Hodnotenie výsledkov ruského útoku

Zdanlivo je ešte príliš skoro hodnotiť, čo sa vlastne udialo a deje v Sýrii zo strany Ruska a aký to bude mať dopad na svetovú politiku. Existuje však stále viac náznakov, že situácia sa neuveriteľným spôsobom zdramatizovala a bez preháňania stojíme na prahu jednej z najnebezpečnejších kríz od konca druhej svetovej vojny.

Potvrdenie faktu, že havária na Sinaji bola atentátom na ruské lietadlo mení situáciu zásadným spôsobom. Skúsme sa pozrieť, čo sa od utorka, kedy prezident Putin vystúpil s verejným vyhlásením udialo.

Vráťme sa k samotnému zasadnutiu Putina s členmi vlády a výkonných orgánov.

V pôvodnom článku, ktorý som uviedol v utorok, som hovoril o symbolike. V politike Rusi nepoužívajú veľkohubé slová, nevyhrážajú sa, keďže to je považované za prejav slabosti. Avšak dávajú až maniakálny dôraz na každý pohyb, choreografiu a každé slovné spojenie. Prvý odkaz do sveta bol odoslaný ešte pred príchodom Putina do sály. Išlo o zloženie a rozmiestnenie skupiny, ktorá bola prítomná vyhláseniu prezidenta.

Minúta ticha za obete tragédie Metrojet Airbus A321 pred rokovaním o výsledkoch vyšetrovania pádu lietadla na Sinai, v Kremli v Moskve, Rusku, 17. novembra 2015. Stretnutie Putina s predstaviteľmi vlády na prezentácii výsledkov vyšetrovania havárie A381 Popis Ruský prezident Vladimir Putin (v strede), náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, prvý námestník ministra obrany, armádny generál Valerij Gerasimov (vľavo), ruský minister obrany Sergej Šojgu (2.vľavo), šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Michail Fradkov (vpravo), ruský minister zahraničia Sergej Lavrov (2.zprava) a šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov (3. zprava) Alexander Bortnikov, vedúci FSB povedal, že lietadlo Metrojet bolo zničené "domáckou výbušninou v ekvivalente výbušného zariadenia 1 kg TNT "

Minúta ticha za obete tragédie Metrojet Airbus A321 pred rokovaním o výsledkoch vyšetrovania pádu lietadla na Sinai, v Kremli v Moskve, Rusku, 17. novembra 2015.
Stretnutie Putina s predstaviteľmi vlády na prezentácii výsledkov vyšetrovania havárie A381
Popis : Ruský prezident Vladimir Putin (v strede), náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, prvý námestník ministra obrany, armádny generál Valerij Gerasimov (vľavo), ruský minister obrany Sergej Šojgu (2.vľavo), šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Michail Fradkov (vpravo), ruský minister zahraničia Sergej Lavrov (2.zprava) a šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov (3. zprava)

Ako som predtým spomínal, išlo o vojnový štáb. Po dôležitejšej pravej strane (z pohľadu fotografa ľavej)  hneď vedľa Putina, sedel minister obrany Šojgu a vedľa neho jeho prvý námestník armádny generál Valerij Gerasimov, náčelník Generálneho štábu ruských ozbrojených síl. Toto boli najdôležitejší dvaja ľudia v miestnosti. Putin ako vrchný veliteľ ozbrojených síl má po pravej ruke zástupcov armády, ktorí sú pripravení jeho rozkazy okamžite uviesť do praxe

Na menej dôležitej ľavej strane Putina sedia zástupcovia tieňovej armády, t.j. pracovníci rozviedky a jeho politické alter ego, minister zahraničia Lavrov.  Pozícia šéfa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Bortnikova nehovorí o význame jeho osoby, ale o význame Putina. Bortnikov je totiž v tejto kompozícii poslom dramatickej správy, ktorú osobne prijíma hlava ruského štátu. Takže pozícia Bortnikova je v skutočnosti dočasné miesto zdôrazňujúce osobnú zainteresovanosť prezidenta Ruska na celej kríze. Hneď vedľa neho sedí Sergej Lavrov, ktorý má na starosti politické a diplomatické krytie Putina v zahraničí, čiže vojnu na diplomatickom fronte.

