Evropo dýchej…

Pomerne neznáma speváčka Olivie Žižková rozvírila české kultúrne a spoločenské vody.

Evropo braň se, nenech do sebe střílet
Mají za úkol jít na krvavý výlet
Už se nám nechce být jenom pouhé ovce
Na porážku chtít, dobrovolně jít

Po vypočutí skladby (66 437 poslucháčov za pár dní), iste čitateľ pochopí, prečo proti speváčke vyrazilo v Čechách všetko „eurohodnotové“, čo má klávesnicu.

Bruselský kecy, ty vůbec nejsou k věci
Obětují nás, hlavně sobě nakrást

Celý text piesne je na youtube pod videom.

Olivie

Prehrať video (YouTube)

Spoločensky angažovaná pieseň nie je v súčasnej Európe ničím výnimočným.

Mnohí speváci a kapely spievajú piesne, ktoré sa nepáčia etablishmentu. Následne často čelia rôznym postihom, cenzúre, zákazom aj trestným stíhaniam.

Mňa osobne naposledy hudobne zaujali tieto francúzske dievčatá – Les Brigandes. Prostredníctvom nádherných melódií podávajú svedectvo komplikovanej doby na západ od našich hraníc.

Pár ich videí je na Youtobe aj so slovenskými titulkami. A toto video je už druhá jeho verzia, prvá mala problémy s cenzúrou.

LesBrigantes

Prehrať video (YouTube)

 

 

8 komentárov

 • Takze za slova:

  „Evropo braň se, nenech do sebe střílet
  Mají za úkol jít na krvavý výlet“

  tu budu slnieckari robit krik, ale co toto?

  „Let’s make this clear I want their heads on spears…….I say, if they don’t get out of town, we kill the men, we kill the women, we kill the children, we kill the babies, we kill the blind, we kill the cripple, we kill the crazy… I say god dammit we kill them all….we kill the faggots, we kill the lesbians“

  Preklad:
  aby bolo jasne, chcem ich hlavy na kopijach….Hovorim, ak neodidu z mesta, zabijeme muzov, zabijeme zeny, zabijeme deti, zabijeme dojcata, zabijeme slepcov, zabijeme postihnutych, zabijeme blaznov….Hovorim, ze ich sakramensky zabijeme vsetkych….zabijeme geyov, zabijeme lesby

  Vsetko co potrebujete vediet o autorovi, najdete v tomto klipe (aj popravu nigela farageho)
  https://www.youtube.com/watch?v=o222oYlA8qU

  Takze na co sluzia tie zakony o nenavistych reciach, nenavistnych komentaroch? Preco moslim moze beztrestne nabadat k zabijaniu a europska beloska nemoze nabadat, aby sme sa branili?

 • zaujimavy nazor

  Zatímco politická nekorektnost mířící na menšiny je vnímána jako projev odvahy a upřímnosti (i když ve skutečnosti je často jen lží či manipulací), politická nekorektnost zasahující většinu budí dojem arogance.
  Až se objeví další Olivie Žižková (a po tom úspěchu se objeví určitě), je podle mě lepší se připravit na jinou reakci.Vzít ji vážně a zkusit interpretovat prostředí, které ji inspirovalo k takovým písním.
  Ale zpět k lidem stojícím mimo politiku. Mnohem lepší než výsměch by bylo přemýšlení o tom, jak s touto částí společnosti začít komunikovat. Pokud se cítí odstrčená (a je jedno, jestli oprávněně, či ne), je možné ten pocit změnit?
  Vzhledem k tomu, že média jsou těmito lidmi fascinována a zároveň cítí, že rozhovory s nimi přitáhnou velkou pozornost, dávají jim větší a větší prostor.
  Olivie Žižková nám nabídla svou představu Česka. Zachovala se jako správná občanka, přestože s ní vůbec nesouhlasím. Odpovědí by neměl být výsměch, ale nabídka jiné tváře zdejší společnosti.

  https://www.respekt.cz/komentare/proc-se-nevysmivat-olivii-zizkove?

  je to osviezujuce po beznych slnieckarskych prejavoch povinnej platenej nenavisti voci inemu(alternativnemu) nazoru – ochota diskutovat a premyslat

 • Knieza Myskin

  Opět jeden s Adolfem…
  ………………………………….
  Probudí se Hitler zpocený uprostřed noci. Eva Braunová se ho ptá :

  “Co se stalo Adolf, zdálo se ti, že Rusové jsou v Berlíně ?”

