Fedor Gál na Pražskom Majdane.

PsTo bude nejaká volovina, ktorých je plný net, pomyslel som si, keď som sa dostal k informácii, že Fedor Gál vystúpil v Prahe na „Majdane“ so symbolom ukrajinského nacionalistického hnutia Pravý sektor na hrudi.

„Pražský Majdan“ je niekoľkodňová protestná akcia s oficiálnym názvom „Zachraňme Ukrajinu – Maidan International Prague“. Verejnosť veľký záujem  oprotiputinovskú akciu“ neprejavila, odhaduje sa, že počet ľudí neprevyšuje priebežne hodnotu 100. Verejnosť tradične najviac zaujímajú „pikošky“ z akcie.

Jednu z nich vyrobil práve Fedor Gál. Objavil sa na pódiu o odznakom veľmi pripomínajúcom symboliku Pravého sektoru.

Čo vlastne zúčastneným povedal je v sieti popísané veľmi rozdielne. Podľa Radima Valenčíka „pronesl dvě věty. Že by na sebe měli být lidé hodní a že by se mělo pomáhat všem, kteří to potřebují“, podľa iných povedal toho viac.

Oveľa väčší záujem ako prejav vzbudil vo verejnosti malý odznak pripnutý na košeli. Svojím čiernočerveným pozadím  sa líšil od väčšiny modrožltých symbolov na protestnej akcii a pri pohľade z väčšej diaľky sa naozaj mohol javiť symbolom pravého sektoru.

Skupina aktivistov „Nechceme líbyjský scenár v Sýrii“ to posúdila takto: „Vlajka Pravého sektora na Ukrajine v symbole obsahuje meč. Na odznaku Fedora Gála tento meč nenájdete. Zachytáva to veľmi jasne priložený obrázok. Podobnosť vlajky Pravého sektora s odznakom ktorý ma na sebe Fedor Gal je ale tak blízka, že v podstate sme presvedčení, že zámerom je manipulácia publika.“

Na odznaku je nápis „SLAVA UKRAJINE, GEROJAM SLAVA“. Nepoznám presné historické súvislosti vzniku a aplikácie tohto hesla. Zrejme je prijímané rovnako protichodne ako naše slovenské „Na Stráž“. Akčná Skupina Vzdor Kysuce (mediálne zaraďovaná medzi krajnú pravicu) v roku 2012 ho pokladá za heslo Banderovcov. Rozsiahly príspevok z ich dielne na túto tému je tu, a z článku je jasné, že v roku 2012 mal jeho autor k  „UPA“ (nazývaný aj ako banderovci) kladný vzťah.

Môj pocit (nemusí byť realitou) z celej minikauzy. V politike a pri verejnom angažovaní prichádzajú  dni svetlé a dni temné. Fedorovi Gálovi sa na Pražskom Majdane pritrafil ten druhý. Prídete na zhromaždenie, organizátor vám dá odznak ani sa neho nepozriete, pripnete si ho na košeľu a utekáte za mikrofón povedať to, čo si myslíte, že máte povedať k danej téme. A keď si na košeľu pripnete odznak veľmi pripomínajúci ideológiu banderovcov,  nepotrebujete už prejav, aby ste sa v ten deň stali celebritou  dňa. Zvlášť, keď sa voláte Fedor Gál.

Pridaj komentár