Veľmi často sa prehliada prítomnosť šéfa ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Michaila Fradkova. Neprávom. Jeho  prítomnosť v Kremli je potvrdením ďalších skutočností, ktoré sa stali zjavnejšími v priebehu Putinovej reči.

Putin vo svoje reči povedal: „Rusko už nie prvý krát musí čeliť barbarským teroristickým zločinom, najčastejšie bez akýchkoľvek viditeľných príčin, vonkajších alebo vnútorných, tak ako to bolo aj v prípade výbuchu na stanici v Volgograde na konci roku 2013. Na nikoho a na nič sme nezabudli.

Dôležitou myšlienkou je v tomto texte postavenie atentátu do radu s nevyprovokovanými atentátmi. Prečo to povedal, keď médiá celého sveta sa snažili neustále podsúvať jediného vinníka – ISIS a tiež jediný motív – t.j. odplata za ruskú kampaň v Sýrii? No Putin v celom prejave k verejnosti ani jediný raz nespomenul Islamský štát! Skutočne, ani raz. Konkretizácii sa vyhýba aj hovorca Putina Puškov, v ktorého slovách nenájdete žiadne priame obvinenie ISIS, resp. Islamského štátu.

Zároveň sa treba pozrieť na súvislosť s teroristickým výbuchom na stanici vo Volgograde 2013. Tento akt sa pripisuje saudskej tajnej službe Spravodajskému Riaditeľstvu (General Intelligence Directorate – GID) pod vtedajším vedením princa Bandara bin-Sultana, ktorá tesne pred olympiádou chcela vytvoriť tlak na ruskú vládu. Výmenou za bezpečnosť olympiády malo Rusko ustúpiť Saudom zo Sýrie. Slová, ktoré nasledujú – „…na nikoho a na nič sme nezabudli“ nie sú ničím iným, než osobnou výstrahou pre príslušníkov tajných služieb, ktorí zabíjali Rusov vtedy a ako sa zrejme ukazuje podľa zahraničnej rozviedky Michaila Fradkova, ktorý bol na zasadnutí, zabíjajú Rusov aj dnes.

Musíme sa spoliehať na ľudí, ktorí zdieľajú naše morálne a etické hodnoty, ktoré sú základom našej politiky vo veciach zahraničnej politiky, bezpečnostnej politiky a boja proti terorizmu“

Toto je zas jasný odkaz celému svetu, že prestáva sranda. Rusko ide do boja, v ktorom si nakoniec každý bude musieť vybrať stranu. Buď s Rusmi proti teroristom, alebo s teroristami proti Rusom. Francúzom to dal Putin najavo ešte zreteľnejšie, keď neskôr v rozkaze pre armádu vyhlásil: „V blízkej budúcnosti sa k Vám priblíži francúzska námorná skupina vedená lietadlovou loďou. Treba s nimi nadviazať kontakt a jednať ako so spojencami.“ Ale zároveň upozornili francúzsku vládu, že akcie budú koordinované Rusmi a prakticky vylúčili akúkoľvek samostatnú činnosť akejkoľvek armády v operačnom priestore ruskej armády, za ktorú dnes s mandátom sýrskej vlády považujú celú Sýriu

„Naše letecké údery musia nielenže pokračovať ale musia byť zvýšené, aby zločinci pochopili, že odplata je nevyhnutnáProsím Ministerstvo obrany a generálny štáb, aby predložili príslušné návrhy. Skontrolujem, ako práca pokračuje

V tejto časti reči sa akcentuje osobný postoj prvého muža Ruska. T.j. stáva sa z toho priorita najvyššieho stupňa

Záver Putinovho monológu je skutočne temný: „Budeme konať v súlade s článkom 51 Charty Organizácie Spojených národov, ktorý stanovuje práva štátov na sebaobranu. Každý, kto sa snaží pomôcť zločincom musí vedieť, že dôsledky takýchto pokusov o utajenie dopadnú výhradne na ich vlastné plecia. Žiadam všetky naše špeciálne služby sústrediť sa na túto prácu.“

Rusko si týmto prehlásením vyhradilo právo zaútočiť ľubovoľným spôsobom na kohokoľvek na celom svete, ak zistí, že mal niečo do činenia s uvedeným teroristickým aktom. Už nepotrebuje súhlas Bezpečnostnej rady OSN, jednoducho pošle lietadlá, ponorky, agentov, SPEZNAZ všade tam, kde nájde stopy vrahov ruských ľudí. Putin odkazuje: „Musíme to urobiť bez akejkoľvek premlčacej lehoty, musíme ich každého  poznať po mene. Budeme ich hľadať všade tam, kde sa budú skrývať. Nájdeme ich kdekoľvek na svete a potrestáme.

