GATESTON INSTITUTE: Nemecko zľahčovalo hrozbu teroristov tváriacich sa ako migranti

Nepokoje kvôli príchodu migrantov do Nemecka

Spolkový úrad pre migráciu a utečencov BAMF vedome povolil vstup do Nemecka viac ako 2000 žiadateľom o azyl s falošnými pasmi.

  • Podľa Spolkovej kriminálnej polície (Bundeskriminalamt, BKA) viac ako 400 migrantov, ktorí vstúpili do Nemecka ako žiadatelia o azyl v roku 2015 a 2016, sú teraz vyšetrovaní pre napojenie na islamský terorizmus.
  • Nemecká skúsenosť s džihádistami vystupujúcimi ako migranti, slúži ako prípadová štúdia pre iné krajiny, aby sa zabránilo tej istej chybe. Nemecké orgány povolili stovkám tisícom migrantom vstúpiť do Nemecka bez bezpečnostnej kontroly, pričom mnohí ani nemali dokumenty. Nemecké úrady priznávajú, že stratili stopu asi 130.000 migrantov, ktorí vstúpili do krajiny v roku 2015.
  • Nemecké orgány vedeli na začiatku roka 2015, že Walid Salih, 18-ročný Sýrčan, ktorý požiadal o azyl v Nemecku v roku 2014, rekrutoval potenciálnych uchádzačov pre Islamský štát vo svojom azylovom dome v Recklinghausene, ale nespravili s tým nič.
  • Anis Amri používal minimálne 14 rôznych identít, ktoré používal na získanie sociálnych dávok sociálneho zabezpečenia pod rôznymi menami v rôznych obciach.
  • ?Zrejme sme zabudli brať do úvahy to, čo sú politickí odporcovia, ako napríklad Islamský štát, schopní urobiť a ako rozmýšľajú. ? ? politológ Rudolf van Hüllen

Podľa vyhlásenia nemeckej verejnoprávnej televízie nemeckí politickí predstavitelia a národní bezpečnostní činitelia vedeli, že džihádisti islamského štátu vstupovali do Európy zamaskovaní za migrantov, no opakovane bagatelizovali hrozbu, evidentne kvôi tomu, aby zabránili rastu anti-imigračných nálad.

Podľa ?Mníchovského spravodaja? (Report München), investigatívneho žurnalistického programu vysielaného 17. januára na verejnoprávnej televízii ARD, nemeckí úradníci vedeli už v marci 2015, t.j. asi šesť mesiacov pred tým, ako kancelárka Angela Merkel otvorila nemecké hranice viac ako miliónom prisťahovalcom z moslimského sveta, že džihádisti vstupovali do Európy ako utečenci.

Podľa Spolkovej kriminálnej polície (Bundeskriminalamt, BKA) viac ako 400 migrantov, ktorí vstúpili do Nemecka ako žiadatelia o azyl v roku 2015 a 2016, sú teraz vyšetrovaní pre napojenie na islamský terorizmus.

Odhalenia prichádzajú uprostred kritiky plánov amerického prezidenta Donalda J. Trumpa na pozastavenie imigrácie z vybraných krajín, kým nebudú nastavené mechanizmy pre poriadne skontrolovanie migrantov vstupujúcich do Spojených štátov. Nemecká skúsenosť s džihádistami vystupujúcimi ako migranti, slúži ako prípadová štúdia pre iné krajiny, aby sa zabránilo tej istej chybe.

Podľa uniknutých dokumentov a rozhovorov s informátormi, ?Mníchovský spravodajodhalil, že nemecké orgány vedeli na začiatku roka 2015, že Walid Salih, 18-ročný Sýrčan, ktorý požiadal o azyl v Nemecku v roku 2014, rekrutoval potenciálnych uchádzačov pre Islamský štát vo svojom azylovom dome v Recklinghausene, ale nespravili s tým nič. Asi o šesť mesiacov neskôr, bola pri prehliadka Salihovho ubytovania objavená brokovnicu. Sálih nebol vyhostený.

Neskôr sa ukázalo, že medzi rokmi 2011 a 2015, Salih použil sedem aliasov pri žiadostiach o azyl a to nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku, Taliansku, Rumunsku, Švédsku a Švajčiarsku. Tiež bol obvinený v niekoľkých krajinách z dlhého zoznamu trestných činov, vrátane fyzického napadnutia, lúpeže a trestných činov s použitím zbrane.

Napríklad vo februári 2014 bol Salih zatknutý za sexuálne napadnutie ženy na diskotéke v Kolíne nad Rýnom. V ten istý mesiac, fyzicky napadol bezdomovcov, napadol aj náhodného okoloidúceho a pokúsil sa uškrtiť spolubývajúceho v jeho azylovom dome. Polícia neskôr vystopovala jeho mobil do centra Kolína 31. decembra 2015, kedy stovky nemeckých žien boli sexuálne napadnuté moslimskými migračnými skupinami.

