Grecko:Imigranti nám lezú do našich domovov. Musíte nás chrániť.

Obyvatelia gréckych ostrovov prosia o pomoc: „Imigranti nám lezú do našich domovov. Musíte nás chrániť. My síce nie sme vo vojne, ale sme obete„.

Európa zamýšľa sa ako pomôcť a chrániť imigrantov z Blízkeho Východu a Afriky, ale nie je schopná garantovať minimum bezpečia vlastným občanom. Obyvatelia gréckych ostrovov kde hromadne prichádzajú utečenci každý deň, bojujú o svoje domovy.

Čo hovoria:

Veľmi sa bojíme. Každý deň nám hrozí nebezpečenstvo, každú minútu. Oni vchádzajú do našich domovov. Sú všade, chcú sa pozabíjať a my nevieme čo robiť“ – hovorí žena bývajúca na ostrove Lesbos a zúfalo prosí o pomoc a o zvládnutie agresívnych imigrantov, ktorí nerešpektujú ani cudzí majetok ani právo, ktoré je platné v štáte do ktorého prišli.

Musíte niečo spraviť, musíte nás chrániť, my nie sme vo vojne, ale sme obete!. Chcem žiť tak ako kedysi. Chcem ísť do práce, ale nemôžem. Moje deti chcú isť do školy, ale nemôžu. Chceme žít svoj život, oni nám ho zobrali. Niekto ich musí odtiaľto vyhnať. Toto je mesto, to nie je miesto pre takých ľudí ako sú oni“ – dodáva.

Iný obyvateľ ostrova zdôrazňuje, že správanie sa imigrantov ohrozuje ich bezpečnosť:

Bývame tu my a nikto sa o nás nestará. Náš život je ohrozený. Oni po sebe a ostatných hádžu kamene. (…) Ukažte aspon trocha ucty k štatu kde ste. Ukažte trocha ucty k ľuďom, ktorí tu bývajú celé roky. My tu chceme bývať naďalej. Vážte si Grécko!

Na základe: Mieszkańcy greckich wysp błagają o pomoc: „Imigranci wchodzą do naszych domów. Musicie nas chronić. Nie mamy wojny, a to my jesteśmy ofiarami“

pripravil Mariusz Malinowski

2 komentáre

Pridaj komentár