Rusko prehlásením Putina vyhlásilo reálnu vojnu terorizmu a všetkým, ktorý terorizmus podporujú.

Slovo vojna nie je použité v prenesenom zmysle, ale ako skutočný vojnový stav. Ako bolo spomenuté predtým, Rusko má dnes dostatočné množstvo informácií a nejde po „psovi, ktorý hryzie„, ale po „pánovi, ktorý psa drží na reťazi„.

Zdá sa, že prvé kroky v tomto smere Putin urobil už cez víkend v tureckej Antalyi, kde donútil „spojencov“ faktami a dôkazmi priznať, že v skutočnosti nielenže proti terorizmu nebojujú, ale ho dokonca finančne podporujú. Dôsledkom bolo, že prvýkrát po roku a pol amerických náletov, začali lietadlá US Army bombardovať hlavný zdroj príjmov teroristov – t.j. flotilu cisternových vozidiel na prepravu ropy, ťažobné a rafinačné zariadenia.

Nasadenie ruského strategického letectva v Sýrii nie je zbytočne predimenzované. V skutočnosti ide o vojnové použitie, kde Rusko ráta, že niektorí „partneri“ nepochopia signály, ktoré z Ruska prúdia všetkými kanálmi a naďalej si budú myslieť, že môžu s Rusmi manipulovať a nebodaj na nich útočiť. Preto dochádza neustále k zosilňovaniu bombardovacích rojov s krytom stíhačiek SU-27SM a podľa nepotvrdených správ dokonca už aj MIG-31BM, ktorý v sprievode bombardérov môže slúžiť ako mini AWACS kvôli svojim nedostižným prednostiam z hľadiska detekcie cieľov a raketami s ďalekých dosahom môže likvidovať súperov dávno predtým, než sa oni priblížia na účinný dostrel.

V podstate je obrovské množstvo letectva, ktorú Rusi prezentujú, demonštráciou sily a odstrašovacím manévrom pre hlavných sponzorov terorizmu v regióne Turecko, Katar a Saudskú Arábiu.

Turecko a napríklad aj syn tureckého prezidenta prepravujúci so svojou spoločnosťou ropu do tureckých prístavov, denne prichádza o milióny dolárov zisku. Napriek tomu z tureckej strany nepočuť príliš veľké protesty. Tu sa zdá, že Turci zrejme prestávajú mať v danom momente chuť na konfrontáciu, zvlášť, keď necítia podporu ani z USA. Dokonca aj nádejná prezidentská kandidátka Hillary Clinton v danom momente prekvapujúco zmenila zameranie zo sýrskeho prezidenta na ISIS, ako prvotnú hrozbu. Z hľadiska toho, čo sa dnes v okolí Turecka deje – rakety na Sýriu lietajú cez jeho územie, každú chvíľu okolo jeho hraníc letí buď strela s plochou dráhou letu, alebo aspoň letka strategických bombardérov, keď sa vedľa jeho brehov premávajú ruské krížniky a ponorky, je mlčanie Turecka doslova uznaním práva Ruska na hegemóniu v regióne.

Čo sa týka Saudov, zdá sa, že nový panovník nie je ochotný pokračovať v konfrontácii, problém je, že z hľadiska toho, ako chápu Saudi svoju pozíciu vo svete a regióne, myslia si, že nesmú v spore s Iránom ustúpiť. V blízkej dobe sa kráľ Salman chystá do Moskvy, kde sa neočakáva zmena kurzu. Maximum, čo si myslím, že možno čakať je zamrazenie postoja Saudov. Nakoniec princ Bandar po nástupe kráľa Salmana musel odísť z tajných služieb.

