Hra o strednodobý horizont. Komentár Petra Králika.

V septembri sa mi zdalo, akoby Rusi stratili ťah na bránku v odhodlaní budovať alternatívnu globálnu finančnú architektúru so svojimi partermi. September a začiatok októbra však trávili diskusiami, ktoré sa postupne v týchto dňoch pretavujú do jednotlivých krokov:

1. Asymetrický model reakcie na sankcie Západu.

Po septembrových sankciách mi to prišlo ako Medvedevova výhovorka, za ktorou sa skrýva bezradnosť. Dnes sa ukazuje, že opatrenia, ktoré jeho vláda prijala predsa len veľmi presne a cielene trafili najmä nemeckú ekonomiku, ktorá je na najlepšej ceste do recesie. Prepad produkcie automobilového priemyslu o 1/4 v septembri je desivé číslo pre Nemcov.

Ako napísal Miro Dubovský, zoberte Európe ruský a čínsky trh a celý automobilový priemysel je „v prdeli“. Pre Slovensko, kde je 80tisíc ľudí zamestnaných v automobilovom priemysle, to môže mať katastrofický dopad v roku 2015. No my sa tvárime, že sa nás nič netýka .

2. Od Euroázijskej únie k BRICSu

Začiatkom októbra Rusi posunuli termín spustenia BRICS inštitúcií až k roku 2016. Aj tu mi to pripadalo, že ich domáce problémy utopili. Pravdou je, že sa sústredili na Euroázijskú úniu. Náhrada za Ukrajinu prichádza v podobe Kirgizska a Vietnamu, premostením na SCO posúvajú väzby v euroázijskom priestore na vyšší level a Kaspický summit vytvoril nové červené línie v bezpečnostnej doktríne Ruska.

3. Strednodobý horizont je rozhodujúci.

Všetko rozhodne najbližších 5 rokov. Kontext je jasný – oslabenie, prepad a rozpad Eura, Eurozóna utopená v dlhoch, postupný rozpad EÚ. Oproti tomu Euroázijská integrácia bez nadpolitických inštitúcií, vytvorenie silného Euroázijsko -Čínskeho spoločného trhu a postupná substitúcia západných produktov, tovarov a služieb.

Rusi prichádzajú s vlastným SWIFTom a hľadajú spoluprácu na ňom aj s Čínou, Indiou a ďalšími.

4. Rusko má politický program multipolárneho sveta a Čína peniaze.

Čína sa tento rok stáva najväčšou ekonomikou sveta. Štvorica Rousseff – Modi – Xi Jiping a Putin teda základ BRICS sa stane v strednodobom horizonte novou globálnou silou, na ktorú Európa či USA nebudú mať vplyv a naopak po ekonomickej stránke bude na tomto novom kolektívnom globálnom zoskupení závislá Európa.

Už najbližšie jednania Nemecka a Číny toho mnoho povedia…
…………………………..

http://izvestia.ru/news/577669
http://expert.ru/2014/10/8/kreditnaya-diversifikatsiya/

One comment

Pridaj komentár