Dvojitý morálny meter redakcie SME

V roku 2012 vyšla na svetlo sveta kauza Gorila. Výrazne ovplyvnila voľby a nakopla bývalú vládnu stranu SDKÚ na cestu do politického hrobu. V kauze sa síce spomínal aj nejaký pán s Colou, ale hlavne to poškodilo „morálne dokonalú“ pravicu.

Prečo to spomínam? Vyšlo totiž najavo, že materiály o tejto kauze redakcia SME mala schované celé roky bez toho aby o nej informovala verejnosť. Vtedajší zástupca šéfredaktora Lukáš Fila sa v diskusii, ktorú som na internetovej facebookovej skupine zachytil, bránil, že mali pochybnosť o pravosti materiálov. Jeho bývalí kolegovia ho kvôli tejto argumentácii vysmiali. Materiály mali znaky pravosti a úlohou novinárov bolo tieto informácie zverejniť, keďže hovorili o organizovaní zločineckej činnosti v najvyšších vládnych kruhoch a už len podozrenie stačilo na zverejnenie týchto materiálov. Redakcia to nespravila – nielen kvôli tomu, že materiály diskreditovali pravicu, ale zrejme aj kvôli niektorým nepríjemným zmienkam o vtedajšej redaktorke SME Monike Žemlovej (dnes Tódovej).

Je celkom zaujímavé, že takúto morálnu dilemu redakcia SME už dnes nemá, keď ide o zverejňovanie podvrhnutých informácií na Borisa Kollára. Matúš Burčík z denníka Sme, v statuse na Facebooku vysvetľuje, ako to bolo so zverejnenou informáciou o Borisovi Kollárovi a jeho stykoch s mafiou.

Priateľom, ktorí naznačujú, že zverejnením dokumentov o Borisovi Kollárovi sa SME (na želanie oligarchov) zapojilo do boja proti zostaveniu pravicovej vlády:
Zásadný argument, prečo to tak nemohlo byť, je, že záznamy prišli do redakcie ešte pred voľbami. Prišli bežnou poštou na moje meno. Adresa bola písaná rukou. Našiel som ich na stole dva dni pred začiatkom volebného moratória a hneď som ich začal overovať (popri množstve inej práce, ktorá v redakcii pred voľbami bola). Preveroval som údaje zo záznamov a porovnával ich s inými (už známymi údajmi), konzultoval som vec s kolegami (vrátane Toma Nicholsona), porovnával som štruktúru záznamov s inými dokumentami tajnej služby z toho obdobia. Keďže sa mi to za deň dostatočne preveriť nepodarilo, išiel som za šéfom a povedal mu aký je stav. Zároveň som navrhol zatiaľ to nezverejňovať. Počkať po voľbách a zároveň pokračovať v overovaní. Bol by totiž obrovský prúser, ak by to vyšlo v deň skončenia moratória a ukázalo by sa, že ide o podvrh. Šéf súhlasil a podporil ma. Rovnako aj šéfredaktorka. Podotýkam, že vtedy nikto nemohol predpokladať, aká bude rola Borisa Kollára po voľbách. Hneď v pondelok som v tom pokračoval. Oslovil som aj Borisa Kollára, ktorý odpovedal až v utorok a v stredu vyšiel článok. Fakt je, že situácia po voľbách bola jednoduchšia aj v tom, že Boris Kollár už bol politik a nie súkromná osoba. Záznamy teda mohli byť zverejnené aj v rovine podozrení, keďže politici majú zníženú úroveň ochrany osobnosti. Zároveň však platí, že počas overovania dokumentov som neprišiel na žiadnu nezrovnalosť, ktorá by spochybňovala ich pravosť. Zdôrazňujem, že v článku netvrdím, že Kollár obchodoval s drogami. Dokumenty dokazujú to, že tajná služba v roku 1990 zrejme sledovala (aj) jeho aktivity pre podozrenie z trestnej činnosti.

V tom čase sa nielen v pravidelných stĺčekoch Lukáša Filu objavovali smiešne vyjadrenia o tom, prečo to nemohli zverejniť. Matúš Kostolný o tom tiež napísal článoček, z ktorého sa oplatí citovať:

Chýbal zvukový záznam alebo aspoň doslovné prepisy odpočúvaní. Nevedel získať svedectvá ani odhaliť zdroj, od ktorého spis má.

alebo

Úlohou médií je však súčasne aj to, že si musia podozrenia preveriť, že sa nemôžu stať iba nástrojom na hry, že majú zodpovednosť, ktorá im nedovoľuje len tak skúšať, čo sa stane, keď niečo napíšu.