Pre Saudov je nepríjemné hlavne to, že v Sýrii s Ruskom v pozadí nie je možný žiaden vojenský alebo politický zisk a Irán zas podporou Hutiov v Jemene destabilizuje aj juh Saudskej Arábie. Zatiaľ kráľovstvo neeskaluje krízu, avšak do budúcnosti je otázne, či nakoniec prijme zmenenú realitu a nezodvihne zástavu džihádu. Samotná úloha a sila súčasného kráľa je minimálne diskutabilná, v klane Saudov sa vzhľadom na vysoký kráľov vek, už teraz pripravujú boje o moc a o nástupcu, kde si svoje záujmy chránia podporou „svojich“ ľudí aj USA. Američania sa nevzdávajú a pomocou Saudov dodaním inteligentnej munície (19tisíc bômb za 1,19 miliardy Eur) chcú pomôcť zvrátiť situáciu v Jemene, čím by sa zrejme Saudom uvolnili ruky na riešenie konfliktu s Rusmi

Iný prípad je Katar. Podľa Jevgenija Satanovského z Inštitútu Blízkeho východu viaceré stopy atentátu vedú do Doha a hoci sa Katar spolieha na americký štít a sily spojencov na základni Al-Udeid , treba podotknúť, že Rusi vlastne nepotrebujú útočiť stíhačkami. Prípad čečenského teroristu Zelimchan Jandarbijeva, ktorého Rusi popravili v roku 2004 v hlavnom meste Kataru Doha po tom, čo ho Katar odmietol vydať do Ruska, je názornou ukážkou ako bude  s veľkou pravdepodobnosťou fungovať odveta. Ak atentát zorganizovali skutočne katarskí špecialisti, budeme môcť v krátkej dobe očakávať jednak náhle úmrtia zodpovedných ľudí a v prípade, že o útoku vedeli aj najvyššie kruhy, odveta bude smerovať  aj na finančné a ekonomické toky Kataru.

Bohužiaľ, rok 2015 je rokom zmeny. Je to rok, kedy sa Rusko postavilo čelom k dvadsaťročným pokusom o destabilizáciu vlastnej krajiny, kedy financovanie terorizmu zo strany Ameriky a jej spojencov zašli tak ďaleko, že z terorizmu sa stala inštitúcia, ohrozujúca jeho bezpečnosť a záujmy. Rusko to chápe ako zahnanie do kúta a preto sýrsku operáciu chápe ako vypovedanie vojny zo strany Západu a monarchií z Perzského zálivu. Na nikoho neútočí, ale zároveň nedovolí, aby hocikto iný prekročil čiaru, ktorú Rusi vytýčili. Mobilizuje všetky sily a na provokácie bude zrejme reagovať presne tak ako na pokus zastrašiť ich atentátom – použitím  všetkého čo má k dispozícii.

Zdroj:

29 komentárov

 • Je mi na zvracanie z postojov našich politikov a o „našich“ médiách ani nehovoriac. Tieto postoje sú o to stupídnejšie, že dnes sa človek dopátra k informáciám a nie je odkázaný na tupú a podlú spravodajskú štvavú kampaň RTVS, TV Markíza a ostatných poplatných plátkov pri ktorých aj Gobelsovská propaganda bola nič.
  Stretávam sa so stovkami ľudí ( ako právnik ) a asi len v jednom prípade som sa stretol s chabou obhajobou USA a EU vo vzťahu k Rusku. Banditi a kurvy patria k sebe preto si politici USA a EU tak rozumejú ! Verím, že nebude to trvať dlho a skončia pred súdom za vlastizradu. Mimochodom situácia v Bruseli vystihuje čo sa deje. Západ prijíma nelegálnych anonymných migrantov a zastrája sa ISIS v Sýrii – no debilizmus I.kategóŕie ! Vraj likviduje vodcov ISIS… Vraj zlikvidovali svojho pôvodného spojenca Bin Ládina – to bolo slávy a divadla. Čo vyriešili týmto aktom ??! Čo vyriešili „mierovými misiami“ ??!
  Je požehnaním pre Európu, že tu máme Rusko. Ani si neviem predstaviť ako by to tu vyzeralo bez neho. A ešte k tomu nevďak niektorých idiotov…
  Skrátka, NECH ŽIJE RUSKO , NECH ŽIJE PUTIN !
  Ďakujem Veľkému Rusku a Putinovi vrátane jeho tímu.

