB pojde aj po Brexite vsetko hladko, bude to voda na mlyn antiEU stranam, ktore budu poukazovat na to, ze vystupenim z EU sa v konecnom dosledku nic strasne nestane a navyse tym ziskame dalsie vyhody.

  Ak sa nad tym zamyslime do dosledkov, je to skutocne velmi zaujimava situacia – z pohladu vyvoja situacie v Europe teda priat GB vsetko dobre alebo nepriat?

  • nebudú žiadne problémy, biznis nepustí a Európa dováža do Anglicka viac ako ide opačným smerom. V skutočnosti my potrebujeme Angličanov viac ako oni nás. Okrem toho samotným referendom sa len začína proces odchodu. Bude trvať minimálne dva roky, kým sa vyrokujú pozície oboch strán, dovtedy možno už Únia bude rozpadnutá

   • Dovolím si predsa len vložiť väčší komentár, ktorý som dal na FB…bojím sa že článok JL je pravdivý a práve z dôvodu, že elity EU a Nemecka (čo pomaly začína splývať) budú sabotovať VB aj napriek ekonomickým stratám pre samotnú EU aby tak zastrašovali ďalšie krajiny pred možným odchodom. môj komentár: dnes sa mi páčila myšlienka niektorých európskych politikov, že najväčšiu chybu spravil Cameron, pretože nechal rozhodovať ľudí…nakoniec mal Niger Farage pravdu že za odchod hlasovali obyčajní slušní ľudia, pretože elity EU sú zase obyčajní oligarchovia, byrokrati a bankári…tá masívna demagogická propaganda ohľadne odchodu Británie z EU prekračuje hranice všetkého, vyhrážanie sa, osočovanie, popieranie demokracie to je asi všetko čo vedia „elity“ počínajúc politikmi a končiac analytikmi z mimovládok robiť. Neviem z akého dôvodu strašia tým, že obyvatelia z EU, ktorú v Británii pracujú ju budú musieť upustiť resp. vice versa, briti budú musieť opustiť EU. Iná je situácia v budúcnosti, keď predpokladám že imigračná politika Británii bude podobná Austrálii, čo je podľa mňa na prospech VB. Taktiež obmedzenie voľného pohybu tovaru a služieb, čo je to za blbosť o tom vôbec začínať hovoriť, štatistiky sú jasné, VB z EU oveľa viac dováža ako do nej vyváža, takže prípadné obmedzenie voľného trhu by zasiahlo viac samotnú EU ako VB. A čo sa bankového sektora týka, tak naozaj, taká banková a finančná veľmoc ako Švajčiarsko je takmer zakladateľom EU…Najlepšie by bolo, keby sa EU vrátila k svojim začiatkom, t.j. k EHS, pretože zmysel spojenej Európy je spoločný hospodársky priestor, nie tisíce byrokratov v Bruseli, ktorí sú aj tak iba vykonávatelia príkazov lobistických skupín. Socialistický experiment sa opäť nevydaril, osobne verím že sa k tým začiatkom EHS budeme schopný vrátiť, lebo inak nám naozaj hrozí úplný rozpad EU. Žiaľ vyzerá to tak, že neomarxisti typu Schulza kryjúci oligarchov (aké paradoxné, ale vidíme to aj u nás, viď Blaha)) to nebudú chcieť pochopiť a budú žiadať ešte pevnejšiu EU, t.j. superštát. Hlavne Nemci to už naznačujú, možno sú aj trochu radi že budú mať ešte voľnejšiu cestu na ovládnutie Európy, za tichej asistencie poskoka z Paríža…BTW, keď sme zvládli v priebehu pár mesiacov rozdelenie Československa, čo bol napriek názvu v podstate centralistický štát neviem prečo by mali mať problémy Briti z odchodom z EU, hoci sa samozrejme bojím, že im to elity v Bruseli budú chcieť čo najviac komplikovať…

   • Juraj rozpad musi byt.
    1.) Sankcie proti RF prva rana pre EU
    2.) Migracna vlna druha rana pre EU
    3.) Brexit tretia rana
    4.) pridu este dalsie rany…
    5.) Kde sa dvaja biju treti vitazi — kto bude vitazom a komu toto vyhovuje?

    • neokonzervatistom USA a liberalnym neomarxistom ale tým len na kratky čas oni sú len v prvej línií a tak aj potom pravdepodbne skončia

     • Problém je, že vlastníci európskeho kapitálu sú do značnej miery identickí s americkými. Rozpad umožní lepší a individuálny kapitálový vstup do jednotlivých štátov Číňanom a Rusom v prípade vojny jednorazovo zarobia aj amíci. Určité individuá zarobia ale v globále Washington stratí časť pozícií na trhu aj jeho kontrole.

Pridaj komentár