Dňa 7. januára 2016, Salih zaútočil na policajnú stanicu v 18. parížskom obvode, zatiaľ čo vykrikoval ?Allah Akbar?. Niesol mäsiarsky nôž, vlajku islamského štátu a mal na sebe niečo, čo vyzeralo ako výbušný pás. Polícia začala paľbu a zastrelila ho.

Bývalý spolubývajúci Sáliha opísal: ?Bol veľmi agresívny, najmä pokiaľ išlo o náboženstvo. Pre neho boli všetci neveriaci bezcenní a museli zomrieť.?

Sálih nebol ojedinelý prípad. Podľa ?Mníchovského spravodaja,? na začiatku roka 2015 americké spravodajské agentúry varovali nemecké orgány, že džihádisti Islamského štátu vystupujú ako migranti a dostávajú sa do južnej Európy s cieľom dosiahnuť Nemecko.

Varovania však boli ignorované a v lete 2015, nemecké orgány povolili stovkám tisícom migrantom vstúpiť do Nemecka bez bezpečnostnej kontroly, pričom mnohí ani nemali dokumenty.

V tej dobe poprední nemeckí bezpečnostní experti tvrdili, že islamský štát nebude posielať džihádistov do Európy. Napríklad v októbri 2015 povedal Holger Münch, prezident Spolkovej kriminálnej polície (Bundeskriminalamt, BKA): ?Nemáme zatiaľ jediný prípad, na základe ktorého by bolo potvrdené, že členovia teroristickej skupiny zo Sýrie alebo Iraku prišli konkrétne sem do Nemecka aby páchali teroristické útoky.?

Münch tiež povedal: ?Keď sa pozriete na riziká, ktorým čelíte tým, že prídete do Nemecka cez Stredozemné more, myslím, že existujú jednoduchšie spôsoby, ako sa sem dostať a ak to chcete urobiť, nepotrebujete prúd utečencov.?

Gerhard Schindler, prezident Spolkovej spravodajskej služby (Bundesnachrichtendienst), povedal: ?Je nepravdepodobné, že teroristi budú používať nebezpečnú lodnú trasu cez Stredozemné more, aby sa dostali do Európy.?

Nemecký politológ Peter Neumann, ktorý je riaditeľom Medzinárodného strediska pre štúdium radikalizácie a politického násilia na Kráľovskej akadémii v Londýne, povedal:

?Nie je jediný náznak dôkazu, spoľahlivého dôkazu, že stúpenci Islamského štátu boli pašovaní do Európy. Je dokonca ešte menej dôkazov toho, že by to bola aktívna stratégia Islamského štátu. Je dôležité, aby politici nevyjadrovali svoje vlastné názory a posilňovali obavy verejnosti.?

Neumann tiež povedal:

?V posledných týždňoch boli publikované série videí islamského štátu, v ktorých bolo úplne jasne povedané, že stúpenci Islamského štátu by mali zostať v Islamskom štáte a že by sa nemali snažiť emigrovať a že táto aktívna infiltračná stratégia, o ktorej sa niekedy hovorí, neexistuje?.

Za necelý mesiac, 13. novembra 2015, džihádisti Islamského štátu, z ktorých väčšina vstúpila do Európy predstierajúc, že sú migranti, vykonali koordinované parížske útoky, v ktorých zahynulo 137 ľudí a takmer 400 bolo zranených.

19. júla 2016 17-ročný afganský žiadateľ o azyl vážne zranil päť ľudí vo vlaku v Nemecku, pričom kričal ?Alláh Akbar?. Na videu Islamského štátu (obrázok vľavo) hovorí: ?V mene Alaha som vojakom kalifátu a začínam v Nemecku operáciu mučeníctva ? zabijem vás vo vašich vlastných domoch a na uliciach.“ Obrázok vpravo: Telo útočníka je odnášané z miesta, kde ho policajti zastrelila po tom, čo na nich zaútočil sekerou.

V roku 2016 sa začal dostávať do centra pozornosti skutočný rozsah nemeckého problému džihádistov maskovaných za migrantov:

