Hon na čarodejnice začal …

Juraj Poláček

By Juraj Poláček

Je zaujímavé, ako sa polarizuje spoločnosť. Dnes už nie je možné mať v médiách iný názor, už sa nenosí ani neutralita a zodpovedný racionálny prístup k záležitostiam verejného života.

Dnes je všetko vec ideológie, presnejšie povedané správnej ideológie. Sú problémy s energetickou politikou Únie? Nesprávna odpoveď je, že na príčine je skorumpované vedenie Únie, ale platí, že si užitočný idiot Kremľa. Kritizuješ Brusel? Nesprávna odpoveď je, že je to preto, lebo chceme menej centralizácie a viac samostatnosti pre regióny. V skutočnosti si Putinov agent, ktorý chce rozvrátiť nerozbornú jednotu bratských národov Zväzu európskych socialis…, čo to trepem, Európskej Únie. Protestuješ, máš iný názor ako oficiálne schválený, si proti vojnovému šialenstvu? Odhalil si sa, Ty boľševický zakuklenec, potenciálny terorista a vlastizradca. Predsa každý vie, že kto neprisahá na večnú jednotu „S Amerikou na večné časy, a nikdy inak“ nemá miesto v spoločnosti slušných ľudí.

Obávam sa, že do tejto pasce nenávisti a paranoidnej konšpirácie spadla prakticky celá politická opozícia na čele so súdruhom hovorcom Kiskom a najviac kričia práve politickí trpaslíci, ktorí si svoju neviditeľnosť a nevoliteľnosť vynahradzujú najväčším krikom.

Už sme spomínali, že zahraničnopolitické otázky málokedy hrajú výraznú rolu vo verejnej mienke pred voľbami. Zdá sa však, že práve voľby v rok 2016 nebudú tento prípad. Opozičné strany spoločne s väčšinou mainstreamových médií si nedajú pokoj a ako keby chceli svojou uvzatosťou z ukrajinskej krízy spraviť zásadnú otázku verejnosti a voľby 2016 by potom mali byť plebiscitom o NATO, Únii a „európskych hodnotách“. Takto sa pokúša etablovať Šanca, jednoznačný protiruský postoj má aj Skok, ale zrejme najviac nenávisti počuť od jednotlivcov SaS, Mostu, Novy a dnes už mŕtvej SDKÚ. Všetko strany, ktoré budú radi keď prekročia 5% hranicu v parlamente (V prípade koalície SaS, OLaNO a Nova 7%). V tejto hre na to, kto bude najviac prskať smerom na Moskvu bude veľmi zaujímavé sledovať postoj OĽaNO. V strane je viacero výrazne protisystémových osobností a sám Matovič veľmi dobre vie, že protiruský postoj (neverejné prieskumy hovoria jasne, maximálne štvrtina voličov je zameraná protirusky a podporuje postoj NATO) je nevoliteľný. Či a ako bude pôsobiť na hysterických SaS-károv a Novákov v črtajúcej sa koalícii, je vo hviezdach. Hrozilo by totiž, že nakoniec aj voliči OĽaNO by sa zhrozili ľudí, ktorí pri vyslovení slova Rus menia farbu tváre. Zaujímavé, že jediná parlamentná strana, ktorá nenaháňa duchov, je práve strana Smer, ktorej nadávajú do boľševikov.

Roky komunistického teroru a McCarthyovských procesov začínali presne takouto rétorikou. Ničím sa nelíšia, totalita ostáva totalitou vždy, bez ohľadu na ideologické zdôvodnenie. Koleso dejín sa otáča. Preto by som bol rád keby sa vášne utíšili a hlavnou témou by sa stal záujem Slovenska, zlepšenie vymožiteľnosti práva, reálny boj proti korupcii a pod. Je to trocha sci-fi, ale nie sme povinní vždy písať len suchú realitu. Skôr si myslím, že je aj v záujme Smeru vzhľadom na protivojnové nálady, živiť túto tému a vyviezť sa na nej k víťazstvu vo voľbách.

Ak vyhrá Smer, rétorika ostane mlátením prázdnej slamy. V prípade víťazstva opozície vo voľbách, dúfam, že to skončí pri rétorike. Počas komunizmu sa totiž pokračovalo ďalej. To viete, zradcom myšlienok genderovej rovnosti a boja proti východnému nebezpečenstvu, treba ukázať, kde je ich miesto a zopár pohrebov poučí väčšinu ostatných…

Pridaj komentár