„Európania nás oklamali, voľný trh je len pre nich,“ tvrdí ukrajinský miliardár

Som celkom príjemne prekvapený, že Hlas Ameriky pre Ukrajinu dokáže vydať aj relatívne kritický rozhovor. Názory miliardára Kosjuka nie sú totiž vo vzťahu k Európe nijako pozitívne. Tvrdí, že Únia Ukrajincov podviedla


 

Jurij Kosjuk podniká v agrosektore, čo je oblasť výroby s mimoriadne silnými ochranárskymi obmedzeniami Európskej Únie. Celá Ukrajina produkuje ročne 1,2 milióna ton kuracieho mäsa, pričom podniky ukrajinského podnikateľa sa na tejto čiastke podieľajú 700 tisíc tonami ročne. Hoci Ukrajina nestanovila pre dovoz žiadne obmedzenia, tok na druhu stranu je zúžený na absurdne malú hodnotu – 16 tisíc ton mäsa ročne. K tomu ešte pristupuje kvóta 20tisíc ton na celé kurčatá, čo však pre reálny obchod má oveľa menší význam. Každá tona naviac je potom zaťažená clom 1000 dolárov.

Ak Kosjukov holding exportuje ročne 250 tisíc ton mäsa, je zrejmé, že ide o brutálne obmedzenie prístupu na európsky trh. Kosjuk to prirovnáva ku vzťahu dvoch susedov, kde jeden z nich môže prísť na návštevu v ľubovoľnú dobu a zdržať sa koľko chce, druhý môže prísť len v určitý deň, zdržať sa pol hodinu a musí sa predtým ohlásiť. Hovorí, že zóna voľného obchodu, ktorá je tak silno propagovaná, je podvod na Ukrajine. V skutočnosti je to zóna voľného obchodu len smerom na Ukrajinu.

Na otázku, či je vôbec možné otvoriť diskusiu o týchto limitných hodnotách, si miliardár len povzdychol. Minimálne na najbližších päť rokov Únia odmieta s kvótami hýbať. Takže Kosjuk nevidí perspektívu pri vývoze do Európy. Našťastie svet je podľa neho veľký, trh s kuracím mäsom má objem 12 miliónov ton ročne. Plánuje zvýšiť export na celkove 500 tisíc ton, takže Európa sa nestane najdôležitejším trhom. Na európsky trh však nezanevrel, vybral plnú kvótu 16tisíc ton a mieni sa do Únie dostať. Konkrétne kroky odmietol špecifikovať

Čo sa týka perspektív rozvoja Ukrajiny, Kosjuk nad ňou zlomil palicu, tvrdí, že Ukrajina bude ekonomicky klesať minimálne v krátkodobej perspektíve. Podľa neho sú tri zdroje rozvoja: spotrebiteľský dopyt na vnútornom trhu, export a investície. Ukrajinci chudobnejú, vnútorný dopyt sa bude znižovať. Zahraničné trhy ostali rovnaké a investície určite v najbližšej dobe neprídu.

Otázka ruského trhu, kde došlo k uzavretiu pre ukrajinskú produkciu po prvom januári, je pre Kosjuka dávno uzavretá. Pred 5-6 rokmi vláda začala podporovať domácich výrobcov a konkurovať v subvencovanom prostredí nebolo možné. Rusko má dnes nadprodukciu kuracieho mäsa a miliardár sa z tohto trhu stiahol už pred troma rokmi.

Zdroj:

http://ukrainian.voanews.com/content/yuriy-kosyuk-eu/3149549.html

10 komentárov

 • Chudacik, okradal svojich a teraz fnuka, ze nemoze okradat aj cudzich! 🙂

 • Podľa prieskumov verejnej mienky rastie aj počet Ukrajincov, ktorí kritizujú zlú sociálnu situáciu, a najmä fakt, že korupcia sa ani počas vlády postmajdanských politikov nezmenšila a došlo len k vystriedaniu jedných oligarchov inými.
  https://www.postoj.sk/10473/tvar-ukrajinskych-reforiem-konci-nedokaze-vzdorovat-oligarchom

  • Vsetci vedia, ze korupcia sa nikdy nezmensi, pretoze miera korupcie je priblizne rovna miere kradnutia. Cize ak vlada ukradne 50% statkov ovciam, tak miera korupcie bude na urovni ~50% HDP. Znizit korupciu mozte len znizenim kradnutia (a je jedno, ci legalizovaneho).

 • Knieza Myskin

  Stále ten istý osvedčený scenár ?
  od jednej pani…. Už dávno som nikoho tak pozorne a vnímavo nepočúvala ako túto ženu. Kľud,rozvaha, dostatočné sebavedomie a hlboké presvedčenie, že to , čo hovorí je pravda,ktorú mnohí nechceme počuť a ani nepočúvame, lebo nemá kde.Kŕmia nás len tým, čo sami uznajú za vhodné a hlavne pre nich výhodné.
  To isté sa môže stať aj Slovensku, tento týždeň dávala STV reportáž, ako Americká ťažobná spoločnosť,chce urobiť kontrolné vrty na pozemkoch vlastníkov, ktorí s tým nesúhlasia. Pamätáte si čo povedal? „Nebojte sa, veď my Slovensku dáme 5%z našich ziskov, keď tu budeme ťažiť naftu.“ Ako by to dopadlo, je vidieť na videu, hovorí žena pôvodom zo Sierra Leone, narodená v Nemecku – Mallence Bart-Williams. Stojí to za to si to vypočuť a pozrieť.
  Dozviete sa aj nové skutočnosti, ktoré sa len tak bežne nenatáčajú a o nich sa každodenne nehovorí.

  https://www.youtube.com/watch?v=xOrJqbcS_KA

  Časť prednášky na berlínskom TEDx, v ktorej Mallence Bart-Williams jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom vystihla podstatu toho, akým spôsobom Západ udržuje systém vykorisťovania bohatej Afriky. Mallence sa narodila v Kolíne nad Rýnom v Nemecku

 • Oligarchovia chceli predávať drahšie. Inteligencia preto klamala – a ľudí oklamala. Ale kto vie čítať – a to azda na Ukrajine vedia všetci – mohol sa dočítať, že ich pred tým vystríhali tí zlí „moskali.“ Lenže aj alfabeti môžu byť sprostí…

 • A to im vysokoerudovaní „poradcovia“ dzurinda s miklošom nevysvetlili, ako to funguje v praxi ? Na druhej strane – ak sú ochotní zapredať vlastnú krajinu, nemožno od nich čakať, že s nejakou Ukrajinou budú mať lepšie úmysly …

 • Ešteže im Mikloš a Dzurinda radia….oni vedia ako uťahovať opasky

 • No, dobre rano ty blbecek, ak si si myslel, ze na Majdane zarobis. A informacia, ze Ukrajina bude ekonomicky klesat (ak ma vobec kam), je pri faktickom statnom defaulte priam vizionarska.

  • Zatiaľ tam ešte nie je hladomor a kanibalizmus, takže môžu klesať a uťahovať si opasky. Je to daň za naivitu. Naivne si mysleli, že ak s pomocou zahraničia zvrhnú Janukoviča a rozdrbú si vzťahy s Rusmi, západ za nich všetko zaplatí a vyrieši.

 • „V skutočnosti je to zóna voľného obchodu len smerom na Ukrajinu.“

  A čakali snáď niečo iné? :-)) Západ neinvestoval do Majdanu len tak, z filantropie. Sú za tým jeho ekonomické a geopolitické záujmy.

Pridaj komentár