Dve prekvapenia poľských prezidentských volieb

Paweł-Kukiz-mówi-jak-jest

( Foto: Paweł Kukiz, najväčšie prekvapenie volieb 3. miesto s takmer 21%)

V Poľských prezidentských voľbách obsadil súčasný prezident, doterajší favorit „človek z charizmou učiteľa na strednej škole“  (Frankfurter Allgemeine Zeitung), druhé miesto s 33,77 % hlasov.  Prvé miesto patrí Andrzejowi Dudovi  s 34,76%. Tretie miesto s prekvapivo vysokým počtom hlasov 20,8% obsadil rebelský rocker, nezávislý kandidát Paweł Kukiz.

komo

( Foto: Bronisław Komorowski, súčasný prezident)

Bronisław Komorowski je prezidentom, ktorého možno ukazovať, ale jeho vystúpenia majú za následok to, že  ho na internete začali volať „Bredzisław“ od slova bredzić ? trepať, tárať. Človek bez charizmy, pionier s ktorým sa dá posedieť pri ohni a zaspievať si, vypiť vodku, ale potom ho treba odprevadiť domov. Komorowski prehral s protivníkom, na ktorého sa jeho okolie pohŕdavo pýtalo: „Kto je to ten Duda?“ Ako to povedal jeden z Komorowského politických kolegov: „Človek ktorý je nula, dostane nula hlasov.“

Andrzej-Duda

(Foto: Andrzej Duda, víťaz prvého kola prezidentských volieb)

Za „Nulou“ stoji  politická strana Jarosława Kaczyńskeho PIS – Právo a Spravodlivosť. Je otázne či sa Andrzej „Nula“ Duda vymaní spod vplyvu „malého – veľkého“ vodcu PIS, bez ktorého rozhodnutia sa v strane nestane nič, alebo či tiež zvolí konfrontačný tón svojho šéfa.  Jaroslaw Kaczyński je zdá sa plne vyťažený bojom, aby jeho teória o atentáte Rusov na prezidentské lietadlo, v ktorom zahynul jeho brat spolu celou delegáciou, sa stala všadeprítomnou modlou. Takže je možné, že nebude až tak prísne strážiť  svojho kandidáta.

Duda pôsobí dojmom človeka, ktorý vie čo chce povedať. A dokonca sa mu to aj darí zreteľne vysloviť – na rozdiel od súčasného prezidenta. Poľsko Dudy má byť silným Poľskom, kde prezident má viac právomocí. V prípade Komorowskeho by tie právomoci boli aj tak zbytočné. Duda chce ctiť poľské korene a poľských hrdinov. Sľubuje to čo sľubujú všetci: spravodlivosť a prácu, ale tiež hovorí NIE zavedeniu eura.

Zaujímavosťou volieb je mapa víťazných okresov dvoch hlavných kandidátov. Poľsko je jasne rozdelené na dve časti. Navyše Duda najviac hlasov získal v regiónoch susediacich s Ukrajinou práve tým, že sa vymedzil voči bezvýhradne proukrajinskému Komorowskemu.

3c96bacca6e03528c4ebdaf3fd8f695b

 

Pre Medzičas exkluzívne  Mariusz Malinowski

 

 

One comment

Pridaj komentár