Eurohujeri zošaleli, dlhy chcú vyriešiť vojnou

Debata Richarda Sulíka o Grécku, gréckom dlhu a návrhu riešení v nemeckej štátnej televízii ZDF mala na rozdiel od tej spred troch rokov ďaleko kľudnejší priebeh. Dokonca sa Martin Schulz a Richard Sulík na seba usmievali, hoci to pred troma rokmi vyzeralo skoro na pästný súboj.

Richard Sulík konzistentne, tak ako pred troma rokmi tvrdí, že Gréci musia odísť a všetko vyzeralo vcelku normálne, až kým sa do debaty nezapojila prítomná hysterička, pardon historička.

Nerád by som Vás pripravil o potešenie zo zostrihu debaty, pozrite si to sami. Záver Vás však zamrazí.

Komentár Mira Juriša:

Vystúpenie Grécka z Eurozóny nerieši v princípe nič. Grécko používa rovnakú menu ako Slovensko, či Nemecko a teda nemôže robiť vlastnú menovú politiku, jeho menová politika je podriadená politike ECB. To samo o sebe nie je problém.

Veľa ľudí by privítalo menu krytú zlatom, tzv. zlatý štandard. Majú pocit, že ak by miesto bankovky, držali  v ruke zlatú mincu, že majú v rukách menu trvalej hodnoty. Odhliadnuc od rôznych pohybov cien zlata.

Lenže zlato je tiež nadnárodnou menou, u zlatej mince by dokázala centrálna banka ovplyvňovať jej hodnotu v úzkom páse, a nešla by devalvovať, pretože po devalvácii by poľahky mince končili ako náušnice či prstienky. A to si práve stúpenci meny krytej zlatom želajú. Neriešim teraz, nakoľko je zlatý štandard reálny pri súčasnej miere obeživa a cien zlata.

S tým, že súčasnou politikou vzniká   potreba neustálej dotácie Grécka súhlasím, avšak tá potreba bude pri Grécku s eurom, alebo bez eura.

V podstate je jedno akou menou platíte (ak je stabilná), ak máte vysokú nezamestnanosť, prepad výroby a splácate veľké dlhy.

Zlacnenie produkcie devalváciou podporuje vývoz, motivuje k substitúcii dovozu. Lenže ak dovážate energie, ktoré nemáte čím substituovať, zvýšené náklady na energie spoľahlivo odpália očakávané pozitívne efekty devalvácie do mínusu. Viď. Maďarsko posledných rokov.

V mnohom súhlasím so zástupcom Grécka v diskusii, v princípe by to fungovalo, škrtnúť dlhy a už nikdy žiadne nebrať.

To by nebol zlý nápad ani pre Slovensko, keby sme tak sa dostali do stavu, dlhy odpustené, zadlženosť 0, splátky starého dlhu 0 a povinnosť hospodáriť ďalej bez brania nových pôžičiek.

Lenže vzhľadom k doteraz podpísaným dohodám, by to všetko Grécku „zacvakali“ ostatné krajiny EU.

Dnes je v Grécko pred bankrotom. Krízou sužovaná krajina nedokáže uhradiť už ani najbližšie splátky.

Buď ich splatia z ďalšej pomoci, alebo ich nesplatia. Teda bankrot. Lenže ak nedokážem dlhy splácať inak, ako robením ďalších dlhov som v bankrote alebo nie som v bankrote ? Jednoznačná odpoveď neexistuje.

Historička, ktorá spôsobom komunikácie a „rozhľadom“ ako keby vypadla z niektorej z našich mimovládiek tvrdí, že dlhy sa dajú strihnúť alebo odpísať vždy.

Asi mala na mysli, že na bankrot  v prípade Grécka je času dosť.

Richard Sulík má pravdu v tom, že sa to raz stane a bude o len a len drahšie.

Historička sa  blysla ešte jednou osvietenou myšlienkou, že o 20 rokov už nebudeme Nemci či Slováci  ale Európania…ponechávam bez komentára

Samotné vystúpenie Grécka z eurozóny nerieši  veľa, viac by mu to prospelo spolu so súčasným vystúpením z EU.

Grécke poľnohospodárske produkty by mohli opäť v plnej miere na ruský trh, pričom grécke pláže by stále lákali turistov z EU. Grécko by sa mohlo stať akousi zónou obchodu medzi západom a východom, plus mínus v takej pozícii, v akej je dnes Turecko.

[sociallocker][/sociallocker]

 

Zdroj:

13 komentárov

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Eurohujeri zošaleli, dlhy chcú vyriešiť vojnou

 • Kristovanoho ! Už dlouho jsem se tak nevynervovala při nějakém videu. Jak Schulze nemůžu ani cítit, tak mám pocit, že byl z těch Sulíkových oponentů nejsolidnější, nejslušnější ! Tu babu, co o sobě nadřazeně prohlásila – jsem historička, tudíž realistka… to se mi až zastavil dech… Typická kráča nové doby !
  To Německo mě fakt děsí ! Ofic. média – v podstatě autocenzura jak bič, rozumnější lidi chodí na DWN, i když možná i jinde, to ale neznám. Proboha, co to do těch Němců hustí, že jsou tak politickokorektně zblblí ?
  Orwellistán ! EU nemá šanci zmoudřet, jsou-li tam tací pitomci ! To je naprostá sebevražda Evropy !

