Európske agroprodukty pôjdu do Ruska pod hlavičkou Švajčiarska a Srbska

(MZC/IZVESTIA) Európski výrobcovia a producenti v potravinárstve a poľnohospodárstve hľadajú možnosti ako obísť sankcie Ruska na agroprodukty z EÚ. Podľa všetkého našli riešenie. 

Švajčiarsko a Srbsko nie sú predmetom ruských odvetných sankcií, preto mnohé európske firmy z EÚ začali skúmať možnosti registrácie svojich firiem vo Švajčiarsku a Srbsku.

Riziko prepadu HDP, zníženie produkcie

Komunikačná riaditeľka  Švajčiarskeho Spolkového úradu pre poľnohospodárstvo Anna Rizzoli potvrdila, že za posledný týždeň bol ich úrad kontaktovaný so žiadosťami na posúdenie možnosti vývozu agroproduktov  cez Švajčiarsko. Postupy a systém registrácie na vývoz do Ruska je jednoduchý a zostáva nezmenený. Jedinou komplikáciou je množstvo následných veterinárnych kontrol na regionálnej a národnej úrovni. To majú v rukách ruské orgány, dodáva veľvyslanec Švajčiarska v Rusku Taj Schilling.

Hľadanie „tranzitných“ krajín ako Švajčiarsko a Srbsko potvrdili aj European Milk Board, ktorá združuje jednotlivé národné asociácie výrobcov mliečnych výrobkov. Vďaka Švajčiarsku a Srbsku sa predpokladá návrat producentov z EÚ na ruský trh do jedného mesiaca. Tento čas bude využitý na tzv. tranzitné kontrakty.

Počas tejto doby budú ceny agroproduktov klesať pre nadbytočné množstvo a profitovať budú tak občania z nízkych cien v maloobchode. Naopak vďaka prepadu cien dôjde k dočasnému výpadku tržieb a obmedzeniu pracovných miest v uvedených firmách. Odrazí sa to aj na príjmoch jednotlivých štátnych rozpočtov krajín EÚ. Len vo Fínsku to znamená pokles HDP o 0,2%.

Nikto sa nikam neponáhľa, nikto nič oficiálne nekomentuje

Dánska rada pre poľnohospodárstvo sa vyjadrila, že rešpektuje súčasný stav a pracuje na viacerých možnostiach ako riešiť situáciu.

Dve veľké škandinávske spoločnosti Valio Fínsko a Švédsko a Arla Dánsko, ktoré tvorili až 40% ruského trhu odmietli oficiálne komentovať svoje najbližšie kroky. Hovorkyňa Arly poznamenala, že ich firma odhaduje straty na 1,2 mld. dánskych korún a bude to riešiť prepúšťaním zamestnancov v Dánsku.

Švajčiarska Global Enterprise eviduje žiadosti o dodávky priamo od ruskej klientely. Mark Bucer povedal, že Švajčiari tranzitom podporia podniky v iných krajinách. Ruská klientela má záujem najmä o svoje obľúbené syry a mäso. Mark Bucer zároveň potvrdil že Švajčiarska Global Enterprise pripravuje štúdiu dlhodobého riešenia ruského trhu.

Srbsko – absolútny víťaz sankcií

Pre Čechov, Slovákov a Maďarov sa Srbsko stáva jediná krajina cez ktorú môžu riešiť tranzit svojej produkcie do Ruska. Tradičné dobré vzťahy Srbska a Ruska spôsobili masívny prílev žiadostí zo strany Ruska srbským producentom.

Vývoz zo Srbska do Ruska (najmä potraviny a poľnohospodárske produkty), od začiatku tohto roka vzrástol o 68% (t.j. 117miliónov  dolárov), v porovnaní s minulým rokom (172miliónov dolárov do konca roka), hlási Ministerstvo obchodu, cestovného ruchu  a telekomunikácií. 

V tomto roku ministerstvo očakáva, že prekročí 300miliónov dolárov.

Podľa miestnych zákonov si zaregistrovať spoločnosť v Srbsku, môže ktorýkoľvek európsky výrobca.

Jediná podmienka je použivať označenie Made in Srbsko.

Srbsko zrejme pristúpi k udeľovaniu zvláštnych licencií na tranzitné firmy, aby tak neohrozilo a malo pod kontrolou pozitívny vývoj vlastnej agroprodukcie.

Ruské odvetné sankcie v agrosektore majú jediný dlhodobý pozitívny dopad na krajiny EÚ: Vracajú späť do centra zájmu národnú suverenitu jednotlivých štátov a obnažujú nezmyselnosť, nevýhodnosť a škodlivosť politiky EÚ na členské krajiny. 

Samotný tvorivý prístup firiem k ruským agrosankciám len ukazuje, ako absurdná je celá sankčná politika morálneho gýča EÚ.

Pridaj komentár