Dozvuky protestu v Bratislave – Lukáš Kopáč podáva trestné oznámenie

Lukáš Kopáč, jeden z organizátorov bratislavského protestu proti migračným kvótam podal 11. 07. 2015 „do rúk“ Generálnej prokuratúry SR trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu ohovárania.

Marian_video1

protest v Bratislave sa konal 20. 6. 2015. Na snímke s mikrofónom je Marián Kotleba.

Základom ohovárania bolo vyjadrenie sa viacerých médií o tom, že ním spoluorganizovaný pochod je neonacistický.

Tým podľa oznamovateľa „neznámy páchateľ“ verejne oznámil o oznamovateľovi nepravdivý údaj , ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť u spoluobčanov, poškodiť v zamestnaní, v podnikaní, narušiť rodinné vzťahy, alebo spôsobiť inú vážnu ujmu.

To podľa oznamovateľa napĺňa skutkovú podstatu Trestného činu ohovárania (§ 373 Tr. zák.). V oznámení uvádza niekoľko dôvodov, pre ktoré logicky nemôže byť nacista, neonacista ani fašista. Pripomína, že podľa § 421 ods. 1 Tr. zák. je šírenie myšlienok neonacizmu trestným činom.

Preto označenie za neonacistu, prípadne organizátora neonacistického pochodu nemožno brať na ľahkú váhu. Z tohto dôvodu žiada vyšetriť, či uvedeným konaním neznámeho páchateľa nebola naplnená skutková podstata Trestného činu ohovárania.

Mini komentár k téme.

S označovaním občanov za „náckov“ a extrémistov sa naozaj v našej spoločnosti pristupuje veľmi benevolentne. Občania sú veľmi často dostávaní do situácie „je suis nácek“.

A to aj v prípade, keď slušnou formou protestujú proti rozhodnutiam Bruselu či slovenskej vlády.

Lukáš Kopáč týmto otvára „pandorinu skrinku“ témy vyjadrovania sa vo verejnom priestore.

A to z opačnej strany, než sme doteraz boli zvyknutí. Dosiaľ mali mnohí novinári či mimovládkari pocit, že označiť niekoho za „nácka“ je ich „bohom dané inkvizičné“ oprávnenie a represívne zložky štátu by hneď mali voči nimi označenému „náckovi“ konať.

Lukáš Kopáč má pravdu v tom, že na porušenie § 373 Tr. zák. v jeho veci treba nahliadať v súvislosti § 421 ods. 1 Tr. zák.. Bol fakticky vykreslený ako páchateľ trestného činu. To je o niečo iný level, ako keď je niekto v médiu nepravdivo označený za smilníka či opilca. Uvidíme, aký bude osud tohto trestného oznámenia. Pokiaľ sa k nám príslušné informácie dostanú, iste dáme našim čitateľom vedieť.

[sociallocker][/sociallocker]

5 komentárov

  • Mám silný pocit potreby vyjadriť sa k téme. V máji sme oslavovali 70 výročie ukončenia vojny. Nekonečné množstvo ľudí ktorí položili svoje životy za naše alebo svoje SLOVENSKO. Aj mne tam otec zostal ani dodnes neviem kde odpočíva na Slovensku. Naši predstavitelia kládli vence a vyjadrovali sa s úctou k tomuto aktu. Preto nechápem ako vzápätí je možné konať a správať sa k nášmu SLOVENSKU tak, že vedome môže byť naša krajina už nie našou vlasťou a my tu nebudeme sa cítiť ako doma. Keby som tak mohla vrátiť 70 rokov späť a povedať môjmu otcovi „Nikdy nepolož svoj život za svoju vlasť, lebo za 70 rokov budeš veľmi sklamaný“. Vôbec týmto nechcem povedať, že nie je potrebné brániť si svoju vlasť, len mi je veľmi ťažko pri pomyslení ako ľahko sa na tie položené životy zabúda. A dnes keď sa ľudia chcú vyjadriť a povedať svoj názor, na čo má každý právo, sú označovaní neadekvátnymi prívlastkami, vlastne sa dehonestuje názor občana vo vlastnej krajine.

  • Môj človek, pripájam sa. Ja s ekonomickými emigrantmi z Afriky tiež nesúhlasím a nemyslím si, že som nácek!!!

  • môj človek. Ja s ekonomickými imigrantmi z Afriky tiež nesúhlasím a nemyslím si, že so nácek !!!

  • Konecne..Lukas chytil spravodlivost..za spravny koniec.
    Media..ani politici..uz nevedia..amo utoviy na obcanov..
    .co maju odlisny nazor..

Pridaj komentár