 • perfektní shrnutí, děkuji

 • Juraj. Jeden z najlepších článkov čo som v poslednej dobe čítal. Chválim za citovanie Žeňu Satanovskeho. Je to fakt špecialista na túto tématiku a dlhodobo ho sledujem. Vlastne neviem či v Europe existuje lepší špecialista. Ešte raz, Juraj klobúk dole.

  • Mimochodom, v Moskve neustále trenuju protiteroristické zložky. Moja ex vedie team psychológov a tvrdí že sú stopercentne pripravení – všetci. Každý čurka v metre je zastavený na každom rohu, pri eskalátoroch, turniketoch,…To čo zažil Paríž prežívali Rusi roky. Sám si pamätám dobu, keďsme sapýtali sami seba, čo tu ešte robíme, ale videli sme Rusov a ich reakcie. Ani nie 15 hodin po explozii na fialovej linii som šiel touto trasou,a na stanici kde zomrelo toľko ľudí všetci prestali čítať počúvať hudbu, telefonovať… A počuť stotisíc Rusákov spievať svoju hymnu na MAXe pod Moskvou, brrrr.

  • super , ďakujem za informácie

 • Knieza Myskin

  Ruská vojenská přítomnost v Sýrii. Analytička popisuje skutečné zájmy Moskvy
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ruska-vojenska-pritomnost-v-Syrii-Analyticka-popisuje-skutecne-zajmy-Moskvy-400584

  Ruské motivy

  Rusko má v Sýrii svoji jedinou středozemní námořní vojenskou základnu. Ta leží na samém západním pobřeží země a je jedním z mála pozůstatků sovětské vojenské přítomnosti ve světě a mimo postsovětský prostor. Podobně je Sýrie posledním spojencem Ruska v oblasti Blízkého východu. Ztráta této námořní základny i vlivu je chápána v Moskvě poměrně logicky jako strategická prohra a další krok směrem ke globální bezvýznamnosti. Je třeba vidět, že Sýrie je posledním ruským želízkem v blízkovýchodním ohni.

  To je první, strategický důvod, aby Rusko podporovalo dosavadní režim prezidenta Asada v Sýrii. Tato podpora je na prvním místě pragmatická a nestojí na morálních ohledech. Moskva předpokládá, že nahrazení Asada prodemokratickým a prozápadním režimem by její regionální pozice značně oslabilo.

  Nicméně po roce 2011 se otázka udržení Asada stala pro Rusy otázkou principu, který Rusko prosazovalo v uplynulých letech v mezinárodní politice, byť bez většího úspěchu. Je to princip odmítání západního vměšování do změny domácích režimů, které chápe jako geopolitický nástroj vlivu Spojených států s často destabilizačními a dlouhodobě negativními důsledky. Rusko pragmaticky a v tradici konzervativního legitimismu hájí principy autonomie a suverenity, a to bez ohledu na vnitřní charakter režimů. Ruské jednání v syrské krizi je sice sobecké (velmoci jsou z definice sobecké), ale je také konkrétní reakcí na rozvoj libyjské krize po pádu Kaddáfího, který stejně jako v případě Sadámova Iráku uvrhl zemi do chaosu. Tento pád stál Rusy mimochodem nemalé finanční obnosy a geopolitický vliv. Libyjský scénář arabského jara se za demokratický úspěch dá označit dost těžko.

  Moskva při tvrdých jednáních s Washingtonem během roku 2013 mimo jiné vyvodila důsledky ze svého zdráhavého postoje kolem rezoluce Rady bezpečnosti OSN ohledně vzniku bezletové zóny, která nakonec vedla k pádu Kaddáfího. Zvolila tak tvrdší postoj, který nakonec vedl k tomu, že Asadův režim udržela. Bohužel další vývoj v Sýrii nesměřoval k uklidnění a stabilizaci země, což nutí Rusy i Američany jednat na prvním místě takticky podle možností.

