Ideológovia vývozu liberálnej demokracie nás zaviedli do priepasti

(MZC/VEDOMOSTI) Keďže Rusko zistilo, že je závislé na spracovateľskej produkcii západu, ktorý začal túto pozíciu zneužívať, mieni sa prestať orientovať na Európu, „viac sa venovať finálnej produkcii“ a „investovať do nových technológii“. Sarkastické poznámky typu: „Po dvadsiatich a viac rokoch je načase začať. Je to síce o niečo náročnejšie ako roztlačiť „japonku“ s maltou a chvíľu to potrvá. Ale niečo podobné iste zamýšľajú i v Angole…“, sú prejavom ekonomickej resp. politickej ignorancie a hlúposti.
Napríklad v Nórsku tvorí export, resp. ťažba ropy a plynu až 22% HDP ( http://www.euroinfo.gov.sk/norske-kralovstvo/ ). Principiálne totiž nie je nič zlé, ak sa v globalizovanej ekonomike niekto orientuje na dodávku surovín a niekto na ich spracovanie. Z tohto pohľadu bola Európska-Ruská spolupráca príkladom komplementárnych ekonomík, ktorá vyhovovala obom stranám.
Zablokovaním spracovateľského priemyslu Európy utrpia obe strany. Rusi budú niečo vyrábať, ale bez skúseností, európskej precíznosti a know-how, kvalitatívne parametre výroby budú zaostávať a tak budú ruské výrobky menej konkurencieschopné. Európska výroba bude trpieť jednak zavretím obrovského, nenasýteného a vysoko ziskového ruskeho trhu, ale hlavne sa stane menej konkurencieschopnou prudkým zvýšením cien vstupov.
V internetovej diskusii zaznel zaujímavý komentár:
V normálnom svete, skrátka nemusí robiť každý všetko. Hovorí sa tomu deľba práce. Pozrite sa na svoj počítač a povedzte, kde bol vyrobený? Myslíte si že v U.S.A.? Stavím sa, že tam bude P.R.C., alebo Made in China a paradajky v našich obchodoch budú najskôr zo Španielska, jablká z Poľska, nafta v aute z Ruska, nemecké autá vyrobia na Slovensku možno na strojoch z USA. Takto to funguje dovtedy, kým niekto nezačne zneužívať svoje postavenie na vydieranie.
Rusko tak prišlo o postavenie hlavného dodávateľa plynu do krajín EU a zase krajiny EU prídu vďaka svojej „obchodnej politike“ o trh v Rusku. Ony sankcie sú vždy dvojsečná zbraň a vedia poriadne poškodiť aj toho, kto si myslel, že sankciami získa. Najlepšie pre svet je totiž vždy vtedy, keď výrobcovia kľudne vyrábajú, dopravcovia rýchlo prepravujú, obchodníci voľne obchodujú a politici sú ticho.
PS: Neviem či ste postrehli, ale posledných niekoľko rokov funguje americký vesmírny program aj vďaka tomu, že kopec družíc vyniesli na obežnú dráhu ruské nosné rakety.
Nerobme z Rusov hlupákov, kupovali si veľa vecí od nás, lebo sa im to oplatilo a my sme pre nich boli spoľahlivý strategický obchodný partner.
Boli!
Plne súhlasím, zaujíma ma ale aj druhá strana mince, EÚ ostane vazalom USA vďaka Transatlantickej zmluve. Tak dôležitý dokument je stále utajovaný Bruselom. Prečo je tomu tak? Čo vieme o tomto paškvile?