Historický neúspech Francúzska: India ruší objednávku 126 lietadiel v prospech Ruska.

India v podstate zrušila gigantický zbrojársky kontrakt zbraní s Francúzskom na nákup a spoločnú výrobu 126 stíhacích lietadiel Rafale; indický premiér počas svojej minulotýždňovej návštevy Paríža súhlasil kúpiť len 36 z nich, uviedol zodpovedný vládny zdroj. Namiesto toho India nakúpi 127 ruských stíhačiek piatej generácie.

Narendra Modi, Vladimír Putin

Narendra Modi, Vladimír Putin

Je to zčasti dôsledok antiruskej politiky socialistickej francúzskej vlády, ktorá sa stotožnila s Washingtonom. Poslúchajúc USA, tandem Le Drian / Hollande sa rozhodol nedodať loď Mistral do Ruska. Toto indické obmedzenie len na čast, predstavuje významný triumf Vladimira Putina. Pomsta Moskvy voči Francúzsku bude Paríž stáť neuveriteľných 20 miliárd eur.

India v podstate ruší svoje objednávky

Minister obrany Manohar Perrikar uviedol, že aj keby India bola naklonená nákupu akýchkoľvek ďalších Rafale, aj to by bolo podmienené medzivládnymi dohodami. V januári 2012, India vybrala stíhačky Rafale v jednom zo svojich najdôležitejších nákupov zbraní za posledných niekoľko desaťročí, za cenu odhadom okolo 20 miliárd dolárov, ale dohoda bola pozastavená po príchode Naredra Modi do úradu.

Jedno auto nemôže ísť na dvoch diaľniciach v rovnakom čase. Iná cesta znamená vystaviť sa početným problémom,“ uviedol Parrikar, zmieňujúc sa o skoršom dohovore Rafale s Francúzskom, ktorá bola podpísaná bývalou vládou počas vlády Indického národného kongresu.

Ale minister privítal nákup 36 Rafale ako „závan čerstvého vzduchu“ pre indické vojenské letectvo. Nešpecifikoval počet ďalších Rafale, ktoré by mohli byť získané po prvej várke , ktorá bude doručená priamo z Francúzska do dvoch rokov. Dodal však, že nakúpiť až 126 stíhačiek by bolo finančne „lezením na strmý kopec„.

Dôsledky spojené s vydieraním pri dodávke Mistral

Socialistická vláda platí za svoje zjednotenie sa s americkou diplomaciou v otázke doručenie lode Mistral. India, teraz riadená hinduistickými nacionalistami, sa momentálne zmieruje s Čínou, prikláňa sa k Rusku a marí americké očakávania ohľadom akejkoľvek anti-ruskej, resp. anti-čínskej osi.

V tomto novom pohľade objednávka francúzskych Rafale bude závisieť na pravidelných dodávkach dielov z Francúzska, a tiež na pravidelných upgradoch, ktoré lietadlá budú potrebovať, na výzbroji, navigačných zariadeniach a podobne. Ale vzhľadom k odmietnutiu Francúzska dodať Mistral do Ruska, India sa obáva, že sa vystaví americkému tlaku na Francúzsko na kvalitu, obmedzenie takýchto dodávok alebo sa nedodajú vôbec v prípade geopolitickej opozície. Stručne povedané, viera a kredit vo Francúzsko ako dodávateľa zbraní je veľmi znížená a indická vláda nemá žiadnu chuť riskovať svoju strategickú nezávislosť. Nie je pravdepodobné, že obmedzená objednávka 36 kusov ohrozí indické letectvo – ktoré budú dodané iným zdrojom.

Partnerstvo hinduistických nacionalistov s Ruskom

Ak India pri zlikvidovaní zmluvy na 20 miliárd s Francúzskom spomína „rozpočtové problémy,“ pohľad na diskusiu s Ruskom v zbrojárskej aréne umožňuje vidieť skutočný dôvod

Indický premiér Narendra Modi sa stretol Vladimir Putin v decembri, kedy bola nedodávka Mistralov horúcou témou z dôvodu konfliktu na Ukrajine. Hlava indickej vlády sa rozhodol vstúpiť do Šanghajskej organizácie spolupráce spolu s Čínou, Ruskom a Iránom a oslobodiť Euráziu z amerického „opatrovníctva“, povedal, že ruský prezident si želá, „aby Rusko zostalo ako primárny partner vojenských dodávok.

Indická vláda preto začala rokovania o získaní piatej generácie ruskej stíhačky, ktorá by mala opustiť brány tovární v roku 2016. Predstavená zmluva poskytne Indii 127 ruských stíhačiek, ktoré, ako sa všeobecne vie, ruský priemysel vyrába najlepšie na svete. Rusko sa zaviazalo k urýchleniu výroby s cieľom dosiahnuť dodávky prvých stíhačiek do 36 mesiacov.

Náklady? 25 miliárd eur. Tj. o päť miliárd viac, než je zmluva dohodnutá s Francúzskom. Stručne povedané, rozpočtové výhovorky sú diplomatickými prostriedkami ako sa obrátiť na najstaršieho a najdôležitejšieho vojenského partnera Indie: na Rusko.

Obe krajiny majú dlhú históriu resp. spoluprácu v tejto oblasti a majú zámer rázne vymaniť Euráziu spod americkej nadvlády, čo je cieľ, ktorý určuje snaženie novej indickej vlády a ktorý uvedený obrat čelom vzad urýchlil.

Vyšachovanie tandemu Le Drian / Hollande

Tento šach antiruskej politiky, ktorému sú Le Drian a Holland na vine, sa neskončil len dôsledkami pre francúzsky zbrojársky priemysel. Le Drian, budúci kandidát v krajských voľbách 2015 a súčasný minister obrany, urobí čokoľvek, aby sa vyhol adresným otázkam na kauzu Mistral, ktorá zasiahla krvavým úderom lodenice v Saint-Nazaire.

Atlantista Le Drian značne poškodil záujmy Bretónska, rovnako ako Francúzska, pretože náklady na nedoručenie Mistral budú stáť Francúzsko prinajmenšom 20 miliárd eur, päťkrát viac ako boli náklady na Mistral.

Dopad ruského protiútoku na Francúzsku je značný, rovnako v strednodobom ako aj dlhodobom meradle.

Medzitým vládna tlač, snažiac sa ušetriť vládu, dáva už niekoľko dní prednosť gratuláciám kvôli dohode o dodávke aspoň 36 Rafale do Indie, vyhýbajúc sa privolávaniu myšlienok na katastrofálne účinky zahraničnej politiky pevne zviazanej s Washingtonom.

14.4.2015, Yann Kerguezec, Breiz Atao

Yann Kerguezec – má na starosti medzinárodné správy pre Breiz Atao

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

2 komentáre

  • 127 ruských stíhačiek, ktoré, ako sa všeobecne vie, ruský priemysel vyrába najlepšie na svete.
    ….
    tejto vete nerozumiem,
    chce sa tym povedat ze ruske stihacky su najlepsie na svete ? na zaklade coho si to autor mysli ? (a o ktory typ sa jedna? Su35 alebo T50 ?) a v porovnani s ktorymi stihackami su najlepsi na svete ?

Pridaj komentár