Ideológovia vývozu liberálnej demokracie nás zaviedli do priepasti

(MZC/VEDOMOSTI) Keďže Rusko zistilo, že je závislé na spracovateľskej produkcii západu, ktorý začal túto pozíciu zneužívať, mieni sa prestať orientovať na Európu, „viac sa venovať finálnej produkcii“ a „investovať do nových technológii“. Sarkastické poznámky typu: „Po dvadsiatich a viac rokoch je načase začať. Je to síce o niečo náročnejšie ako roztlačiť „japonku“ s maltou a chvíľu to potrvá. Ale niečo podobné iste zamýšľajú i v Angole…“, sú prejavom ekonomickej resp. politickej ignorancie a hlúposti.

Prezident RF Vladimír Putin

Napríklad v Nórsku tvorí export, resp. ťažba ropy a plynu až 22% HDP ( http://www.euroinfo.gov.sk/norske-kralovstvo/ ). Principiálne totiž nie je nič zlé, ak sa v globalizovanej ekonomike niekto orientuje na dodávku surovín a niekto na ich spracovanie. Z tohto pohľadu bola Európska-Ruská spolupráca príkladom komplementárnych ekonomík, ktorá vyhovovala obom stranám.

Zablokovaním spracovateľského priemyslu Európy utrpia obe strany. Rusi budú niečo vyrábať, ale bez skúseností, európskej precíznosti a know-how, kvalitatívne parametre výroby budú zaostávať a tak budú ruské výrobky menej konkurencieschopné. Európska výroba bude trpieť jednak zavretím obrovského, nenasýteného a vysoko ziskového ruskeho trhu, ale hlavne sa stane menej konkurencieschopnou prudkým zvýšením cien vstupov.

V internetovej diskusii zaznel zaujímavý komentár:
V normálnom svete, skrátka nemusí robiť každý všetko. Hovorí sa tomu deľba práce. Pozrite sa na svoj počítač a povedzte, kde bol vyrobený? Myslíte si že v U.S.A.? Stavím sa, že tam bude P.R.C., alebo Made in China a paradajky v našich obchodoch budú najskôr zo Španielska, jablká z Poľska, nafta v aute z Ruska, nemecké autá vyrobia na Slovensku možno na strojoch z USA. Takto to funguje dovtedy, kým niekto nezačne zneužívať svoje postavenie na vydieranie.

Rusko tak prišlo o postavenie hlavného dodávateľa plynu do krajín EU a zase krajiny EU prídu vďaka svojej „obchodnej politike“ o trh v Rusku. Ony sankcie sú vždy dvojsečná zbraň a vedia poriadne poškodiť aj toho, kto si myslel, že sankciami získa. Najlepšie pre svet je totiž vždy vtedy, keď výrobcovia kľudne vyrábajú, dopravcovia rýchlo prepravujú, obchodníci voľne obchodujú a politici sú ticho.

PS: Neviem či ste postrehli, ale posledných niekoľko rokov funguje americký vesmírny program aj vďaka tomu, že kopec družíc vyniesli na obežnú dráhu ruské nosné rakety.

Nerobme z Rusov hlupákov, kupovali si veľa vecí od nás, lebo sa im to oplatilo a my sme pre nich boli spoľahlivý strategický obchodný partner.

Boli!

One comment

  • Plne súhlasím, zaujíma ma ale aj druhá strana mince, EÚ ostane vazalom USA vďaka Transatlantickej zmluve. Tak dôležitý dokument je stále utajovaný Bruselom. Prečo je tomu tak? Čo vieme o tomto paškvile?

Pridaj komentár