  • 4. februára Nemecká polícia zatkla štyroch členov bunky údajne plánujúcej džihádistické útoky v Berlíne. Ich vodca ? 35-ročný Alžírčan, ktorý býval v útulku pre utečencov v Attendorne s manželkou a dvoma deťmi ? sa tváril ako žiadateľ o azyl zo Sýrie. Údajne prešiel vojenským výcvikom Islamského štátu.
  • 5. februára Hans-Georg Maassen, vedúci nemeckej domácej spravodajskej agentúry BfV, odhalil, že viac ako 100 bojovníkov Islamského štátu môže žiť v Nemecku ako utečenci, o niektorých z nich je známe, že do krajiny vstúpili s falošnými alebo odcudzenými pasmi.
  • 8. februára Nemecká polícia zatkla údajného veliteľa Islamského štátu, žijúceho v útulku utečencov v Sankt Johanne. 32-ročný džihádista, vydávajúci sa za sýrskeho žiadateľa o azyl, vstúpil do Nemecka počas jesene roku 2015.
  • 29. februára Nemecké úrady priznali, že stratili stopu asi 130.000 migrantov, ktorí vstúpili do krajiny v roku 2015. Odhalenie vyvolalo obavy, že medzi nezvestnými migrantami by mohli byť džihádisti, ktorí prišli do krajiny tváriac sa ako utečenci.
  • 2. júna Nemecká polícia zatkla troch podozrivých členov Islamského štátu zo Sýrie, kvôli podozreniu z prípravy útokov v Düsseldorfe.
  • 3. júna Šéf únie nemeckej polície, Rainer Wendt, povedal, že rozpočtové škrty vo verejnom sektore znemožnili preveriť všetkých migrantov prichádzajúcich do Nemecka. Reagoval na požiadavky, aby všetci migranti podstúpili okamžitú bezpečnostnú kontrolu.
  • 19. júla 17-ročný afgánsky žiadateľ o azyl oháňajúci sa sekerou a kričiaci ?Allah Akbar,? vážne zranil päť ľudí vo vlaku do Würzburgu. Útočník bol zastrelený políciou po tom, čo sa na nich rozbehol so sekerou. Tínedžer bol umiestnený do pestúnskej rodiny len dva týždne pred útokom ako odmenu za to, že bol ?dobre integrovaný.?
  • 24. júla Mohammed Daleel, 27-ročný migrant zo Sýrie, ktorého azylová žiadosť bola zamietnutá, zranil 15 ľudí, keď sa vyhodil do vzduchu na koncerte v Ansbach. Samovražedný bombový útok bol prvým v Nemecku pripísanom Islamskému štátu.
  • 25. júl Federálna kriminálna polícia odhalila, že kvôli napojeniu na Islamský štát bolo vyšetrovaných viac ako 400 migrantov, ktorí vstúpili do Nemecka ako žiadatelia o azyl v roku 2015 a 2016.
  • 13. septembra Nemecká polícia zatkla troch sýrskych džihádistov v Šlezvicku-Holštajnsku a Dolnom Sasku. Prokurátor povedal, že títo traja prišli do Nemecka v novembri 2015 vydávajúc sa za migrantov a s úmyslom ?vykonať dopredu vydaný rozkaz Islamského štátu alebo počkať na ďalšie inštrukcie.?
  • 17. septembra Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann obvinil Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) zo zlyhania pri odhaľovaní a likvidácii desiatky tisíc potenciálnych falošných pasov. Mnoho migrantov, ktorí vstúpili do Európy ako Sýrčania sú v skutočnosti z inej krajiny pôvodu. Podľa jednej štúdie takmer 40% všetkých Maročanov, ktorí vstúpili do Grécka, nepravdivo prezentovali sami seba ako Sýrčanov.
  • 10. októbra BAMF vedome povolil vstup do Nemecka viac ako 2000 žiadateľom o azyl s falošnými pasmi.
  • 27. októbra Prokurátori obvinili Shaasa Al-Ma, 19-ročného sýrskeho džihádistu, ktorý prišiel do Nemecka vystupujúc ako utečenec, z toho, že plánoval bombardovať v mene Islamského štátu populárne turistické lokality v Berlíne, vrátane Brandenburskej brány a Reichstagu.
  • 19. decembra Najmenej 12 ľudí bolo zabitých a desiatky zranených po tom, čo do nich vrazil kamión na vianočných trhoch v Berlíne. Hlavným podozrivým z útoku bol Anis Amri, 23-ročný migrant z Tuniska, ktorý prišiel do Nemecka v júli 2015 a požiadal o azyl v apríli 2016. Hoci Amriho žiadosť o azyl bola zamietnutá v júni 2016, nebol deportovaný, pretože nemal platný cestovný pas.
  • 5. januára 2017 vyšlo najavo, že Amri používal aspoň 14 rôznych identít, ktoré používal na získanie sociálnych dávok sociálneho zabezpečenia pod rôznymi menami v rôznych obciach.

Nemecký politológ Rudolf van Hüllen na záver povedal:

?Zrejme sme zabudli brať do úvahy to, čo sú politickí odporcovia, ako napríklad Islamský štát, schopní urobiť a ako rozmýšľajú. Nesnažili sme sa pochopiť ich mentalitu a preto sme prehliadli skutočnosť, že pre Islamský štát sa jednalo o zrejmú možnosť využívať bezpečné utečenecké trasy. To je úplne logická záležitosť.?

Článok vyšiel na portáli Gatestone Institute pod názvom ?Germany Downplayed Threat of Jihadists Posing as Migrants?

Pridaj komentár