Fico v Moskve rokoval o prepojení „tureckého“ plynovodu a Eastringu

Fico v Moskve rokoval o prepojení „tureckého“ plynovodu a Eastringu

Premiér Fico si je podľa vlastných slov vedomý toho, že Slovensko nemôže zasahovať do rusko-ukrajinských vzťahov v otázke plynu. No zároveň vyhlásil, že „nemôže Slovensko sedieť a čakať čo bude, ak Ukrajina vypadne ako tranzitná krajina“.

4020821

Slovensko prostredníctvom premiéra Fica navrhlo, že zamýšľaný spoločný projekt plynovodu Slovenska, Rumunska, Bulharska, ktorý má pracovný názov „Eastring Project“, by mohol byť prepojený s Tureckým plynovodom, ktorý už Rusi začali na vlastnú päsť stavať v Čiernom mori smerom do Turecka. Toto prepojenie by podľa Fica malo byť vykonané s podporou EÚ.

„Je to projekt vytvorený vzhľadom na turecko-ruský projekt, pre Slovensko je strategicky významné, aby bolo tranzitnou krajinou a aby jeho potrubie nikdy nebolo prázdne“, uviedol Fico na tlačovej konferencii v Moskve po rokovaniach s Medvedevom.

Okrem iného tiež povedal, že Slovensko si je dobré vedomé toho, že „v januári 2020 už nebude existovať dohoda o tranzite cez Ukrajinu. Ak túto vec nevyriešime teraz, bude z toho mnoho škôd.“

Fico chce, aby dohody o prepojení Eastringu a Tureckého plynovodu realizovali krajiny z projektu Eastring a Turkish Stream, potvrdila informácie ruská agentúra TASS.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v reakcii na Fica na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že „ďalšie diskusie môžu prebiehať až po tureckých voľbách“.

Medvedev zároveň pripustil, že „v projekte rusko-tureckého plynovodu je veľa rizík“, no cieľom zostáva priviesť plyn cez Turecko na grécke hranice, odkiaľ by ho práve Eastring mohol doviesť až na Slovensko a zároveň by Slovensko bolo príjemcom výnosov z tranzitu.

Peter Králik

[sociallocker][/sociallocker]

http://www.konzervativnyvyber.sk/fico-v-moskve-rokoval-o-prepojeni-tureckeho-plynovodu-a-eastringu/3947/

One comment

Pridaj komentár