Fico použil Kisku ako maskovaciu atrapu

(MZC) Návrhy prezidenta Slovenskej repuliky Andreja Kisku o zvýšení výdavkov na obranu a návrh na umiestnenie logistickej základne NATO v Poprade sú v skutočnosti návrhy slovenskej vlády prednesené Kiskom.

Posledné dni minulého týždňa sa niesli v skutočne napätom ovzduší, keď na summite členských krajín NATO sa prijímali rozhodnutia, ktoré majú za cieľ zvýšiť údernú silu obrannej aliancie a zároveň podporou a posúvaním hraníc do nestabilných krajín by sa jej obranná úloha akosi vytratila. Výsledok nakoniec nie je taký tragický, ako sa očakávalo.

Ukrajina nedostane zbrane, ale nevylučuje sa priama spolupráca s krajinami NATO, ktoré môžu dodávať materiál aj smrtiacej povahy priamo. NATO Ukrajine výsmešne ponúklo 15 miliónov dolárov rozdelené do viacerých balíčkov ako je logistika, kybernetická obrana a prieskum, podpora velenia a nakoniec zdravotná pomoc. Niektoré z týchto balíčkov sa už možno dnes realizujú aj bez summitu. Podľa hlásení separatistov z Mariupoľa, ktoré však hovorca NATO poprel, sa v oblasti nachádzala jednotka NATO určená práve na elektronický prieskum.

Výsledkom summitu je založenie skupiny rýchleho nasadenia o počte 4000 vojakov, ktorí majú mať pripravenú infraštruktúru v pobaltských krajinách a Poľsku. Skúsenosti z obdobných síl NATO nie sú dobré a tak zrejme bojaschopnosť tejto jednotky nebude vysoká. Volanie po stálych základniach z Pobaltia nebolo vyslyšané…

Slovensko sa na summite prihlásilo k výzve splniť povinnosť vynakladať z rozpočtu minimálne 2%. Dnes tvorí rozpočet Ministerstva obrany 1% a podľa Andreja Kisku sa navýši na 1,6%. Zároveň Kiska ponúkol vojskám NATO starú vojenskú základňu v Poprade ako logistické centrum NATO. Treba jednoznačne povedať, že prezident nemá rozhodovacie právomoci a kompetenciu v mene Slovenska záväzne prisľúbiť akýkoľvek materiálny či finančný sľub. Túto kompetenciu má vláda Róberta Fica. Prezident Kiska musel teda návrhy predniesť po konzultáciach s kompetentnými zainteresovanými členmi vlády. Je zrejmé, že tieto návrhy predniesol rád, nakoniec nevymykajú sa z posledných verejných prejavov na túto tému, od Fica však dostal muníciu.

Ak Fico nechal Kisku, nech si celú mediálnu prezentáciu týchto zámerov odnesie Kiska, dobre vedel, čo robí. V kríze a stave, keď sa síce opticky znižuje, ale fakticky zvyšuje nezamestnanosť, v situácii, keď je jasné, že následky sankcií prinesú ťažké ekonomické straty, by bolo nanajvýš netaktické, keby bol Fico spájaný s míňaním ďalších stoviek miliónov na obranu. Vojaci peniaze milujú a 1,6% podiel rozpočtu u korupčnej mafie na Obrane musí spôsobovať neovládateľné záchvaty nadšenia. A čo je na to najkrajšie, za toto rozhodnutie, budú ľudia obviňovať Kisku…

Skrátka Fico si pre problémy a zdôvodnenie míňania našiel po sankciách ďalšie aliby. Je ním Kiska…

3 komentáre

Pridaj komentár