 • Ľudia neustále rozmýšľajú len po forme a nie po podstate!!! Stále si naivne myslia, že keď vymenia joža za fera, alebo anču za inú mahulienu, alebo zmenia, prípadne nejako inak preusporiadajú (známu) štruktúru mocenskej pyramídy, alebo zavedú nejakú „fajnovú“ ideológiu v podobe tzv. „priamej demokracie“, „obrezaného“ štátu…, teda neodstránia príčiny a podstatu problémov, že tým razom na svete zavládne mier a už konečne budeme žiť len v pokoji a v prosperite, až kým nepomrieme!!! A ľudia len neustále dúfajú, čakajú a čakajú a ten vytúžený spasiteľ, ktorý to všetko jednoducho a bezbolestne vyrieši sám za nás a bez nášho pričinenia, stále neprichádza a neprichádza!!! Ľudia potom skúšajú všemožné riešenia a stále bez efektu, pretože všetko sú to len povrchné zmeny a krátkodobé, respektíve minimálne fungujúce riešenia!!! A ľudia sú potom z toho všetkého rozčarovaní, nechápu čo sa to vlastne deje a prečo to stále nefunguje, pričom vôbec im nedochádza, že nefungujú hlavne oni sami!!! Zobuďte sa ľudia a vy „veriaci“ aspoň zoberte do ruky ten nový zákon a už sa nad ním konečne zamyslite, že čo vám to chcel skutočne ten JK povedať a že si len nerobil z niekoho prdel!!! Zmena musí prísť len jedine odspodu a udiať sa najprv v našich mysliach a v našich srdciach, pretože tam je skutočné kráľovstvo Božie!!! Je to tak prosté, ale ovciam to nevysvetlíš!!! Ovciam vlastne tento systém a spôsob života vyhovuje!!! Oni by sa chceli aj zabávať, aj žrať a ešte mať aj politikov, ktorí ich budú poslušne obskakovať!!! No tak to potom jó nó…!!!

 • No jasnačka!!! Za všetko môžu euro-hujeri a komunisti!!!

 • Minule som si celkom zapísal na sulíkovom fačebúku, niečo málo aj v jeho tube kanáli!!! Chlapec dostal celkom kopec otázok, ale odpovedal iba na grécko, že podľa neho je riešením, nech zbankrotuje!!! Pýtal som sa ho, že ako sa to dá dosiahnúť v politike, keď politika je len nástrojom ekon. moci!!! No na to po mne začal chcieť fačebúk nejaké overenie!!! Druhý účet my samoška zablokovali!!! Na túto dole uvedenú otázku v linku mi samozrejme neodpovedal, čo bola veľká škoda, kedže dostať takto odpoveď priamo od zdroja a nie sprostredkovanie, to je vždy cenné!!! Hral sa na mŕtveho brouka!!!

 • Ano, totálne sfanatizovaná tá „hysterička“….myslím, že do tej priepasti už padáme a niet nám pomoci!

 • Richard nesklamal, bohuzial, mal by viacej trenovat pohotove ( a originalne ) reakcie na necakane situacie. Z vlastnej skusenosti viem, ze sa to natrenovat da, len to chce cas. A preco to hovorim?

  Toto je uz druhykrat, co som videl, ze oponent pouzil netypicky az absurdny argument a Sulika nim tak vykolajil, ze sa nezmohol na viacej ako na apelovanie sedliackym rozumom. Prvykrat ked Kazimir vytiahol ten graf – vsak Sulik dostal taku perfektnu prihravku na smec – a on sa zasekol na opakovani „zo 45 na 5 centov“?

  Druhykrat teraz – ten bonmot, ze dlhy sa odpisovali v minulosti revoluciami alebo vojnou – trochu viacej pohotovosti a mohol ju zosmiesnit vetou „Takze az budu dlhy dostatocne vysoke, vyhlasime vojnu Martanom a dlhy skrtneme?“ Viem, po bitke je kazdy general, ale tu jej reakciu som prvykrat videl na tom videu a do 5 sekund mi napadla vyssie zmienena veta. Richard namiesto toho tocil len „a kto tie dlhy zaplati“.

  Co uz, mal by na tom zapracovat. A mozno ako inspiraciu si pozriet Montyho Pythona – oni boli majstrami v necakanych slovnych zvratoch…

  • Slovní pohotovost je dána jen minimu lidí. Bohužel. To nejde naučit, to je dáno, a i kdyby to člověk cvičil, zlepší to jen mírně.. Většina lidí v takové chvíli chytne šok nad takovým šíleným argumentem, nad TAK neuvěřitelnou lidskou blbostí…

  • mňa Richard sklamal. Napríklad v rádiu tvrdil, že 800 imigrantov nepredstavuje pre Slovensko problém: https://www.youtube.com/watch?v=5CTKWTwYo2U
   Ja naopak tvrdím, že problém predstavuje každý jeden, ak je nekompatibilný s tunajším obyvateľstvom, ako napríklad tí z Indie, ktorým tu umožnila usadiť sa pred stáročiami Mária Terézia. Každý z tých 800 si neskôr totiž privedie 5 ďalších a vzniká nám tu efekt nohy v otvorených dverách, ktoré sa už nedajú zatvoriť.

   • Ale to tvrdenie platí – 800 imigrantov nepredstavuje pre Slovensko problém. Ak si každý privedie 5 ďaľších tak to už nie je 800 ale 4800 ľudí a o tom už Rišo nevravel.

 • Tí magori si úplne mimo reality dokonale izolovaní vo svojich soc-kultúrných bublinách ale toto ma vážne šokovalo ten Mordor vážne vedú šialenci rychle odtial preč lebo nás stiahnu zo sebou do príepasti!

Pridaj komentár