Grécko pravdepodobne podpíše v utorok zmluvu s Ruskom na 5 mld. Euro

5,w=985,c=0.bild

Grécko má v úmysle podpísať energetickú dohodu s Ruskom vo výške 5 mld. Euro, informácie získal SPIEGEL ONLINE.

Dohoda by mohla priniesť do prázdnej gréckej štátnej pokladne až 5 mld. Euro v hotovosti, čím by Grécko odvrátilo hrozbu bankrotu.

Peniaze budú prúdiť vo forme zálohovej platby pre výstavbu nového plynovodu Turkish Streem, ktorý je nástupcom South Streemu.

Spiegel o tom informoval vysoký predstaviteľ vládnucej strany SYRIZA , ktorý je oboznámený s postupom: „dohoda je zvrat pre Grécko.“

Dohoda by mala byť podpísaná budúci utorok. Projekt bol prerokovaní v Moskve počas návštevy premiéra Alexisa Tsiprasa a ministra energetiky Panagiotisa Lafazanisa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Finančné prostriedky z Ruska, by slúžili ako záloha na budúce zisky, ktoré by Grécko mohlo mať z tranzitných poplatkov. Plynovod by mal byť v prevádzke už v roku 2019. Neskôr by sa tento príjem odpočítal Grékom z príjmu z plynovodu.

Grécky finančný týždenník „Agora“ vo svojom sobotnom vydaní uviedol, že grécka vláda súhlasí s dohodu. „Vláda dúfa, že z Kremľa získa toľko potrebné finančné prostriedky. V dôsledku Gréci chcú odložiť rokovania s európskymi partnermi do júna, „ uvádza titulok v novinách Agora.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble reagoval prekvapivo pozitívne: „Čokoľvek, čo pomáha Grécku je dobré“, uviedol počas jarného zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky v USA, ktoré sa koná v týchto dňoch.

Zdá sa, že dohoda je skutočne na spadnutie, pretože je potvrdená z viacerých zdrojov, rovnako ju potvrdil  grécky minister energetiky Panagiotis Lafazanis v sobotu na gréckej televíznej stanici Mega.

Kremeľ ústami Dmitrij Peskova reagoval pre Spiegel Online zdržanlivo a vyhýbavo. Odmietol, že by Rusko poskytovalo nejakú finančnú pomoc Grécku, na druhej strane priznal, že „prioritou je spolupráca v oblasti energetiky.“

Hovorca Európskej komisie sa odmietol SPIEGEL ONLINE vyjadriť, s odôvodnením, že „nebudeme komentovať takéto špekulácie.“

Paradoxne v rovnakej dobe grécky denník „Karfa“ priniesol nové informácie o „čínskej zálohovej platbe vopred“, ktoré prekračujú 10 mld. Euro a týkajú sa prístavu Pireus a gréckych železníc.

Medzitým Zerohedge zhodnotil tento krok ako „Putinovo perpetum mobile“:

„Rusko (Gazprom) dáva Grécku peniaze, tie Grécko  vráti MMF, ktorý tieto grécke peniaze pošle do Kyjeva na úverovanie Ukrajiny, ktorá ich obratom vyplatí opäť Gazpromu ako svoj dlh.“

 

Zdroj:

(1) http://www.spiegel.de/politik/ausland/griechenland-und-russland-reaktionen-auf-pipeline-deal-a-1029360.html

(2) http://www.zerohedge.com/news/2015-04-18/greek-white-knight-emerges-putin-give-athens-%E2%82%AC5-billion-advance-gas-pipeline-fees

Pridaj komentár