  Třetí motivací Ruska v záležitostech Sýrie jsou bezpochyby bezpečnostní ohledy, dané relativní geografickou blízkostí a vzestupem tzv. Islámského státu, který se stal součástí syrské občanské války a vyrostl z destabilizace oblasti. Ze syrského Aleppa do ruského Vladikavkazu (severní Osetie) je to jenom asi 1400 km. Představa šíření vlivu politického islámu nebo džihádismu na ruský jih v Moskvě vyvolává oprávněně obavy. Podle odhadů ruské FSB bojuje v řadách IS dnes asi 5000 občanů Ruské federace.

  Sýrie – podobně jako Ukrajina – představuje pro Rusko bezpečnostní nárazník, a aby takovou funkci mohla plnit, Rusko potřebuje udržet v nárazníku určitý díl kontroly a jedná podle toho. Geopolitická myšlenka nárazníku je tradičním ruským bezpečnostním nástrojem, i když zeměpisná poloha Ukrajiny a Sýrie s sebou nese odlišné strategie vlivu a odlišné strategie jeho udržování ve vztahu ke konkurenčnímu Západu.

  Konečně, Rusové do Sýrie podobně jako do Libye investovaly nemalé finanční obnosy a asadovský režim patří k jejich významným zákazníkům v prodeji ruských zbraní. Ekonomické zájmy hrají určitou, i když ne primární roli.

 • Nora Žurková

  pre Pavol Strba
  K tomu asi nedôjde nikdy – západný politik s kamennou tvárou poprie aj čierne na bielom, pretože priemerný volič mu to buď zožerie, alebo mykne plecom, že je to ďalší blábol… a tých možno 5% /fú-nie som optimista?/ ,čo si ten papier fakt prečíta nie je problém označiť za konšpiračných mogorov.

 • Veľmi dobrý článok, ďakujeme pán Poláček.

 • Rusko prehlásením Putina vyhlásilo reálnu vojnu terorizmu a všetkým, ktorý terorizmus podporujú.

  ktorí

 • naučte sa už prosím, ako sa píšu slová s krát

  • Je to až také podstatné dano ? Ja tiež niekedy v rýchlosti keď preformulujem pôvodnú myšlienku urobím chybu, ale podstatný je obsah. Mimochodom aj Ty si napísal množné číslo „ktorí“ s tvrdým „y“ – pre jednotné číslo…

 • Skvelý článok. Ďakujem.

 • zdeněk bálek

  Výborný článek! Vidím to podobně a je to i znát z celé řady reakcí, které po projevu následovali. Rusové se zjevně rozhodli jít po krku těm, kteří světový terorismus řídí a financují, a kteří byli doposud beztrestní a nepostižitelní. Kdo ví, možná dojde i na 11.září 2001, zlom, kde se to vše rozběhlo. Nepochybuji o tom, že Rusové již dávno mají dokonalý přehled o tom, jak to tenkrát bylo.

 • Veľmi dobrý článok!

 • Dobry clanok. Minule bolo par biednejsich ale celkovo OK

 • Masivne nasadenie letectva v poslednom tyzni v Syrii sleduje podla mojho nazoru este jeden ciel – stale sa jedna o sakcie uvalene kvoli Ukrajinu a neustalemu zapadnemu zdoraznovaniu, ze Rusko je vo vojne so svojim susedom ( co v podstate je, jedna sa ale o proxi vojnu ). Prave vdaka Syrii mozu Europe relativne „bezbolestne“ ukazat, ako by vyzerala Ukrajina, ak by tam Rusko naozaj pouzilo regulernu armadu. Je sice jasne, ze europski politici si to nepripustia, avsak beznemu ( a dost povrchnemu ) Euroobcanovi ten rozdiel udrie do oci okamzite. A nasledne bude ovela nachylnejsi verit ruskej verzii udalosti na Ukrajine – co by mohlo nakoniec vyustit do „tlaku zdola“ na zrusenie sankcii…

  Ale uvidime, Rusi vzdy odkryvali karty az vtedy, ked uz bolo neskoro na akukolvek reakciu na ich plany a ktovie, co naozaj sleduju tym masivnym bombardovanim…

  • Knieza Myskin

   ako by vyzerala Ukrajina, ak by tam Rusko naozaj pouzilo regulernu armadu.

   a to este nepouzili pozemne sily, len letecke zasahy

   • Vazeny pan Polacek,su nejake oficialne tlacove vystupy zo spominanych jednani v Antalyi, ktore by potvrdzovali podporu ISIS zo strany spojencov?Ak ano, mohli by ste uviest nejake zdroje?

