Francúzsko odmietlo dodať Mistral kvôli dodávke helikoptér do Poľska?

Firma Eurocopter zvíťazila vo výberovom konaní pri nahradzovaní vojenských vrtuľníkov zo sovietskej éry v Poľsku v kontrakte za 2,5miliardy eur

Airbus Caracal EC725

Airbus Caracal EC725

Firma Eurocopter, dnes už Airbus, porazila britsko-taliansku skupinu Agusta/Westland a amerického výrobcu Sikorsky so svojim vrtuľníkom Black Hawk, ako informovali miestne médiá v utorok.

Podľa denníka Gazeta Wyborcza, Airbus zvíťazil vo výberovom konaní na dodávku 70ks viacúčelového vrtuľníka Caracal EC725 pre poľskú armádu na základe zmluvy v hodnote odhadovanej na 2,5 miliardy eur (3 miliardy $). Denník dodal, že Poľsko rozhodlo aj o ďalšom lukratívnom armádnom výberovom konaní pre americkú spoločnosti Raytheon na dodávku protilietadlového raketového systému Patriot.

Podľa poľskej premiérky Ewa Kopacz je to súčasťou úsilia Poľska ako člena NATO prepracovať štruktúru svojej vojenskej výbavy vo výške okolo 140 miliárd zlotých (40 miliárd dolárov) v období desiatich rokov.

Počas tejto obnovy Poľsko tiež plánuje získať obrnené transportéry, ponorky a lietadlá, pričom zrýchlilo svoje úsilie kvôli obavám z ruskej aktivity v susednej Ukrajine.

Ministerstvo obrany už skôr povedalo, že víťazný vrtuľník podstúpi pred podpisom zmluvy do konca tohto roka testy v Poľsku.

Airbus uviedol na začiatku tohto roka, že v prípade víťazstva vo výberovom konaní na dodávku vrtuľníka, vytvorí montážne linky na kompletáciu zariadenia a výrobné centrum pre kľúčové diely vrtuľníkov v poľskom priemyselnom parku v Lodži.

Vo februári tam už bolo otvorené centrum pre výskum a vývoj, ktoré bude zamestnávať okolo 100 inžinierov.

Poľsko, stredoeurópska veľmoc s celkovým počtom obyvateľstva 38 miliónov ľudí, sa pripojilo k NATO v roku 1999, desať rokov po páde komunizmu. Členom Európskej únie sa stalo v roku 2004.

Komentár : Poľský minister obrany sa už predtým nedvojzmyselne vyjadril, že očakáva nedodanie francúzskej vrtuľníkovej lode Mistral do Ruska. Bodka

Predsa len ešte jedna poznámka – čo spraví Poľsko s vrtuľníkmi Mi-17 zo sovietskej éry? Ak ešte bude pokračovať konflikt na Ukrajine, hodili by sa tam…

 

Zdroj:

http://www.defensenews.com/story/defense/2015/04/21/report-europes-airbus-wins-polish-chopper-deal/26122175/

Pridaj komentár