Európska komisia môže zastaviť protimonopolné konanie voči Gazpromu.

Európska komisia vydala tlačové vyhlásenie, v ktorom sa prezentuje dohoda s firmou Gazprom o cenách plynu. Gazprom sa zaviazal k veľkým ústupkom na 8 rokov. K dohode sa vyjadria všetky dotknuté strany a keď nebudú námietky, Európska komisia neuloží multimiliardovú pokutu. Zároveň sa sľuby Gazpromu stanú právne záväznými a ich akékoľvek porušenie počas zmluvného obdobia bude mať za následok pokutu, ktorá môže v antitrustovom konaní dosiahnuť až 10% celosvetového obratu firmy.

Komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová sa vyjadrila, že požadované ústupky Gazpromu pokladá za dostatočné: ?Veríme, že záväzky Gazpromu umožnia voľný tok zemného plynu v strednej a východnej Európe za konkurenčné ceny. Tým sa odstránia aj naše obavy týkajúce sa hospodárskej súťaže a nájde sa riešenie do budúcnosti v súlade s pravidlami EÚ. Záväzky skutočne pomôžu lepšie integrovať trhy so zemným plynom v regióne.

Záväzky Gazpromu

  • Umožnenie voľného toku zemného plynu v strednej a východnej Európe
  • Zabezpečenie konkurenčných cien zemného plynu v strednej a východnej Európe
  • Odstránenie požiadaviek dosiahnutých v dôsledku dominantného postavenia na trhu

Podľa agentúry SITA, pokiaľ ide o Slovensko, EK uviedla, že záväzky Gazpromu vytvárajú podmienky pre to, aby slovenskí zákazníci ruskej plynárenskej firmy mohli opäť predať kúpený plyn do pobaltských krajín alebo do Bulharska. Slovenský trh s plynom je spojený s niektorými susednými trhmi, napríklad s trhmi v Rakúsku a Nemecku, ale stále neexistuje infraštruktúra prepájajúca Slovensko s pobaltskými štátmi a Bulharskom.

Záväzok Gapromu však umožní slovenským zákazníkom, aby svojho ruského dodávateľa požiadali o realizáciu operácii podobných swapom, čo umožní, aby sa plyn pôvodne zakontrahovaný pre dodávky na Slovensko dodal do pobaltských štátov alebo Bulharska. Tým vzniká možnosť pre veľkoobchod s plynom hľadať nových zákazníkov na týchto izolovaných trhoch.

Pridaj komentár