Hospodárske noviny ako humorná súčasť prozápadného tlačenia kalerábov

Pred pár dňami finančná príloha Hospodárskych novín zverejnila článok o tom, ako Rusko masívne stratilo miliardy investíciami do zlata, ktoré „náhle“ stratilo hodnotu z úplne „logického“ dôvodu – vraj posilnil dolár. Bullshit.

Schválne si prečítajte ten článok, aby som ho nemusel citovať. Okrem škodoradostného volania na slávu, že na základe krátkodobého pohybu sa pozícia „Putinových“ aktív v zlate v dolárovom vyjadrení znížila, je pozoruhodná aj marginalizácia, umenšovanie významu zlata. Podľa HN vraj zlato stratilo význam, že sa do neho neoplatí investovať, lebo trvale klesá.

Tieto reči však počujme pravidelne vtedy, keď ekonomika je v ťažkom „prieseri“. Ročná ťažba zlata je na úrovni 4000 ton, ale dopyt po fyzickom zlate je enormný. Rusko, Čína, India, ale aj centrálne banky západných krajín posledné roky zhromažďujú všetko voľné investičné zlato bez ohľadu na titulky pofidérnych plátkov. Dokonca sa dá povedať, že ak sa niekto ako HN ozve spôsobom „Koniec zlata“, znamená to presný opak. Niečo sa posr.lo a to tak že dosť.

Zero Hedge na margo tohto poklesu píše, že k tomu prispelo sklamanie z oficiálne oznámeného množstva zlata v držbe Čínskej ľudovej banky, ktorá vlastní vraj len 1658 ton. Zároveň však pripomína, že Čína môže tiež držať zlato prostredníctvom štátnej správy devízových rezerv (SAFE) a štátnej spoločnosti China Investment Corporation (CIC). Preto je množstvo čínskeho zlata rozhodne väčšie ako to, ktoré bolo oznámené.

Druhým zdrojom poklesu boli enormne, ba až absurdne vysoké investície amerických investorov do futures. Pozície amerických investorov vzrástli z 200 miliárd na absurdných 3,8 bilióna dolárov, čo je fakticky produkcia zlata až 30 rokov do budúcnosti!

Tieto manipulácie so zlatom financuje FED tlačením dolárov, ale je viac ako zrejmé, že ide o zúfalý pokus záchrániť, čo sa dá.

Záver je viac ako jasný. Drahé kovy ako zlato a v ďaleko väčšej miere striebro sú kotvou z dlhodobého výhľadu. Pri pohľade na stovky skrachovaných peňažných FIAT systémov pri tisícročnom pokračovaní peňažnej funkcie drahých kovov sa potom článok z HN číta ako humorná príloha…

Edit: Bez povšimnutia prebehla správa, že Rusko využilo manipulácie trhu so zlatom a prudký pokles jeho ceny. Bez váhania nakúpilo 25 ton zlata. Myslím, že to nepotrebuje žiadny komentár http://zlato.kurzy.cz/zpravy/383477-rusko-nakoupilo-dalsich-25-tun-zlata/

[sociallocker][/sociallocker]

http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/putin-chcel-ochranit-ruske-peniaze-chybou-prerobil-15-miliard-dolarov-855917

http://www.zerohedge.com/news/2015-07-24/death-gold-or-not

http://www.nemesis.sk/konfiskacia-uctov-ovcanov-ako-zachrana-kolabujuceho-financneho-systemu-zaciatok-paniky-na-striebre-a-o-com-sa-media-boja-informovat/

One comment

  • Opísal si bežnú sračku z HNniek. Môja nedávna skúsenosť: Najskor napíšu, že Čína je najväčšie hospodárstvo sveta. Ubehne mesiac, cestujem si tak busom Student agency a čítam si HNky (Jančura tam zadarmo rozdáva buď korporátky alebo neoliberálny americký denník Nazi). Písali o Číne, kydali na ňu, že vraj je len druhé najväčšie hosp. sveta, a že ide do problémov (hrôza tam žiť).

    Tak som sa zasmial. Asi ich dojebali za ten prvý článok z US Embassy, alebo čo.

Pridaj komentár