To, čo vtedy pre SME znamenalo, že nemôžu Gorilu zverejniť, dnes pri liste od anonyma sa zverejní okamžite, najlepšie hneď po doručení, po jednom dni bežného preverovania. Len moratórium zabránilo takémuto postupu, pričom sa informácia zdržala iba o pár dní.

Lebo veď novinári musia strážiť demokraciu.

Netvrdím, že informáciu o Kollárovi nemá redakcia SME zverejniť, iba poukazujem na dvojité metre a mieru dôveryhodnosti a úslužnosti redakcie. Je na nich skrátka spoľahnutie. Aj v prípade, že treba niečo zverejniť, alebo naopak nezverejniť. „Strážny pes demokracie“ si totiž svoj žvanec musí zaslúžiť. Hoci je to niekedy skôr na smiech…

Ako kompromitovat Borisa

Zdroj:

9 komentárov

 • Pingback: Vláda “bez bločku” – MEDZIČAS

 • dnes tipujem: po pretancovaní nejakého toho sileného zlepenca na diskotéke EU parlamentu tohoto roku a následných predčasných voľbách zmenu postov : prezident mr.Fico, premier mr.Kotleba 😉 Kto pozorne a všestranne sleduje priebeh dianí minulých a v posledných časoch určite poriadne zníži kurz na túto stávku …..

  • malé kľukaté vodítko: V4 – maďarsko, poľsko už rozbehnuté podobne v politike, češi trošku meškajú . Ono predsa pri nedobrom kontrakte v EU liege sa tej kolektívnejšej vine oko prižmuri skôr ako jednému nespokojnému „mužstvu“ ?! Aj sa hádam lepšie štartuje odznova 4rom ako samému jednému bez štadiona. Je čas začať viac trénovať, čaká nás vela roboty: musíme postaviť nový moderný štadion – ten náš nám už predali za minulých vlád. Začneme teda tréningom na poliach – ako za starých čias, a keď znovu pošporíme nejakú tú starú dobrú korunku, pustíme sa do toho štadióna…..potom budeme spoločne dávať pozor, aby nám na zápasoch nepískal znova nejaký podplatený rozhodca z tretej strany ?!! 🙂

 • Myslím že Boris má kontakty na podsvetie a tieto využíva aj pri svojich aktivitách, pri jeho postavení to inak ani nejde, netreba zabúdať ani na prostredie z ktorého vzišiel, nie je tam prakticky nik, kto by sa nezašpinil.
  No zverejnenie informácií (možno aj pravdivých), z archívov SIS a polície teraz po voľbách, považujem za SMERácke intrigy a zneužívanie štátnych orgánov končiacou vládou.
  Pokiaľ ide o popieranie a zatajovanie spisu Gorila denníkom SME, robili to preto, aby nedestabilizovali spriaznenú vládu, napokon priznali to neskôr aj samotní redaktori. Pre SME a denník N ako hlásne trúby amerikanizmu a sionizmu by bola najlepšia úradnícka vláda, ktorú by vymenoval hovorca US ambasády – Kiska.

 • Boris Kollár je podnikateľ. Za 26 rokov musel mať obchodný kontakt s tisíckami ľudí. Pred voľbami, ale aj po nich by mu určite uškodila informácia, že počas svojej kariéry niekoho odrbal či nezaplatil…Bolo by to dôveryhodnejšie hoci, uznávam, menej brizantné. Ak SME prišlo s takýmito ťažko podložiteľnými obvineniami mohlo by to znamenať jediné. ŽE NIKOHO NEODRBAL. Nehovorím, že to tak je, ale ak áno, je to výborná správa.

 • inak otazku znie skor preco to nechceli vytiahnut na kollara pred volbami ? asi je jasne ze kym plnil funkciu oberania percent kotlebovcom, tak bol uzitocny … po volbach uz tomu nic nebrani,

 • nic to nemeni na fakte ze aj danko aj kollar su nastrcene figurky oligarchov, ktore len maju za ulohu kresat preferencie kotlebu ….

Pridaj komentár