EÚ sa rozhodla bojkotovať Erdogana a Turecko pre postoj k Rusku

(MZC/DWN) Vo štvrtok sa má konať inaugurácia nového prezidenta Tureckej republiky. Inaugurácia Erdogana sa bude konať v Ankare a zúčastní sa jej celkovo 20 hláv štátov. Medzi nimi však nebude ani jeden zástupca krajiny z EÚ. Rovnako inauguráciu bude bojkotovať aj šéf tureckej opozície.

USA sa doteraz nevyjadrilo kto bude a či, reprezentovať krajinu na inaugurácii.

Potvrdená je účasť ministra zahraničných vecí Ruska Lavrova, Nemecko posiela ministra vnútra  Thomas de Maizire. u.

Zdá sa, že členské štáty EÚ sú nespokojné so zblížením medzi Ruskom a Tureckom.

Architekti tohto nového partnerstva sú Erdogan a Putin.

Obaja sú tŕňom oku EÚ. Turecko sa poslednú dobu usiluje o štatút pozorovateľa spoločenstva krajín BRICS a na asociačnú zmluvu s EÚ sa v Turecku postupne zabudlo.

Vzťahy EÚ a Turecka skomplikovali aj sankcie voči Rusku zo strany EÚ a USA a následné ruské agrosankcie.

Turecko dlhodobo odmieta politiku EÚ a USA voči Rusku. V prípade ruských agrosankcií Turecko okamžite využilo situáciu a podpísalo niekoľko zmlúv Ruska s Tureckom  na nákup ovocia a zeleniny z Turecka, a nie z EÚ .

Erdogan pomáha Rusku v eliminácii škôd zo sankcií. V júli podpísali Turecko a Rusko zmlúvu o opustení dolára a euro vo vzájomných obchodoch a prechod na vlastné národné meny.

Spolupráca medzi Tureckom a Ruskom je nočnou morou EÚ. Dáva totiž príklad alternatívnych foriem medzinárodnej spolupráce na základe výhodnosti a bez obmedzenia vlastnej národnej suverenity.

Turecko ma strategickú polohu a význam pre EÚ, no ako uzatvára DWN  „Turecko s Ruskom ušlo EÚ preč“!   

2 komentáre

  • Premiér SR mal počas osláv Slovenského národného povstania na Skýcove silné slová o tom, ako nesúhlasí so sankciami uvalenými na Ruskú federáciu. Nuž, dobre by sa to počúvalo, keby… Vyzývam ho preto, aby svoje slová komunikoval aj činmi, ako ničím nepodloženými „ružovými“ proklamáciami, ktorých účel je len silno propagandistický, keďže si uvedomuje, že Slováci sú viac, oveľa viac za spoluprácu s Ruskom, ako proti nej. Premiér, ako cvičený Mačkopes, už opakovane dokázal, že jednota slova a činu sú mu absolútne diametrálne vzdialené, povedzme, že až cudzie. Jeho bezškrupulózny pragmatizmus nie je nič iné, len primitívny oportunizmus v praxi. Na jednoduchých ľudí to ešte stále zaberá…, ale? Jeho hviezda totiž dosiahla vrchol a postupne je požieraná čiernou dierou, ktorú si paradoxne aj sám vytvoril, nerátajúc s tým, že môže pohltiť aj jeho, nielen opozíciu, pre ktorú bola stvorená. Na poslednej návšteve tureckého premiéra na Slovensku si obaja tykali, nazývali sa krstnými menami. Budem teda očakávať, čo Róbert Mačkopes v tejto delikátnej situácii vymyslí. Verím, že sa nehodí na maródku a chlapsky povie národu: Ľudia, nemôžem tam ísť, sme v organizácii, ktorá nám diktuje, čo môžeme a čo nesmieme. A my v tomto prípade nesmieme“. Ale mal by, naozaj by mal.

Pridaj komentár