  “Ale ne, zdál se mi debilni sen o Německu v roku 2016:
  Kancléř je bába, ministr zahraničí je gay, v továrnách Daimler-Benz makají Turci, Německo platí dluhy za Řeky a Španěly.
  Misto nacistických průvodů ulicemi pochodují gayové, my platíme židům a plníme rozkazy nějakého amerického černocha !
  To ale neni vše… fašisti nejsou v Reichstagu, ale v Kyjeve, Rusko válčí s Ukrajinou a my Němci ukecáváme Rusko, aby neválčilo !!!”

  “ Spi Adolf, to je jen blbý sen…;)

 • Rím, 2.8.2016 (kath.net/Pro Medienmagazin) „Takmer v každom náboženstve je malá skupina fundamentalistov – aj u nás.“ Povedal to pápež František v nedeľu v lietadle, keď sa novinári pýtali, prečo nespomína islam v súvislosti s islamistickým terorom. Povedal, že tak, ako sú kriminálni moslimovia, tak sú aj kriminálni katolíci. Toto porovnanie pokrivkáva – z nasledovných dôvodov:

  1. Motivácia páchateľov Pokrstený katolík, ktorý zabije svoju svokru, to môže urobiť z mnohých dôvodov – ale nie z náboženského motívu. Islamisti sa vidia s požehnaním Alaha vo „svätej vojne“ proti všetkým „neveriacim“ a ako mučeníci dúfajú v bohatú odmenu. Kresťan, ktorý niekoho zavraždí, to robí spravidla zo žiarlivosti, či chamtivosti – to, že je kresťanom v tomto prípade nehrá rolu.
  2. Podpora v náboženstve
  „Nezabiješ“ je jedno z ústredných prikázaní kresťanstva. Kresťanstvo prešlo osvietenstvom a už desaťročia je integrované do západných liberalizmom ovplyvnených demokracií. Napriek mnohým brutálnym úsekom v Starom zákone, výklad Biblie, ktorý vedie k terorizmu a násiliu, by nenašiel nijakú prominentnú pôdu, pretože by bol neudržateľný. To platí aj takmer pre všetky menšie skupiny, ktoré by niektorí možno označili ako „fundamentalistické“. Takéto skupiny neorganizujú útoky a ich podporu nemôžu očakávať ani nijakí teroristi. O mnohých častiach islamu a islamských spoločnostiach sa to povedať nedá. Korán výslovne dovoľuje zabíjanie neveriacich a nedá sa ani dokázať, že iba mizivo malý počet veriacich si to takto vykladá.
  3. Kvantita
  Bezpečnostné kontroly na letiskách, viac polície, stále znova správy o teroristických útokoch ako v Nice – vyše 80 mŕtvych. Radikálny islam stavia svet do pozoru a je to globálny bezpečnostný problém. Od 11. septembra 2001 sú na konte islamistov už desaťtisíce obetí, väčšinu tvoria mimochodom moslimovia. O fundamentalistických kresťanoch sa nič podobné tvrdiť nemôže.
  4. Kvalita
  Fundamentalizmus v kresťanstve a islam sa prejavujú rozdielne. Fundamentalizmus v islame vedie takmer vždy k telesnému alebo štrukturálnemu násiliu voči nemoslimom a ženám. Fundamentalizmus v kresťanstve vedie väčšinou k tomu, že veriaci sa modlia, chodia do kostola a v ideálnom prípade pomáhajú chudobným. „Fundamentalistickí kresťania“ možno kritizujú nahotu v televízii – ale nechcú ženy preto zahaliť do burky, či vyhodiť televíziu do vzduchu. Je nesporné: fundamentalistické zmýšľanie môže aj v kresťanstve mať za následok nátlak a netoleranciu. Avšak v úplne inej kvalite ako v islame.

  Záver: Pápež František volil veľmi nešťastné porovnanie. Mohol vyhlásiť, že väčšina obetí islamského extrémizmu sú moslimovia, alebo pripomenúť, že veriaci moslimovia v Európe sa aj sociálne angažujú a môžu byť obohatením. Namiesto toho sa pokúsil islam a kresťanstvo ako aj fundamentalisticky zmýšľajúcich prívržencov oboch náboženstiev postaviť na roveň v obsahu aj konaní. Pokus, ktorý je prirodzene odsúdený na neúspech.

 • Budem rád ak budete šíriť toto video Tohle VIDEO Vás šokuje. Řečník na islámské konferenci řekl otevřeně, jak je to s umírněnými muslimy! https://www.youtube.com/watch?v=QB8T89_aBjs

 • Jenže my aj oni sa už storocia strielame, a buď strielame málo alebo nesprávných, lebo věc sa neposouvá k lepšímu.

 • Souhlas, bratře husito!

 • Tomáš Černý

  Zpívat nestačí. Musí se začít střílet.

Pridaj komentár