    Povedzme, ze sa Vam podarilo opisat sucasny stav. Potom bude skutocne zalezat na tom, aby to kazda zo zucasnenych stran pochopila spravne. Rusi so svojou naturou uz zrejme nebudu tolerovat ziadnen akt nasmerovany proti nim a aj provokaciu budu zrejme riesit razne. To dava obrovsky priestor na vyprovokovanie Rusov, ktori si to snad uvedomuju. Viem si predstavit, ze moze mat nejaka strana zaujem na otvorenom vojnovom konflikte, a ze by ho dokazala vyprovokovat, a pri tom ostat priameho konfliktu nezucastnena. Najlepsim sposobom ako vojnu vyhrat je nezucastnit sa jej, donutit protivnikov aby bojovali proti sebe. Potom vsak je otazkou, v koho prospech to cele stale je.

    • Podľa správ ruskej tlačových agentúr išlo o satelitné snímky konvojov do Turecka v dĺžke desiatok kilometrov http://cz.sputniknews.com/svet/20151116/1686641/putin-financovani-terorismu-g20.html

     Čo sa týka provokácií – Rusi budú IMHO okamžite reagovať len na priame hrozby. Ak narážate na manipulácie USA z pozadia, tak to je práve vec, ktorej by sa Američania mali obávať. Rusi totiž tvrdia, že pôjdu aj po objednávateľoch a manipulátoroch. Práve kvôli tomu je taká vysoká a dôležitá úloha zahraničnej rozviedky. Saudi už priame upozornenie dostali ešte počas návetevy princa Bandara pred olympiádou v Soči, keď na Bandarovu vyhrážku, že teroristické skupiny ovládané Saudami by mohli zaútočiť počas športovej udalosti ak sa Rusko nestiahne zo Sýrie, Putin vraj odpovedal, že Rijád sa potom stane legitímnym cieľom. Myslím, že ak sa skutočne nájdu dôkazy na účasť Kataru, odpoveď Rusov bude doslova smrteľná. Málokto si uvedomuje vážnosť situácie, ale Rusi odložili rukavice a skutočne začali vojnu s použitím všetkého, čo majú a o čom možno ani nemáme potuchy. Napríklad sa hovorí, že rakety Iskander majú dostrel nie 500km, ale minimálne 1500km – a práve v týchto dňoch sa premiestňujú na juh Ruska. Ak by boli pravdivé tieto fámy, rakety Kalibr a Iskander by boli schopní v priebehu pár hodín neutralizovať obranu NATO a krajín Perzského zálivu, aby potom lietadlá beztrestne „spravili poriadok“

     • Skor som mal na mysli zdroj, ktory by potvrdzoval priznanie spojencov ku podpore ISIS – reku ci mi nieco neuslo. K tomu zrejme nedoslo, urcite nie verejne alebo oficialne…

     • Mariusz Malinowski

      priznanie spojencov ku podpore ISIS – ??? kto sa k tomu prizna?

    • Nora Žurková

     K tomu asi nedôjde nikdy – západný politik s kamennou tvárou poprie aj čierne na bielom, pretože priemerný volič mu to buď zožerie, alebo mykne plecom, že je to ďalší blábol… a tých možno 5% /fú-nie som optimista?/ ,čo si ten papier fakt prečíta nie je problém označiť za konšpiračných mogorov.

     Reply ↓

     • Je to nepravdepodobne, suhlasim. V clanku sa to moze chapat ako fakt. Mam za to, ze to bolo treba trosku rozviest.

     • je pravda, ze priznanie cierne na bielom nie je. Ale na druhej strane zacatie bombardovania ropnej infrastruktury az po Putinovom obvineni z podpory terorizmu je viac ako ocividnym dokazom

  • Nad Čeljabinskom letel šuter zopar sekund. Tých videi je more. Porošenko niekoľko krát tvrdil, že na Východe Ukrajiny bojuju státisíce vojakov a k tomu regulárna armáda. Vojne prebiehala mesiace, je čudné,že tých videi tak veľa nie je. Ak by tam bojovala regulárna armada bolbynaUkrajine pokoj – viď Krym.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Hodnotenie výsledkov ruského útoku

Pridaj komentár