Horst Seehofer jednal s Putinom o skončení sankcií, Kiska to považuje za nezodpovedné

Agentúry včera priniesli správu, že do Moskvy prišiel na trojdňovú návštevu Ruska bavorský krajinský premiér, líder nemeckej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer. V Kremli ho prijal ruský prezident Vladimír Putin.

Hlavnou témou jeho návštevy je ukončenie protiruských sankcií, ktoré po obsadení Krymu, referende neuznanom západnými krajinami a pričlenení Krymu do zostavy Ruskej federácie, uvalila Únia na Rusko.

Podľa Seehofera je podmienkou zmiernenia sankcií uplatnenie obsahu minských dohôd v praxi a mierové riešenie ukrajinskej krízy

Hosť z Mníchova vyzval pri tejto príležitosti na realizáciu Minských dohôd. Informoval, že prezident Putin sa k dokumentu bez akýchkoľvek podmienok prihlásil. Súčasne však pripomenul, že ide o dohodu, ktorá má dve strany, a že aj Ukrajina musí prispieť k mierovému riešeniu konfliktu.

Líder CSU si po informáciách z Ukrajiny o opätovnej eskalácii napätia a bojov, čo v stredu primalo Berlín vyjadriť znepokojenie nad tamojším vývojom, uvedomoval, že ani po roku od jeho predchádzajúcej návštevy Moskvy sa situácia výrazne neposunula vpred. Vláda Ukrajiny počas minulých dní zablokovala komunikácie do Donbasu a radikáli začali akcie na likvidácie prítomnosti ruských podnikov na Ukrajine.

Okrem Nemecka sa k porušeniu Minských dohôd zo strany Ukrajiny vyjadril aj ďalší účastník Normandského formátu, Francúzsko. V stanovisku Ministerstva zahraničných vecí bolo vyjadrené znepokojenie nad blokádou východnej časti krajiny a taktiež výzva na ukončenie tejto blokády

Seehofer sa za zmiernenie sankcií vyjadruje už rok a presadzuje mierový dialóg ako cestu ku slobode a mieru vo svete.

Bavorsko má v Ruskej federácii veľké ekonomické záujmy, veď objem vzájomného obchodu činil vlani okolo 7,62 miliardy eur. Aj to však predstavuje značný pokles oproti údajom z roku 2012 (13,1 miliardy eur).

Líder CSU sa ešte pred stretnutím s Vladimirom Putinom stretol v Moskve so zástupcami mimovládnych organizácií a podľa vlastných slov získal predstavu o tom, s akými obmedzeniami a represiami sa musia vyrovnať v každodennom živote. Preto je nevyhnutnosťou pokračovať v dialógu, dodal.

Ruský prezident požiadal hosťa, aby tlmočil jeho želania všetkého najlepšieho nemeckej spolkovej kancelárke Angele Merkelovej, pričom potvrdil už skôr medializovaný termín jej návštevy v Moskve – 2. máj.

V kontexte tejto návštevy groteskne vyznieva vyjadrenie slovenského prezidenta Kisku, ktorý včera na konferencii o zahraničnej politike Slovenska povedal: „Slovenská vláda sa pripojila a podporuje sankcie zo strany Európskej únie. Neustále spochybňovanie ich významu je z dôvodu chýbajúcej zmeny správania sa ruského vedenia nezodpovedné, ľahkovážne a mätúce tak pre zahraničných partnerov, ako aj pre slovenskú verejnosť„.

Anexia Krymu a podpora separatistov na východe Ukrajiny zo strany Ruska sú podľa Kisku neakceptovateľnými krokmi, ktoré nemožno ponechať bez odozvy. „Tým, že spochybňujeme sankcie, ako by sme nevedeli odpovedať na základnú otázku, čím ich plánujeme nahradiť a aké majú byť naše ďalšie kroky, aby sme prispeli k riešeniu situácie na Ukrajine,“ dodal

6 komentárov

 • Nevymenia, poslušná je to chlapec.

 • Kiska … Typický príklad „pána“ , ktorý sa ním stal z chudáka , dieťaťa komnunistických funkcionárov s „robotnícko – roľníckym“ pôvodom. Chlap si namýšľa , že je typickým príkladom amerického sna , ale nechápe jednu zásadnú vec a to tú , že je len obyčajným chrapúňom , ktorý tak ako jeho otec vítal vojská varšavskej zmluvy na území Slovenska , tak aj on rád vidí cudzie vojská na území Slovenska , čiže dalo by sa povedať, že kolaborantské rodinné maniere s cudzími vojskami sa nezaprú . On ide rozprávať o nejakej nezodpovednosti vo vzťahu k Rusku ? On ?!

 • Vychádzajúc z oficiálneho predvolebného životopisu Kissku – sťa „dobrého“ anjela – Kisskova firma údajne podnikajúca v USA s klenotami – zkrachovala. a odrazu sa na Slovensku objavil anjelik satanský, ktorý ľuďom ponúkal spotrebné uvery? ???
  Niečo podobné aj pred ním – Vladimír Fruni – v roku 1992 držiteľ ocenenia podnikateľa roka – Pyramída, bol v roku 1994 už v takej žumpe, že so svojím Frudop – a on osobne, ako obchodný cestujúci – predával – horčicu! Ale o 2 roky – ajhľa! – už obchodoval s americkými Hummermi. ???
  A ďalej – až za „Horizont“…
  Ide o to, že ambiciózni skrachovanci sú veľmi vďačný objekt vydierania a korupcie – za svoju „reštauráciu“ urobia – ČOKOĽVEK! Sú to kozmopoliti, ktorým je národ a krajina ukradnutá – nanajvýš ju len zneužijú pre svoje záujmy! A za takými plakať určite nemienim – nech ešte dnes zhoria v pekle§
  Don’t Cry For Me Argentina – Madonna

 • Bohužiaľ tu sa prejavuje servilnosť jeho poradcu voči establishmentu starých štruktúr,ktoré Trumpa vnímajú nie ako vôľu ľudu ale ako dočasné zlyhanie ich sofistikovaného systemu réžie sveta, podľa predstáv a dávno napísaných scenárov režisérov sveta!!!

 • Názor najzodpovednejšieho – servilného okrádača slovenského ľudu – Kisku nie je vôbec, ale vôbec podstatný. Chudák, ktorý nedorástol na funkciu a vôbec nepozná, že POLITIKA JE UMENÍM KOMPROMISU – mal by si vymeniť svojich poradcov, ktorý mu radia veľmi primitívne – presne ako chcú, aby sme sa pchali do riti Amíkom…

Pridaj komentár