Hoďte na to deku, kým nenakladie vajíčka

Naše články majú pozoruhodný efekt. Článok o nezmyselnosti a hlúposti Procházkovej oponentúry, ktorý mimoriadne zaujal čitateľskú obec, okomentoval jeden bloger v dôchodku nasledovne : „Tak ťažkú demagógiu od autora, kedysi liberála, som už dávno nečítal.

Zaujímavé, že autor, ktorý si myslí že je v obraze v téme, ktorú ani ja sám neovládam, žiadnu argumentáciu pod svojim textom neuvádza. Predchádzajúci článok som si kvôli jeho citlivej a odbornej tematike nechal prejsť bývalým štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva, ktorý mal na starosti práve vyjednávanie s firmou Slovak Telekom a jeho ekonomickým znalostiam dôverujem. K článku nemal zásadné pripomienky, preto som ho pustil tak ako bol. Nebudem uvádzať odkazy, všetky si nájdete v minulom článku

Tak ako v minulom článku opäť zhrniem dopredu významné fakty.

Z hľadiska odhadovanej ceny za predaj ide podľa odhadu burzového špecialistu o nadhodnotenú cenu, čo ohrozuje celý predaj. Štát stratí na tom, že zaplatil bankám za uvedenie akcií na trh a na samotných cenách akcií.

V prípade, že všetko dobre dopadne, Fico získa požadovaný obnos a skutočne ho použije podľa avizovaného zámeru vlády na zníženie štátneho dlhu, dostane sa dlh Slovenska pod 55%, čím sa deaktivuje dlhová brzda, ktorá bráni rozhadzovať verejné financie. Ak k tomu skutočne dôjde, získa Fico pred voľbami páku na ovplyvnenie voličov a zlepšenie šancí na víťazstvo vo voľbách 2016

 

Slovak Telekom

 

Nie je IPO ako IPO

Pritom výhrad, pochybností, či povšimnutiahodných súvislostí sa dá nájsť viac ako dosť. Podľa človeka, ktorý sa zaoberá investíciami „buy low sell high“ a pozorne si prešiel report zo Slovak Telekom, by rozumný investor nešiel do akcií firmy za uvedenú cenu. Vyzerá to tak, že cena v úpise je nadhodnotená a tá zľava 5% pre slovenských investorov je potom o ničom. EPS je strašne nízke a P/E ratio horšie ako S&P priemer… ( nepýtajte sa ma, čo to znamená, nemienim to študovať, predávam ako som nakúpil)

Podľa neho je to skrátka dosť podivné, vzhľadom na to, že príprava dealu beží už rok. Skoro ako keby si ekonómovia tie čísla ani nepozreli. Prípadne banky organizujúce úpis, chcú čo najviac zarobiť na podiele. Podľa čísel ako ich vidí on, nemajú akcie v držbe štátu hodnotu ani 500 miliónov eur, skôr o hodne menej. Ak by to bola pravda, osobne som veľmi zvedavý, že ak IPO skončí fiaskom, ako bola podpísaná zmluva Citigroup a JP Morgan. Podľa platnej akcionárskej zmluvy má totiž pri uvedení akcií na burzu znášať všetky náklady podnik, čiže Slovak Telekom. Podľa zverejneného znenia memoranda je však táto povinnosť obmedzená na sumu 1,25 milióna eur!

Všetky ďalšie náklady, v rozpore s akcionárskou zmluvou, sa na svoje ramená v Memorande zaviazal prevziať štát, čo považujem za pochybenie zo strany zástupcov vlády. Dúfam, že potom sa do tej zmluvy niekto pozrie…

Treba si však povedať, že iná možnosť ako sa dostať zo zmluvy podpísanej Dzurindom, nie je. Nemci budú mať rozhodne záujem na tom, aby sa akcie predali za čo najvyššiu cenu. Je to veľký deal, vo svete pomerne ostro sledovaný a bude hodne vypovedať ani nie tak o Slovak Telekom, ako o jeho matke…

Riziká teda sú a nie malé, ale tie nie sú v prejave samotného Procházku kvantifikované. Ak nesúhlasia jeho ekonómovia s ocenením firmy ( za ktoré Slovensko bude evidentne platiť obrovské peniaze) mali ísť skôr touto cestou a nemali púšťať do médií toho ušatého egomaniaka.

Osobne budem na koniec úpisu veľmi, veľmi zvedavý. Ale do konca úpisu akcií sa nebudem k tomu príliš vyjadrovať

Ficova voľba

Jedna vec je úspešnosť IPO, ktorá je diskutabilná a tým je aj príliš optimisticky odhadnutý predpokladaný výnos, druhá vec je samotný krok predaja akcií, ktorý je nespochybniteľne správny, pretože štát sa zbaví balastu, ktorý je pre neho len málo výnosný.

Ako veľmi pozoruhodný fakt vnímam niečo iné, čo si nikto doteraz neuvedomil. V prípade, že by sa podarilo naplniť aspoň minimálny cieľ IPO, t.j. 750 miliónov EUR, a keby skutočne došlo k použitiu týchto peňazí na zníženie zadĺženia štátu, potom by pri GDP (podľa aktuálnych hodnôt Štatistického úradu) niečo cez 90 miliárd EUR a percentuálnom podiele dlhu 55,4%, t.j. cca 50 miliárd, došlo k zníženiu zadĺženia o 1,5%. Nie je to síce moc, vo vzťahu ku GDP to je len niečo cez 0,7%, čiže 54,7%, ale významné je, že dôjde k odblokovaniu dlhovej brzdy 55% práve vo volebnom roku.

Je zrejmé, že ak toto Fico dokáže a použije na volebný rok stimuly, ktoré mu rozviazanie rúk podľa zákona o fiškálnej zodpovednosti dáva, potom tu máme zaujímavú zbraň, ktorú Smer dostane do rúk. Spolupráca špičkového marketingu, ktorý za úspechmi Smeru doteraz stojí a silnej podpory štátu, Smeru dáva veľkú šancu zopakovať katastrofálnu porážku opozície aj v roku 2016. Je len na opozícii ako sa k tomu postaví.

Obávam sa, že namiesto prípravy na voľby zabíja opozícia čas výrobou a kreslením mávatiek do parlamentu, resp. hádaním sa kto bude stáť na akom mieste počas tlačovky, kde budú strúhať mrkvičky na kakaného Fica, pričom Smer na čele s Ficom tvrdo pracuje na volebnej kampani už dnes.

Bohužiaľ, podľa fanatických zástancov opozície Fico NIKDY nemôže nič správne urobiť a preto je akýkoľvek nestranne hodnotený akt vlády Smeru vyznievajúci pre túto vládu kladne alebo aspoň pragmaticky správne, automaticky hodnotený ako demagógia.

V podobných prípadoch sa zvykne uvádza: „Hoďte na to deku, kým nenakladie vajíčka…“

 

Zdroj:
http://medzicas.sk/prochazka-dokazuje-hlbku-svojej-demagogie-a-hluposti/

4 komentáre

Pridaj komentár